Paracetamol dla dzieci – działanie, wskazania, formy, dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje, skutki uboczne

Ocena: 4.7/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Paracetamol dla dzieci to popularny niesteroidowy lek przeciwzapalny na gorączkę. Małym pacjentom podaje się go również w przypadku stanu podgorączkowego czy podczas przeziębienia. W aptece dostępnych jest wiele form – paracetamol w czopkach, w syropie czy tabletkach (dla starszych dzieci). Jak dawkować ten lek na gorączkę? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania paracetamolu u dzieci i czy może wywoływać on skutki uboczne?

Fotolia

Paracetamol – działanie

 

Paracetamol to powszechnie znany lek na gorączkę o dodatkowym działaniu przeciwbólowym. Dzieciom można go podawać już od pierwszych dni życia. Podawane dawki są w pełni bezpieczne, jeśli stosujemy je według wskazań lekarza lub zaleceń na ulotce. Jest skuteczny u dzieci gorączkujących, pomocny także w przebiegu infekcji. Czy paracetamol to lek na wszystko? 

 Paracetamol to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Od innych leków z tej grupy odróżnia go to, że nie wykazuje działania jako środek przeciwzapalny. Dzieje się tak, ponieważ nie hamuje on syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych, które są głównym winowajcą stanów zapalnych. Dzięki temu jest lekiem bezpieczniejszym i wywołującym mniej skutków ubocznych od pozostałych NLPZ-ów. Metabolizowany w wątrobie jest bezpieczny, o ile stosowany właściwie i zgodnie z zaleceniem. W przypadku przedawkowania może uszkodzić wątrobę. Przyjmować go może nawet bardzo małe dziecko tj. noworodek, lub kobieta w ciąży (lecz dopiero od 4. miesiąca ciąży). 

 

Paracetamol dla dzieci – kiedy podawać? 

 

W jakich sytuacjach podać paracetamol:

  • Wysoka gorączka u dziecka – takim terminem określa się gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza. Temperatura u dziecka to znak że jego organizm broni się przed infekcją. Zbijanie gorączki u dziecka jest istotne, ponieważ duża temperatura może wywołać napady drgawkowe – zwłaszcza gorączka u niemowlaka.
  • Dolegliwości bólowe związane z ząbkowaniem lub urazem.
  • Odczyn poszczepienny – niekiedy towarzyszy mu stan podgorączkowy i ból w miejscu wkłucia.
  • Przy kłopotach z przewodem pokarmowym u malucha  przy towarzyszącej biegunce, problemach jelitowych.
  • Na przeziębienie u dziecka – gdy cierpi na ból głowy związany z narastającą temperaturą.

Wielu rodziców nie wie, od jakiej temperatury zbijać gorączkę u dziecka i stosuje lek, zanim ta zdąży wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu. To błąd. Gorączka u dziecka powinna być zbijana, jeśli jest na poziomie 38 stopni Celsjusza.

Paracetamol można podawać już od pierwszych dni życia dziecka, o ile faktycznie jest to konieczne. Dla dzieci do 2 roku życia dawkę powinno się ustalać z lekarzem. Na rynku jest szereg środków z paracetamolem np. pod nazwą Panadol czy Calpol.

 

Paracetamol dla dzieci – czopki, zawiesina, syrop, tabletki

 

Paracetamol kupimy w aptece bez recepty. Jest on dostępny w postaciach, których podanie jest komfortowe nawet u noworodków. 

W aptece dostaniemy:

  • Czopki – w dawkach 50, 125, 250 i 500 mg w zależności od wieku i masy ciała dziecka.
  • Zawiesina – z pożytecznym kroplomierzem, którym precyzyjnie odmierzymy dawkę. Zawiesiny są dostępne w kilku wariantach smakowych, zależnie od upodobań dziecka. Najczęściej spotykane smaki to pomarańczowy i truskawkowy.
  • Zawiesina Forte (syropparacetamol forte dla dziecka. Jest to lek w większej dawce, co zwiększa czas działania leku.
  • Tabletki, których na rynku są różne rodzaje. Dla dziecka najbezpieczniejsze będą te klasyczne bez dodatkowych substancji. Zwykle podaje się dzieciom dopiero od 7. roku życia.

Ponieważ na rynku jest dużo preparatów zawierających paracetamol, bardzo istotne jest czy kolejna z rzędu zawiesina przez nas kupiona nie zawiera tej samej substancji. Wnikliwe czytanie opisów na opakowaniu, albo ulotki uchroni nas przed przedawkowaniem. Trzeba pamiętać, że nie tylko leki przeciwbólowe dla dzieci zawierają paracetamol. Możemy go znaleźć również w preparatach na przeziębienie.

  

Paracetamol dla dzieci – dawkowanie 


Dawkowanie
paracetamolu ustala się z lekarzem zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest w wieku niemowlęcym. Jeśli nie ma takiej możliwości, lek podaje się co 4 do 6 godzin. Jest czas, w którym paracetamol wykazuje swoje działanie. 

Jak dawkować paracetamol:

  1. Czopki dla dzieci paracetamol
  • Dla dzieci o masie niższej, niż 10 kg stosuje się 12 czopki 50 g jednorazowo co 4 godziny.
  • Dzieciom o masie większej, niż 10 kg podaje się czopki 125 g – 1 czopek jednorazowo co 4 godziny, nie więcej niż 4 czopki na dobę. U maluchów o wadze 2535 kg można tą ilość zwiększyć do 2 czopków jednorazowo i 8 czopków na dobę.
  • Czopki 250 mg stosuje się w dawce 1015 mg/kg masy ciała. Nie wolno przekroczyć 65 mg na kg masy ciała.
  • Paracetamol w czopkach 500 mg zaleca się wyłącznie osobom dorosłym.
  1. Zawiesina – paracetamol w syropie
  • W wieku od 03 miesięcy stosuje się około 2,5 ml jednorazowo; dawka forte 1,5 ml
  • Dla dzieci od 312 miesięcy dawka jednorazowa to 2,55 ml; dawka forte około 3 ml
  • Dzieci w wieku od 16 lat – 510 ml jednorazowo; dawka forte 4,56 ml
  • W wieku 612 lat – 1020 ml w jednorazowej dawce; syrop dawka forte 912,5 ml
  • Nie wolno przekraczać 4 dawek na dobę.
  1. Paracetamol tabletki
  • Tabletki podaje się dzieciom od 6 roku życia. Dawka jednorazowa to 12 tabletki co 68 godzin.

Paracetamolu nie powinno się stosować dłużej, niż 3 dni. Jeśli temperatura dziecka nie spada, można włączyć inny lek z grupy NLPZ ( np. Ibum forte dla dzieci). Preparaty te należy podawać naprzemiennie tak, aby zachować odstęp 4 lub 6 h pomiędzy jedną substancją czynną. Waga dziecka i prawidłowe obliczenie ilości leku jest rzeczą bardzo ważną, ze względu na ryzyko przedawkowania.

 

Jak obliczyć dawkę paracetamolu dla dziecka? Przykład: dziecko o wadze 6 kg.

Jednorazowa dawka paracetamolu wynosi 1015 mg/kg masy ciała.

15 mg – to dawka na 1 kg

x mg – dawka na 6 kg

x mg/kg = 15x6 = 90 mg (jest to jednorazowa dawka leku, którą podamy dziecku o masie 6 kg).

 

Paracetamol u dzieci – przeciwwskazania


Paracetamol jest lekiem łagodnym. Z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma najmniej skutków ubocznych. Nie oznacza to, że nie ma ich wcale i nie można go przedawkować. Podanie dziecku dawek większych, niż zalecane może się skończyć uszkodzeniem wątroby.
 Paracetamol przeciwwskazania 

Przeciwwskazania do stosowania paracetamolu:

  • uczulenie na składnik preparatu,
  • astma oskrzelowa,
  • niewydolność nerek – podanie dziecku z niewydolnymi nerkami tego leku spowoduje jego kumulację w organizmie,
  • uszkodzenia wątroby,
  • cukrzyca,
  • padaczka.

Ostrożność należy zachować, gdy dziecko przyjmuje leki na padaczkę, lub ma anemię. W razie wątpliwości co do stosowania leku, poradźmy się lekarza lub farmaceuty.

 

Paracetamol – skutki uboczne, interakcje z lekami 


Przy każdym leku, nawet tak łagodnym jak paracetamol, mogą wystąpić działania niepożądane.

Możliwe skutki uboczne:

  • pokrzywka,
  • rumień,
  • anemia,
  • zmiany w obrazie krwi.

Paracetamol wchodzi w interakcje z większością leków przeciwwirusowych. Jeśli dziecko przyjmuje leki tego typu, trzeba zachować szczególną ostrożność.

Preparatu tego nie łączy się z lekami przeciwgruźliczymi i lekami na padaczkę, ponieważ może spowodować toksyczne uszkodzenie wątroby.

 

Źródło:

  • mgr farm. Rafał Jabłoński. 04.08.2009. Medonet. – Niebezpieczne interakcje
  • Leksykon leków. Wydawnictwo lekarskie PZWL
  • https://www.pfm.pl – Portal Medyczno-Farmaceutyczny - Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne
  • Miesięcznik "Zdrowie", Justyna Nowicka – Porównanie leków przeciwbólowych: paracetamol, ibuprofen, aspiryna – jak działają i jakie są ich skutki uboczne?
Tematy: gorączka u dziecka, gorączka u niemowlaka, gorączka u niemowląt, gorączka u dzieci, wysoka gorączka u dziecka, leki na gorączkę, leki przeciwbólowe, przeziębienie u dziecka, ibuprofen, paracetamol dla dzieci

Komentarze