Hemoroidy w ciąży – leczenie – jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Ocena: 4.22/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przyczyną żylaków odbytu i kobiet ciężarnych są zaparcia oraz ucisk macicy na żyły miednicy. Wśród objawów należy wymienić m.in. ból odbytu oraz śluz czy krew w kale. W przypadku hemoroidów w ciąży leczenie należy ustalić wraz z lekarzem. Kobieta ciężarna może stosować np. czopki z lidokainą (od 4. miesiąca). Jak leczyć hemoroidy w ciąży? Jakie naturalne, domowe sposoby na żylaki odbytu będą skuteczne?

Fotolia

Hemoroidy w ciąży – przyczyny 

 

Poszerzone sploty żylne odbytu widoczne jako łatwo krwawiące guzki to hemoroidy. W ciąży pojawiają się na skutek zwiększonego ciśnienia krwi w żyłach. Występują w trzecim trymestrze ciąży u prawie 35 proc. kobiet.

Wzrost ciśnienia krwi jest spowodowany zwiększeniem ogólnej jej objętości oraz uciskiem rosnącej macicy na żyły miednicy. Z tego powodu dochodzi do poszerzenia żył odbytu i powstania guzków krwawniczych zwanych potocznie hemoroidami (zewnętrzne lub wewnętrzne) czy inaczej – żylakami odbytu.

 

Jakie są objawy żylaków odbytu w ciąży?

 

Najczęstszym objawem hemoroidów w ciąży jest niewielkie krwawienie podczas oddawania stolca (krew w stolcu) lub pojawienie się żywoczerwonej krwi na papierze toaletowym, bezpośrednio po defekacji. Niekiedy widoczne są pasma śluzu w kale w ciąży.

Żylakom odbytu w ciąży towarzyszy często: swędzenie, pieczenie oraz ból odbytu. Może pojawić się także nietypowe brudzenie bielizny.

 

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży – dieta przy hemoroidach i higiena intymna

 

Powstawaniu hemoroidów sprzyjają przewlekłe problemy z oddawaniem stolca. Dlatego też należy zwracać uwagę na dietę, która będzie zapobiegać powstawaniu zaparć w ciąży. Ważne są:

  • częste picie płynów (przede wszystkim wody),
  • spożywanie pokarmów bogatych w błonnik (surowe warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty),
  • codzienna, umiarkowana aktywność fizyczna,
  • odpoczynek w pozycji leżącej,
  • w razie konieczności stosowanie czopków zmiękczających konsystencję stolca.

Stosowanie odpowiedniej diety przy hemoroidach w ciąży prowadzącej do zlikwidowania zaparć, często wystarcza, aby poradzić sobie z problemem żylaków odbytu.

Istotne jest również należyte dbanie o higienę okolic intymnych, przede wszystkim odbytu (wycieranie wilgotnym papierem toaletowym) i używanie delikatnych środków pielęgnujących, które nie będą podrażniać skóry (np. specjalny płyn do higieny intymnej w ciąży).

W celu doraźnego zmniejszenia dolegliwości bólowych, można przyłożyć do bolesnego miejsca zimny okład (na przykład z lodu), który powinien nieco uśmierzyć ból odbytu w ciąży.

 

Nasiadówki na hemoroidy – co na żylaki odbytu w ciąży?

 

Domowym, naturalnym sposobem leczenia hemoroidów odbytu w ciąży są nasiadówki. Nasiadówka powinna być robiona w ciepłej wodzie (nie więcej niż 40 stopni Celsjusza) i trwać ok. 10 minut. Do wody zaleca się dodanie wywaru z kory dębu na hemoroidy (np. w postaci ekstraktu lub ziół do zaparzania; zaparzyć i pozostawić do przestygnięcia, następnie dolać do ciepłej nasiadówki) lub oczaru wirginijskiego (w postaci ekstraktu). Oczar wirginijski można też stosować w postaci tamponu z zimnego naparu.

Wśród innych ziół na hemoroidy działających przeciwzapalnie należy wymienić także – macerat z lnu zwyczajnego. Dwie lub trzy łyżki lnu należy zalać szklanką wody o temperaturze pokojowej i pozostawić na 6-8 godzin. Następnie zawartość szklanki należy przecedzić delikatnie przez gazę. Macerat nakładać zewnętrznie na bolesną okolicę.

Nasiona kasztanowca zwyczajnego, przygotowane jako odwar, mogą także służyć do okładów na hemoroidy w ciąży.

 

Hemoroidy w ciąży – leczenie

 

Sposób postępowania z żylakami odbytu w ciąży zależy od stopnia nasilenia choroby. Tradycyjne postępowanie uwzględnia leczenie farmakologiczne lub zabiegowe.

 

Leki na hemoroidy w ciąży – maść, czopki czy krem?

 

Do farmakologicznego leczenia żylaków odbytu w ciąży przystępuje się, kiedy: zmiana diety, redukcja zaparć, wzrost aktywności fizycznej oraz nasiadówki nie przyniosły spodziewanego efektu.

Wiele leków i maści na hemoroidy w ciąży, choć dostępne są w aptekach bez recepty, nie są bezpiecznymi lekami dla kobiet w ciąży ze względu na ich nieznane działanie na rozwijający się płód.

Do preparatów uznanych za bezpieczne (od 4. miesiąca) należą czopki na hemoroidy w ciąży zawierające tribenozyd oraz lidokainę. Pozostałe preparaty nie mają rejestracji dla kobiet w ciąży, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, który poleci bezpieczną maść, czopki lub krem na hemoroidy w ciąży.

  

Usuwanie żylaków odbytu – jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Leczenie zabiegowe hemoroidów zarezerwowane jest dla przypadków szczególnie uciążliwych, które nie poddają się terapii zachowawczej. Należy pamiętać, że żylaki odbytu najczęściej ulegają istotnemu zmniejszeniu lub nawet zanikowi, zatem hemoroidy po porodzie nie stanowią już problemu.

Z tego powodu lekarz najczęściej doradza kontynuowanie zachowawczego leczenia hemoroidów w ciąży aż do momentu rozwiązania ciąży. Tylko u niewielkiego procenta pacjentek, które odczuwają bardzo silne dolegliwości lub u których doszło do zakrzepicy w żylaku, będzie konieczna interwencja zabiegowa (najczęściej usunięcie skrzepu z żylaka odbytu).

Tematy: hemoroidy w ciazy, hemoroidy po porodzie, hemoroidy po urodzeniu dziecka, domowe sposoby na hemoroidy, nasiadówki na hemoroidy, leczenie hemoroidów w ciąży, jak leczyć hemoroidy w ciąży

Komentarze