6 miesiąc ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jesteś na półmetku ciąży. Ten miesiąc będzie jednak wyjątkowy z innego względu. Jeśli tylko malec pozwoli, na USG poznasz jego płeć. Wreszcie się dowiesz, czy lokatorem twego brzucha jest mała księżniczka, czy mały rycerz. Już wtedy będziesz mogła nadać mu imię.

W 6 miesiącu ciąży możesz poznać płeć swojego dziecka.
W 6 miesiącu ciąży możesz poznać płeć swojego dziecka.

Dziecko rośnie (w tym miesiącu powiększy się o kolejne 5 cm i będzie mierzyło ok. 30 cm, a ważyło ok. 600 g), więc twój brzuch powiększa się z dnia na dzień. Może być już naprawdę okazały. Nie ukryjesz go nawet pod luźnymi tunikami. Rozciągająca się skóra zaczyna swędzieć. Warto używać specjalnych preparatów przeciwko rozstępom dla kobiet w ciąży. Zadbaj też o dobre nawilżenie całego ciała. Nakładanie kosmetyków połącz z delikatnym masażem, który pobudzi ukrwienie skóry i będzie zapobiegał powstawaniu rozstępów. Pamiętaj, by uważnie czytać etykiety na preparatach, bo nie wszystkie są dozwolone dla kobiet w ciąży.

Ciąg dalszy dolegliwości

U niektórych kobiet w połowie ciąży pojawiają się przebarwienia w różnych miejscach ciała, m.in. na twarzy. Pojawia się także linia przechodząca przez środek brzucha - to tzw. kresa czarna. Brodawki sutkowe mogą ciemnieć. Ma to związek ze zwiększoną produkcją barwnika - melaniny. Przebarwienia te ustąpią wkrótce po porodzie.

Powiększa się również macica. Przed ciążą ważyła ok. 50 g, w okresie okołoporodowym osiągnie wagę 1 kg, a jej pojemność z 5 ml zwiększy się aż do 5 litrów. Pod koniec 5. miesiąca sięga ona do pępka, w 6. miesiącu zaś już ponad niego, przesuwając narządy jamy brzusznej.

Mogą zacząć doskwierać ci obrzęki, np. stóp. Przyczyną jest zatrzymywanie się wody i soli oraz wysiłek (np. zbyt długie stanie). Puchnąć mogą też dłonie, dlatego warto zrezygnować z noszenia pierścionków. Spokojnie, obrzęki to zjawisko normalne i dość powszechne. Warto jednak powiedzieć o tym ginekologowi, bo może to być objawem tzw. zatrucia ciążowego.

Miej baczenie na swój układ moczowy. Jeden hormonów ciążowych - progesteron sprawia, że drogi moczowe rozszerzają się, a rosnąca macica powoduje niewielki ucisk na moczowody oraz pęcherz moczowy. To może spowodować zastój moczu i w następstwie infekcję dróg moczowych. Aby to zdiagnozować, wystarczy co miesiąc wykonywać rutynowe badanie moczu.

Chłopiec czy dziewczynka

W tym miesiącu (ok. 22. tygodnia ciąży) czeka cię drugie badanie USG. Wykrywa ono większość wad płodu (np. serca, kręgosłupa). Dowiesz się również, jak duże jest twoje dziecko i jak przebiega jego rozwój. Lekarz oceni łożysko. I - co niezwykle ważne dla rodziców - powie ci, jaka jest płeć malucha (o ile dziecko się nie "zasłoni"). Jeśli badanie będzie przeprowadzone na nowoczesnym sprzęcie przez doświadczonego lekarza, na 100 procent będziesz wiedziała, jakie imię powinnaś wybierać - żeńskie czy męskie.

Co dzieje się w szóstym miesiącu ciąży? Mówi ginekolog:

Tematy: kalendarz ciąży, USG w ciąży, płeć dziecka, przebarwienia w ciąży, obrzęki w ciąży, rozstępy w ciąży

Komentarze