Infekcje pochwy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Ocena: 4.77/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Głównymi przyczynami infekcji intymnej w ciąży (grzybica, waginoza bakteryjna itd.) są zmiany w pH pochwy oraz obecność dużej ilości wydzieliny. Objawy zapalenia pochwy to m.in.: pieczenie i swędzenie okolic intymnych, zielonkawe, żółte lub serowate upławy oraz plamienie. W terapii zakażenia pochwy u ciężarnej stosowane są leki przeciwgrzybicze bezpieczne dla kobiety oraz dziecka. W profilaktyce infekcji pochwy w ciąży sprawdzą się natomiast probiotyki ginekologiczne (dopochwowe lub dosutne).

Fotolia

Infekcje pochwy w ciąży – czy są groźne?

 

W ciąży, głównie za sprawą hormonów, dochodzi do szeregu zmian w organizmie kobiety, które mają przygotować ją m.in. do porodu. Zmieniają się m.in. pH pochwy (z kwaśnego na zasadowe), osłabieniu ulega działanie ochronnej naturalnej flory bakteryjnej, a spora ilość wydzieliny z pochwy w ciąży stanowi idealną pożywkę dla patogennych drobnoustrojów. U kobiet ciężarnych najczęściej stwierdza się, takie infekcje intymne, jak:

 • infekcja wywołaną rzęsistkiem pochwowym,
 • grzybica pochwy w ciąży – spowodowaną zwykle przez drożdżaki,
 • zakażenie bakteryjne pochwy (zwane też waginozą bakteryjną).

Wszystkie te zakażenia pochwy w ciąży wymagają leczenia z uwagi na ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego i przedwczesny poród.

Szczególnie w III trymestrze infekcja bakteryjna pochwy wywołana przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy B (GBS) stwarza takie ryzyko, dlatego też obowiązkowo u każdej kobiety przeprowadza się badanie w tym kierunku, zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży.

W razie dodatniego wyniku konieczna jest profilaktyczna antybiotykoterapia okołoporodowa. Bakteryjna waginoza może doprowadzić także do zakażenia dziecka w czasie porodu i wystąpienia u niego np. zapalenia płuc czy opon mózgowo-rdzeniowych. Należy jednak pamiętać, że większość infekcji pochwy w ciąży łatwo poddaje się leczeniu, nie stanowiąc poważnego zagrożenia dla płodu.  

 

Zapalenie pochwy w ciąży – jakie są objawy?

 

Typowe objawy infekcji mogą zostać łatwo pomylone z fizjologicznymi objawami typowymi dla samej ciąży. Przede wszystkim należy rozróżnić upławy świadczące o zakażeniu od normalnej, obfitej wydzieliny z pochwy spowodowanej działaniem hormonów ciążowych. Nie powinna zatem martwić lekko mleczna czy przezroczysta wydzielina o łagodnym zapachu, której nie towarzyszą inne dolegliwości, jak pieczenie czy swędzenie pochwy. W razie wątpliwości, zawsze warto zapytać ginekologa o niepokojące objawy.

Wśród objawów zakażenia pochwy w ciąży należy wymienić:

 • zielonkawe lub żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu,
 • upławy o konsystencji przypominającej twarożek, tzw. serowate upławy,
 • pieczenie pochwy,
 • ból pochwy i jej okolic,
 • spuchnięcie, zaczerwienie, obrzęk czy ból warg sromowych,
 • ból podczas stosunku,
 • plamienie w ciąży – samoistne lub po stosunku
 • swędzenie okolic intymnych i pochwy i towarzysząca pienista wydzielina
 • suchość pochwy.

Nawet przy braku jakichkolwiek dolegliwości konieczne są regularne wizyty u ginekologa, ponieważ infekcja może przebiegać także bezobjawowo. Za każdym razem konieczne jest badanie lekarskie i ewentualne pobranie próbki do badania mikroskopowego. Szczególną uwagę na potencjalne objawy infekcji powinny zwracać kobiety ciężarne chorujące na cukrzycę i inne choroby autoimmunologiczne, a także stosujące leki.

 

Zakażenie pochwy w ciąży – leki przeciwgrzybicze i probiotyki?

 

Jeśli ginekolog potwierdzi infekcję intymną w ciąży, z pewnością dobierze lek przeciwgrzybiczy lub przeciwbakteryjnym, który jest bezpieczny dla kobiety ciężarnej i jej dziecka. Często stosuje się też środki złożone działające zarówno na bakterie, pierwotniaki (np. rzęsistka pochwowego), jak i grzyby.

Większość ma postać globulek dopochwowych stosowanych raz lub dwa razy na dobę. Dodatkowo można stosować probiotyki ginekologiczne (doustne, dopochwowe lub w formie żelu do stosowania miejscowego) zawierające, działające korzystnie, bakterie (pałeczki) kwasu mlekowego.  

Dbałość o odpowiednią higienę okolic intymnych oraz unikanie ryzykownych zachować pozwalają skutecznie zapobiegać wystąpieniu stanu zapalnego pochwy w ciąży. Należy przede wszystkim:

 • unikać stosowania kosmetyków do higieny intymnej, noszenia wkładek higienicznych nie przepuszczających powietrza oraz bielizny ze sztucznych materiałów, a także stosowania antybiotyków doustnych w okresie ciąży (chyba, że to konieczne),
 • podmywać się, stosując jedynie łagodny, specjalnie do tego przeznaczony płyn do higieny intymnej w ciąży o naturalnym pH,
 • podcierać się od przodu do tyłu, aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu do pochwy.

W czasie ciąży nie trzeba rezygnować ze współżycia – stosunki należy ograniczyć jednak w wyjątkowych sytuacjach, jak np.: wystąpienie plamienia czy krwawienia w ciąży, obecność łożyska przodującego, a także w czasie infekcji pochwy.

Tematy: infekcje intymne w ciąży, grzybica pochwy, grzybica pochwy w ciąży, infekcje pochwy w ciąży

Komentarze