Badanie moczu w ciąży – kiedy badać mocz w ciąży? Jak odczytać wyniki badań moczu w ciąży?

Ocena: 4.9/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Badanie moczu w ciąży powinno być wykonywane od początku ciąży podczas każdej wizyty u ginekologa. Analiza składu moczu (analiza moczu) w ciąży może pomóc wykryć zakażenia układu moczowego czy choroby nerek. Jak odczytywać wyniki badań moczu w ciąży? Na co wskazuje glukoza w moczu w ciąży, białko w moczu czy bakterie w moczu w ciąży?

Fotolia

Badanie moczu w ciąży – kiedy wykonać?

 

Ciąża to czas szczególnej kontroli stanu zdrowia kobiety i rozwijającego się dziecka. Jednym z najważniejszych, regularnie wykonywanych badań jest. Od początku ciąży, podczas każdej wizyty ginekologicznej wykonywane jest badanie moczu.

Może ono wykryć zakażenia układu moczowego, choroby nerek i zespół nerczycowy, ponadto badanie moczu w ciąży to – obok pomiaru ciśnienia krwi – podstawowa metoda wykrywania stanu przedrzucawkowego. Na szczególną uwagę zasługuje obecność białka w moczu, leukocytów, krwinek czerwonych, bakterii i glukozy w moczu. Jak odczytywać wyniki badań moczu w ciąży?

 

Białko w moczu w ciąży (norma) – co oznacza białkomocz w ciąży?

 

W moczu zdrowego człowieka mogą pojawić się śladowe ilości białka, w ilości do 150 mg/dobę. Takie ilości nie są wykrywane powszechnie dostępnymi metodami, stąd wynik moczu w takiej sytuacji to: białko w moczu nieobecne.

U ponad 70 proc. kobiet w ciąży stwierdzany jest białkomocz, czyli podwyższone białko w moczu. Białko w moczu w ciąży powyżej 260 mg/dobę wymaga regularnej kontroli.

O czym może świadczyć białkomocz w ciąży? Należy tu wymienić m.in.:

  • infekcje dróg moczowych w ciąży; wtedy białkomoczowi zazwyczaj świadczy obecność bakterii w moczu oraz leukocytów;
  • schorzenia nerek: odmiedniczkowe zapalenie nerek, nefropatia cukrzycowa, choroby kłębuszków nerkowych;
  • gestoza, czyli zatrucie ciążowe, której schyłkową postacią jest stan przedrzucawkowy.

Każdy z tych stanów wymaga kontroli lekarskiej i terapii, gdyż nieleczony może niekorzystnie rzutować na zdrowie mamy i dziecka.

 

Erytrocyty w moczu w ciąży – co to znaczy?

 

Krwinki czerwone, czyli erytrocyty w moczu, nie powinny być obecne w ilości większej niż 3 wpw. Podwyższone erytrocyty w moczu w ciąży to wskaźnik wielu schorzeń.

Świeże erytrocyty w moczu wskazują na krwawienie z dolnych dróg moczowych: zakażenie, nowotwory, kamicę czy urazy. Z kolei erytrocyty wyługowane w moczu wskazują na nerkowe pochodzenie krwinkomoczu, głównie kłębuszkowe zapalenie nerek.

 

Leukocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy leukocyturia w ciąży?

 

Norma leukocytów w moczu wynosi do 5 w polu widzenia (wpw). Podwyższone leukocyty (białe krwinki) w ciąży powyżej 10 wpw określane są mianem leukocyturii.

Przyczyny podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży to m.in.:

  • infekcje układu moczowo-płciowego; wtedy leukocytom towarzyszą bakterie w moczu;
  • kamica nerkowa w ciąży, śródmiąższowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek; wtedy występuje tzw. leukocyturia izolowana, czyli bez obecności bakterii.

Niekiedy leukocyturia w ciąży wynika z nieprawidłowej techniki pobrania moczu do badania, dlatego też należy dokładnie podmyć okolice płciowe przed oddaniem moczu (ze środkowego strumienia) do czystego pojemniczka.

 

Bakterie w moczu w ciąży – czy bakteriuria w ciąży jest groźna?

 

Bakterie w moczu nie powinny być w ogóle obecne. Bakteriuria w ciąży to stan wymagający natychmiastowej dalszej diagnostyki, szczególnie wykonania posiewu moczu.

Bakterie w moczu w ciąży wskazują na obecność infekcji układu moczowo-płciowego (np. zapalenie pęcherza w ciąży), przy czym do właściwej interpretacji wyniku moczu wymagany jest odpowiedni sposób pobrania moczu do badania, wspomniany w przypadku leukocyturii.

Gdy infekcji towarzyszą charakterystyczne objawy (ból podbrzusza, pieczenie podczas oddawania moczu i uczucie parcia na mocz), mowa o bakteriurii objawowej w ciąży. Natomiast bezobjawowa bakteriuria w ciąży to obecność bakterii w moczu bez żadnych objawów klinicznych. Bez względu na obecność lub nieobecność objawów, bakterie w moczu w ciąży wymagają wdrożenia leczenia antybiotykami, gdyż nieleczona infekcja stanowi realne zagrożenie dla zdrowia kobiety i dziecka.

 

Glukoza w moczu w ciąży – na co wskazuje cukier w moczu w ciąży?

 

Prawidłowo glukoza w moczu nie powinna występować. Stwierdzenie jej obecności w moczu określane jest mianem glukozurii. Cukier w moczu w ciąży może wskazywać na obecność cukrzycy, wtedy stwierdzana jest także podwyższona glukoza we krwi oraz ciała ketonowe w moczu.

Cukrzyca w ciąży, czyli tzw. cukrzyca ciężarnych, to schorzenie dotykające 3–5 proc. kobiet ciężarnych. Diagnozowane jest w oparciu o poziom glukozy na czczo oraz doustny test tolerancji glukozy w ciąży wykonywany w 24–28 tygodniu ciąży.

Niekiedy glukozie w moczu w ciąży nie towarzyszy podwyższona glukoza we krwi – wtedy przyczyną glukozurii w ciąży mogą być schorzenia cewek nerkowych. Podwyższony cukier w moczu w ciąży zawsze wymaga obserwacji i dalszej diagnostyki.

Tematy: badanie moczu, badanie moczu w ciąży, wyniki moczu w ciąży, glukoza w moczu w ciąży, bakterie w moczu w ciąży

Komentarze