Kaszel w ciąży – domowe sposoby na kaszel w ciąży

Ocena: 4.24/5 Głosów: 14
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kaszel w ciąży, obok gorączki czy kataru, stanowi główny objaw przeziębienia, choć powodem mogą być inne choroby dróg oddechowych. W ciąży stosowanie leków dostępnych bez recepty jest ograniczone, dlatego zastosowanie znajdują domowe sposoby na kaszel. Naturalne metody różnią się w zależności od tego, czy to kaszel mokry czy suchy. Przewlekły, uporczywy, męczący kaszel u ciężarnej należy skonsultować z lekarzem.

Fotolia

Czy kaszel w ciąży szkodzi dziecku?

 

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu pomagającym oczyścić drogi oddechowe z zalegających i drażniących je zanieczyszczeń (śluz, ciało obce, drobnoustroje). Obok kataru czy bólu gardła, najczęściej pojawia się on w trakcie infekcji dróg oddechowych tzw. przeziębień (kaszel suchy lub kaszel mokry), ale także w wyniku podrażnienia przez ciało obce czy choćby zimne powietrze. Męczący kaszel to także jeden z objawów chorób przewlekłych układu oddechowego w tym astmy, na którą chorują także kobiety w ciąży.

W trakcie kaszlu uruchamiane są w organizmie odruchy niezależne od naszej woli powodujące wzrost ciśnienia w jamach opłucnowych i gwałtowny odpływ powietrza z dróg oddechowych. Jak silny jest to odruch, doskonale obrazuje prędkość wypływu powietrza, która dochodzi nawet do 950km/h. Choć mogłoby się wydawać, że tak gwałtowna reakcja organizmu w trakcie ciąży jest niepożądana, a wręcz mogłaby być niebezpieczna dla dziecka, to jednak sam kaszel w ciąży najczęściej nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji w stosunku do rozwijającego się płodu.

 

Jakie są przyczyny kaszlu w ciąży?

 

Jak już na wstępie wspomniano, kaszel jest odruchem niezależnym od woli, który może powstawać w wyniku oddziaływania wielu bodźców. Przyczyn kaszlu jest bardzo wiele, jednak u kobiet w wieku rozrodczym należałoby się skupić na najczęstszych. Powodem kaszlu są najczęściej takie czynniki jak:

  • spływanie wydzieliny po tylnej stronie gardła – najczęściej w przebiegu nieżytu nosa, zapalenia zatok;
  • zakażenia górnych dróg oddechowych;
  • astma;
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • zapalenie płuc.

Inne przyczyny kaszlu w ciąży występują rzadziej, są zwykle związane z chorobami przewlekłymi, które choć mogą rozwinąć się u młodych kobiet będących w ciąży, zdecydowanie częściej pojawiają się w późniejszym wieku. W dodatku w przypadku takich schorzeń kaszel jest tylko jednym z objawów, a chore kobiety już planując ciążę powinny być pod stałą opieką specjalistów, którzy w odpowiedni sposób pokierują leczeniem przyczyn kaszlu.

 

Kaszel suchy, mokry, ostry, przewlekły – jak rozpoznać?

 

Rodzaje kaszlu możemy wyodrębnić ze względu na czas trwania. Wtedy wyróżniamy kaszel ostry, podostry i kaszel przewlekły. W przypadku wymienionych powyżej przyczyn kaszlu kaszlu w ciąży mamy najczęściej do czynienia z kaszlem ostrym tzn. trwającym poniżej 3 tygodni lub podostrym, trwającym do 8 tygodni, który najczęściej związany jest z przebytym zakażeniem wirusowym (przeziębieniem). Jeśli mamy do czynienia z przewlekłym kaszlem, w ciąży najczęściej przyczyną będzie astma czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Na co dzień jednak częściej mówimy o kaszlu mokrym (produktywnym) i kaszlu suchym (nieproduktywnym). Rozróżnienie to jest istotne ze względu na różnice w leczeniu kaszlu.

Kaszel suchy pojawia się zwykle na początku infekcji, powoduje wrażenie „pochodzącego z gardła” męczącego kaszlu, występuje także u chorych na astmę. Kaszel mokry na ogół pojawia się w kolejnych dniach infekcji, w zapaleniu zatok, zapaleniach oskrzeli, płuc, może być wynikiem spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Charakteryzuje się zwykle uczuciem „odrywania” w klatce piersiowej, zmusza do odpluwania wydzieliny przedostającej się z dróg oddechowych do jamy ustnej.

 

Domowe sposoby na kaszel – co na suchy kaszel w ciąży?

 

Leczenie kaszlu suchego w ciąży może sprawiać pewnego rodzaju problemy, ponieważ środki przeciwkaszlowe dostępne również bez recepty zawierające dekstrometorfan, kodeinę nie są zalecane dla kobiet w ciąży. Mogę bowiem powodować wady wrodzone u dziecka. Również domowe sposoby na kaszel suchy, czyli syrop prawoślazowy w ciąży czy syrop z cebuli w ciąży nie są środkami, które można stosować bezpiecznie bez możliwego negatywnego wpływu na rozwijające się dziecko.

Dlatego w tym wypadku ważne jest unikanie czynników powodujących napad męczącego, duszącego kaszlu. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, unikanie wdychania różnego rodzaju areozoli, które mogą powodować podrażnienie błon śluzowych. Można stosować płukanie gardła, aby nawilżyć wysuszoną śluzówkę, np. oliwą z oliwek, dostępne są także preparaty nawilżające w spray’u, czy tabletki na kaszel do ssania. Suchy kaszel w nocy, który utrudnia zasypianie, wybudza przyszłą mamę, można złagodzić stosując w sypialni nawilżacze powietrza, a przed snem warto użyć środków, które nawilżą błonę śluzową gardła.

 

Tabletki bez recepty i inhalacje na kaszel mokry

 

W przypadku kaszlu mokrego, produktywnego należy zadbać o to, aby ułatwić usunięcie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. W tym celu warto sięgnąć po łatwo dostępne i bezpieczne dla przyszłych mam środki, takie jak inhalacje na kaszel z soli fizjologicznej, które nawilżą drogi oddechowe, rozrzedzą zalegającą wydzielinę i pomogą w jej odkrztuszeniu.

W przypadku gdy inhalacje z samej soli nie pomagają, po konsultacji z lekarzem można dodać tabletki na kaszel zawierające ambroksol. Bez recepty dostępne są także środki wykrztuśne zawierające acetylocysteinę, jednak nie są one zalecane do stosowania przez kobiety ciężarne. Dodatkowo w celu ułatwienia odkrztuszania powinno stosować się delikatne oklepywanie klatki piersiowej.

 

Jak leczyć objawy przeziębienia w ciąży?

 

Infekcje górnych dróg oddechowych można uznać za najczęstszą przyczynę kaszlu, szczególnie biorąc pod uwagę kobiety w wieku rozrodczym. W przebiegu przeziębienia w ciąży nawet męczący kaszel jest najmniej niepokojącym i groźnym objawem dla rozwijającego się dziecka. W tym wypadku dużo bardziej powinna niepokoić podwyższona temperatura. Gorączka w ciąży jest jedną z częstszych przyczyn poronień, dlatego ważne jest, aby w takim przypadku zbić wysoką temperaturę. Lekiem z wyboru u ciężarnych będzie paracetamol dostępny w aptekach bez recepty pod wieloma różnymi nazwami handlowymi.

Jeśli natomiast chodzi o sam kaszel, w trakcie łagodnie przebiegających infekcji można opierać się na wcześniej wymienionych domowych sposobach na kaszel w ciąży. Jednak w wypadku przedłużających się przeziębień, częstych infekcji i trudnych w opanowaniu objawów, każda kobieta ciężarna powinna zgłosić się do lekarza, ponieważ może okazać się, że infekcja wymaga leczenia np. antybiotykiem.

 

Silny, przewlekły kaszel w ciąży –

 

Jak już wspomniano kaszel, również kaszel w ciąży, jest odruchem obronnym organizmu i w większości przypadków nie niesie zagrożenia dla rozwijającego się dziecka może jednak prowadzić do różnych powikłań, takich jak:

  • omdlenie,
  • uszkodzenie mięśni międzyżebrowych i nerwów międzyżebrowych,
  • odma opłucnowa,
  • złamanie żeber.

Do powikłań tych najczęściej dochodzi w przypadku długotrwałego, silnego kaszlu np. w przypadku krztuśca, przedłużających się infekcji. W przypadku kobiet w ciąży niepokojącym powikłaniem będzie omdlenie, do którego dochodzi ze względu na spadek rzutu serca, co w konsekwencji może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi przez łożysko i przejściowego niedotlenienia płodu.

Dlatego w przypadku przedłużającego się kaszlu, objawów przedomdleniowych (pocenie się, bladość, zawroty głowy) czy innych niepokojących symptomów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Tematy: kaszel w ciąży, kaszel suchy w ciąży, kaszel mokry w ciąży, domowe sposoby na kaszel, co na kaszel, przeziębienie w ciąży

Komentarze