Linea nigra – co oznacza ciemna kreska na brzuchu w ciąży?

Ocena: 4.15/5 Głosów: 44
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Problemy skórne lub nadwrażliwość na dotychczas stosowane preparaty lub też przeciwnie – złagodzenie dolegliwości skórnych to często domena ciąży. Znaną i charakterystyczną zmianą dla tego okresu jest również linea nigra. Czym jest ta tajemnicza kreska na brzuchu w ciąży oraz kiedy można spodziewać się jej pojawienia? Czy zawsze znika samoistnie i o czym może świadczyć jej obecność? Czy możliwe jest wystąpienie linea nigra na początku ciąży?

Czym jest linea nigra?

Linea nigra (kresa czarna) to linijne ciemniejsze zabarwienie skóry wędrujące pionowo na skórze brzucha. Linea nigra wygląda jak prosta, ciemna smuga namalowana wzdłuż brzucha – zwykle pojawia się od pępka w kierunku dołu brzucha, aż do spojenia łonowego, ale często zdarza się, że wędruje również od pępka w górę, w kierunku żeber. Ta charakterystyczna pręga na brzuchu w ciąży nie pojawia się znikąd. Pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi bowiem do ściemnienia struktury znajdującej się w tym miejscu fizjologicznie – to jest kresy białej. Kresa biała to łącznotkankowe pasmo biegnące w linii pośrodkowej ciała i stanowiące miejsce połączenia mięśni brzucha. W obrębie kresy białej stosunkowo często dochodzi do powstania przepuklin z uwagi na charakterystyczny układ włókien kolagenowych w tym obszarze oraz miejscowe osłabienie mięśni. Zwiększona produkcja melaniny – barwnika skóry, wywołana hormonami dominującymi w okresie ciąży oraz zwiększoną produkcją hormonu przysadkowego – melanotropiny, powoduje ściemnienie kresy białej i obserwowaną linię na brzuchu w ciąży. Melanotropina, która stymuluje zwiększoną produkcję melaniny powoduje również zwiększoną skłonność do przebarwień w innych okolicach ciała, jak również powiększanie się istniejących znamion skórnych.

Kiedy pojawia się kreska na brzuchu w ciąży?

Typowa linea nigra pojawia się stopniowo w trzecim trymestrze ciąży – zwykle między 8 a 9 jej miesiącem. Kreska na początku ciąży nie pojawia się z uwagi na czas konieczny do zadziałania hormonów, dlatego nie można uznać linea negra za wczesny objaw ciąży.

Czy po pojawieniu się linea nigra należy w sposób szczególny dbać o skórę tej okolicy? Nie ma takiej potrzeby – można spokojnie dalej stosować kosmetyki pielęgnacyjne dopasowane do potrzeb skóry oraz kremy ujędrniające, mające przeciwdziałać powstawaniu rozstępów. Warto jednak zabezpieczać zmianę przed słońcem – nie odsłaniać brzucha, a w razie takiej konieczności stosować kremy z wysokim filtrem słonecznym i ograniczać czas ekspozycji słonecznej.

Wystąpienie linea nigra jest kwestią wysoko zindywidualizowaną – kreska może pojawić się już kilka miesięcy wcześniej bądź pozostawać ledwo widoczna do samego rozwiązania. Żadna z tych opcji nie powinna niepokoić – linea nigra nie świadczy o dobrostanie płodu ani nie wpływa na przebieg ciąży. Linea nigra jest zwykle wyraźniejsza i lepiej widoczna u osób o ciemnej karnacji oraz ciemnych włosach, a bledsza u blondynek i osób z jasną karnacją. U niektórych osób linea nigra może być niemal niedostrzegalna bądź nie występować wcale, co również nie powinno budzić niepokoju. Nie istnieje związek linea nigra a płeć potomka – to znaczy na podstawie jej obecności lub braku nie można wnioskować o urodzeniu dziewczynki czy chłopca, pomimo istnienia takich przesądów.

 

Linea nigra – kiedy znika?

Choć wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie “linia na brzuchu w ciąży- kiedy się pojawia”,wkrótce po rozwiązaniu poszukuje raczej odpowiedzi kiedy znika kreska z brzucha po porodzie. Zarówno pojawienia się, jak i zniknięcia linea nigra nie sposób jednoznacznie przewidzieć. Wyrównanie gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety powoduje stopniowe blednięcie kresy czarnej z okolic brzucha. Dzieje się to stopniowo w ciągu kilkunastu tygodni po porodzie. U niektórych mam pozostaje ona jednak znacznie dłużej – nawet do roku od porodu. Opóźnienie znikania kresy czarnej może zdarzyć się, jeśli zmiana była intensywnie opalana w czasie ciąży oraz doszło do wtórnych przebarwień. Brzuch ciężarnej powinien być chroniony przed słońcem za pomocą kremów z filtrem przeciwsłonecznym, zaleca się również całkowite unikanie biernego opalania w tym okresie. Jeśli linea nigra utrzymuje się kilka lat po porodzie oraz wykluczono podłoże endokrynologiczne tego zaburzenia, można zastosować zabiegi medycyny estetycznej, podobne jak w leczeniu innych przebarwień skórnych.

Linea nigra – kiedy powinna niepokoić?

Czy możliwe jest pojawienie się kreski na brzuchu bez ciąży? W rzadkich sytuacjach dochodzi do pojawienia się zmian przypominających linea nigra również u kobiet nieciężarnych, a nawet u dzieci. Linea nigra u dziecka zawsze stanowi wskazanie do konsultacji lekarskiej oraz oceny endokrynologicznej. Ciemna kreska może sugerować zaburzenia hormonalne, zwłaszcza w obrębie osi podzwgórze-przysadka-kora nadnerczy, co znacząco wpływa na proces rozwoju i dojrzewania dziecka. U dorosłych kobiet o bardzo ciemnej karnacji oraz śródziemnomorskim typie urody (oliwkowa cera, czarne lub bardzo ciemne włosy) linea nigra może pojawić się po okresie dojrzewania i utrzymywać stale. Znane jest również wówczas zjawisko ciemnienia linea nigra przed okresem. Jeśli jednak zmiana pojawia się nagle, towarzyszą jej przebarwienia w odległych okolicach ciała lub inne niepokojące objawy, konieczna będzie konsultacja lekarska (dermatolog, endokrynolog) celem ustalenia podłoża zmian oraz ich charakteru.

 

Bibliografia:

  1. https://podyplomie.pl/ginekologia/30380,dermatologiczne-aspekty-ciazy data dostępu 21.08.2019 r.
  2. Vora RV, Gupta R, Mehta MJ, Chaudhari AH, Pilani AP, Patel N. Pregnancy and skin.J Family Med Prim Care. 2014;3(4):318–324.
  3. Olufemi G. et all, The incidence of lower mid-trunk hyperpigmentation (linea nigra) is affected by sex hormone levels. Journal of the National Medical Association;2005; 97. 685-8.
  4. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu data dostępu 21.08.2019 r.

Komentarze