Ciąża pozamaciczna - objawy, przyczyny i leczenie
Magdalena DrabJedna na 50 ciąż rozwija się poza macicą. Jak rozpoznać objawy ciąży pozamacicznej i kiedy ryzyko jej wystąpienia wzrasta?
Jedna na 50 ciąż rozwija się poza macicą. Jak rozpoznać objawy ciąży pozamacicznej i kiedy ryzyko jej wystąpienia wzrasta?
Ciąża pozamaciczna jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ zarodek rozwija się i rośnie w zupełnie nieodpowiednim miejscu.
Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się jajowodem, dociera do macicy i tam się zagnieżdża. Zdarza się jednak, że z powodu jakichś nieprawidłowości jajo nie trafia do macicy i do implantacji dochodzi np. w samym jajowodzie.
Czytaj też: Jak komórka jajowa kieruje do siebie plemniki?
Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?
Zazwyczaj wędrówkę zapłodnionego jaja do macicy utrudniają wady w budowie jajowodów albo ich niedrożność.
Te zmiany w jajowodach mogą być wynikiem np. endometriozy (czyli przerostu śluzówki macicy), która uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka w macicy. Problemy z jajowodami również mogą być powodem ciąży pozamacicznej np. zrośnięcie jajowodów, przerośnięty lub zwężony jajnik. Brak ruchów perystaltycznych uniemożliwia przedostanie się jajeczka do macicy przez co zostaje ono umiejscowione niżej. Najczęstszym powodem ciąży pozamacicznej są zmiany przerostowe po zapaleniu przydatków (wywoływane jest przez bakterie beztlenowe).
Czytaj też: Dolegliwości, których nie możesz zignorować
Najczęściej jajo zagnieżdża się w jajowodzie, ale możliwe są również ciąże umiejscowione w jajniku, szyjce macicy, w innym miejscu w jamie brzusznej, a nawet w bliźnie po cesarskim cięciu. Bardzo rzadkie są przypadki istnienia ciąży pozamacicznej, podczas gdy w tym samym czasie w macicy prawidłowo rozwija się druga ciąża.
Zobacz animację, która pokazuje gdzie może rozwijać się ciąża pozamaciczna.
U niektórych kobiet ryzyko pojawienia się ciąży pozamacicznej jest nieco wyższe. Bardziej narażona na tę komplikację będziesz, gdy:
Czytaj też: Niepłodna para
Jakie objawy daje ciąża pozamaciczna i dlaczego może do niej dojść? Tłumaczy ginekolog:
Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej można zaobserwować już w 4 - 6 tygodniu od zapłodnienia. Do najczęstszych należą:
Pamiętaj! Domowy test ciążowy może nie wykryć ciąży pozamacicznej.
Czytaj też: Dlaczego w ciąży boli brzuch
Ciąża pozamaciczna jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ zarodek rozwija się i rośnie w zupełnie nieodpowiednim miejscu. Jeśli zagnieździł się w jajowodzie, ten może pęknąć i spowodować zagrażający życiu kobiety krwotok wewnętrzny. Dlatego szybka diagnoza jest niezmiernie ważna.
Czytaj też: 5 przyczyn krwawień w ciąży
Jedynym wyjściem w przypadku rozpoznania ciąży pozamacicznej jest jej usunięcie (farmakologiczne lub mechaniczne). Nie ma możliwości "przeszczepienia" zarodka we właściwe miejsce w macicy.
Czytaj też: Poród martwego dziecka
Tak. Im wcześniej dojdzie do rozpoznania i usunięcia ciąży pozamacicznej, tym mniejsze szkody poniesie twój organizm. Nawet jeśli stracisz jeden jajowód, masz szansę na zdrową ciążę, dopóki drugi pracuje bez zarzutu.
Czytaj też: Kiedy najlepiej podjąć próbę zajścia w ciążę po poronieniu?
Niewielkie, wynosi jedynie około 10-15%. Wiele zależy od przyczyn powstania poprzedniej ciąży pozamacicznej, szybkości diagnozy oraz sposobu leczenia.
Czytaj też: Kiedy ciąża jest zagrożona
Komentarze