Infekcje intymne w ciąży

Ocena: 4.42/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Uporczywe swędzenie, ból, nietypowe upławy? To mogą być objawy groźnych infekcji, na które ciężarne kobiety są szczególnie narażone. Jak radzić sobie z infekcjami dróg rodnych w ciąży? I czy można się przed nimi uchronić?

W ciąży powinnaś szczególnie dbać o higienę intymną.
W ciąży powinnaś szczególnie dbać o higienę intymną.

 

Nieprzyjemne infekcje pochwy dokuczały ci jeszcze przed ciążą? Nawet skrupulatnie przestrzegając zasad higieny, nie potrafiłaś zapobiec ich nawrotom? To wina zarówno specyficznej budowy anatomicznej kobiety, jak i regularnie występujących miesiączek oraz naturalnych przemian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie każdej z nas. W okolicach kobiecych narządów płciowych bytuje mnóstwo drobnoustrojów: tych działających korzystnie, jak np. pałeczki kwasu mlekowego, oraz tych, które w sprzyjających warunkach mogą być przyczyną infekcji - np. grzyby czy paciorkowiec.

Dlaczego w ciąży męczą mnie infekcje intymne?

Ciąża sprawia, że środowisko pochwy staje się jeszcze bardziej przyjazne drobnoustrojom, które znajdują tam doskonałe warunki do rozwoju. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, w twoim organizmie wzrasta poziom hormonów - estrogenów, a co za tym idzie także stężenie glikogenu w śluzówce pochwy - naturalnie kwaśne pH powoli zmienia się w bardziej zasadowe, a w takim grzyby i bakterie z łatwością się namnażają. Dodatkowo twój system odpornościowy słabnie i obrona przed infekcjami staje się coraz trudniejsza - grzyby często uaktywniają się właśnie w okresach ogólnego osłabienia organizmu.

Jak rozpoznać infekcję?

Odrobina wiedzy oraz obserwacja własnego ciała wystarczą, byś samodzielnie rozpoznała, że w twoich drogach rodnych rozwija się infekcja. Naturalnie występująca wydzielina z pochwy to śluz szyjki macicy, złuszczone komórki ze ścian pochwy i wydzielina z gruczołów przedsionkowych - zazwyczaj jest biała albo przezroczysta i posiada lekko kwaśny zapach. Twój niepokój powinna wzbudzić:

  • Zmiana koloru wydzieliny - na żółty, zielony, szary
  • Zmiana zapachu na intensywny i nieprzyjemny
  • Zmiana konsystencji na gęstą, grudkowatą
  • Zaczerwienie i podrażnienie okolic intymnych
  • Uporczywe swędzenie
  • Ból w pochwie pojawiający się także podczas stosunków seksualnych

Uwaga! Wiele ciężarnych kobiet już na początku ciąży zauważa zwiększoną ilość upławów - jeśli wydzielina jest biała, wodnista, ma delikatny zapach i nie towarzyszą jej żadne inne dolegliwości, nie przejmuj się - to naturalny ciążowy objaw.

Czym grożą infekcje pochwy?

Infekcji intymnych w ciąży nie wolno lekceważyć - nieleczone i zaniedbane, oprócz dyskomfortu i wielu przykrych dolegliwości, mogą mieć także bardzo poważne konsekwencje, a nawet zagrozić dziecku. W prawidłowo przebiegającej ciąży płód jest cały czas chroniony przez błony płodowe oraz płyn owodniowy, w którym się znajduje - to bariera, która zabezpiecza go przed szkodliwymi zarazkami. Wskutek infekcji kobiecych dróg rodnych może dojść do:

  • Pęknięcia błon płodowych i przedostania się drobnoustrojów do płynu owodniowego, a tym samym też do organizmu dziecka,
  • Porodu przedwczesnego.

A co się stanie, jeśli złapiesz infekcję? Na podstawie posiewu z szyjki macicy lekarz dobierze odpowiedni antybiotyk, na który wrażliwa jest konkretna bakteria lub grzyb - nie bój się, lek nie zaszkodzi dziecku, w przeciwieństwie do infekcji, która mogłaby mieć fatalne skutki. Oprócz antybiotyku będziesz też stosować specjalne globulki dopochwowe odbudowujące właściwe pH. Leczeniu powinien się poddać także twój partner!

Pamiętaj, że przed porodem lekarz powinien wykonać posiew w kierunku paciorkowca Streptococcus agalactiae.

Uwaga! Nigdy nie kuruj się na własną rękę! W ten sposób jeszcze bardziej zaszkodzisz sobie i dziecku, możesz też doprowadzić do rozwinięcia się choroby w bardziej zaawansowaną, groźniejszą postać.


Jak zapobiegać infekcjom?

Dbaj o higienę, ale… bez przesady. Podmywanie się kilka razy dziennie może wręcz zaszkodzić, bo doprowadzi do uszkodzenia naturalnej flory bakteryjnej w pochwie. Wystarczy umyć się rano i wieczorem.

Po każdym wypróżnieniu wycieraj się od przodu do tyłu, aby nie dopuścić do przedostania się bakterii z okolic odbytu do pochwy.

Nie używaj gąbek ani perfumowanych płynów do higieny intymnej - wystarczy zwykłe mydło glicerynowe albo specjalny preparat dla ciężarnych. Osuszaj się osobnym, przeznaczonym tylko do tego celu ręcznikiem.

Noś bawełnianą bieliznę, unikaj tej syntetycznej.

Ostrożnie z wkładkami higienicznymi - mogą utrudniać dostęp powietrza do miejsc intymnych.

Czytaj też: Czy badanie cytologiczne i badanie czystości pochwy to to samo badanie?

Rodzaje infekcji intymnych

Bakteryjne zapalenie pochwy - wywołane przez bakterie beztlenowe w ciąży jest wyjątkowo niebezpieczne i wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia. Rozpoznasz je po gęstych, żółtych i nieprzyjemnie pachnących upławach oraz nieznośnym swędzeniu okolic warg sromowych.

Grzybica pochwy - powodowana przez drożdżaki (Candida albicans) objawia się białawymi upławami o konsystencji twarożku, a także bólem i pieczeniem pochwy oraz warg sromowych.

Rzęsistkowe zapalenie pochwy - winowajcą jest pierwotniak rzęsistek, a główne objawy infekcji to: podrażnienie miejsc intymnych, pieniste, żółtozielone upławy o bardzo intensywnym zapachu, świąd oraz ból - również podczas stosunków płciowych.

Chlamydie - to bakterie, które wywołują trudne do rozpoznania infekcje. Chlamydioza może przebiegać bezobjawowo albo powodować jedynie zwiększoną ilość upławów czy uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu, ale jej konsekwencje są niezwykle poważne: zapalenie przydatków, miednicy, powstawanie zrostów. Najczęstszą drogą zarażenia są kontakty seksualne.

Jak leczy się grzybicę pochwy w ciąży i czy grzybica pochwy jest groźna dla dziecka? Mówi ginekolog:

Czytaj też: Cytologia w ciąży

Tematy: infekcje intymne, poród przedwczesny, grzybica pochwy, chlamydia, rzęsistkowica, zapalenie pochwy

Komentarze