Rady przed wycieczką do parku rozrywki. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do parku rozrywki z dzieckiem?

Oto 9 rad, z których warto skorzystać. Podpowiadamy, jak zaplanować podróż, kiedy pojechać, co sprawdzić wcześniej i co ustalić z dziećmi przed wejściem do parku.

1. Dla kogo wycieczka do parku rozrywki?

Jeśli chcecie jechać do parku rozrywki tylko po to, by sprawić radość 3-4-letniemu dziecku (sami nie przepadacie za takimi atrakcjami), zastanówcie się, czy nie odczekać jeszcze trochę z wycieczką. Takim maluchom, zwłaszcza tym spokojniejszym, w pełni wystarczy porządny plac zabaw. Duży park rozrywki z wielkimi, głośnymi i szybkimi atrakcjami może je przytłoczyć. Co innego jeśli wy macie ochotę na przejażdżkę górską kolejką - wtedy taka rodzinna wyprawa ma większy sens bo maluchy znajdą przyjemność w spokojniejszych rozrywkach jak np. pływanie stateczkiem, a starsi poszukają mocniejszych wrażeń.

Oczywiście wyjątkiem są tematyczne parki rozrywki takie jak np. Eurodisneyland czy Legoland - jeśli maluchy kochają bohaterów Disneya albo Lego , to bez względu na to, z ilu atrakcji skorzystają, i tak będą zachwycone tym, kogo spotkają i co zobaczą.

To też może Cię zainteresować: Jak zaplanować wakacje, będąc w ciąży?

2.Kiedy przyjechać?

Zaplanujcie dokładnie wycieczkę i wybierzcie najkorzystniejszą dla siebie (także finansowo) opcję. Pamiętajcie, że nawet w czasie sezonu godziny otwarcia parku w poszczególne dni mogą być różne, nie zawsze cały park jest zamykany o tej samej godzinie, a bilety mają różne ceny w zależności od wybranej opcji. Warto sprawdzić to wcześniej i np. planując wizytę w niemieckim Europa Parku, wybrać datę urodzin dziecka - jeśli nie skończyło jeszcze 12 lat, wejdzie za darmo.

Przeczytaj o innych pomysłach na zorganizowanie dziecku urodzin.

Warto rozważyć także przyjazd tuż po wakacjach lub przed - będzie mniej ludzi, w niektórych parkach także taniej, a pogoda wciąż będzie sprzyjać zabawie.

3. Na ile dni warto przyjechać do wesołego miasteczka?

Kupcie od razu bilet na dwa dni i przyjedźcie rano. Jeśli przeczuwacie, że wam się spodoba, lubicie atrakcje, które powodują wzrost adrenaliny, wasze dzieciaki kochają karuzele, na basenie większość czasu spędzają zjeżdżając krętymi rurami, a na placu zabaw wspinają się na sam szczyt drabinek - jeden dzień wam nie wystarczy. Tym bardziej jeśli przybędziecie w południe. W przeciętnym parku rozrywki jest kilkadziesiąt atrakcji, a w sezonie do wielu z nich są kolejki.

Przeczytaj: Czym zająć dziecko w podróży?

4. Dla kogo rollercoaster?

Wcześniej sprawdźcie, z jakich atrakcji rzeczywiście będziecie mogli skorzystać. W większości parków każda przyjemność jest szczegółowo opisana - wiadomo nie tylko w jakim wieku musi być uczestnik zabawy, ale też ile ma mieć wzrostu (minimum i często też maksimum). To ważne m.in. ze względu na określone wymiary zabezpieczeń. Są też przeciwwskazania jak np. choroby serca czy problemy z błędnikiem.

5. Gdzie nocować?

Przy samych parkach rozrywki są zwykle hotele o bajkowym wystroju - można więc np. wynająć dla rodziny pokój piracki. To jednak bardzo droga opcja noclegu. Warta rozważenia głównie jeśli jedziecie z mniejszymi dziećmi, dla których hotel będzie stanowił część czarodziejskiej krainy i pozostawi po sobie piękne wspomnienia. Jeśli jednak wyruszacie ekipą, która nastawia się głównie na szaleństwo, a bajkowy klimat jest na drugim planie, poważnie rozważcie tańszy nocleg trochę dalej od parku. Oczywiście jeśli podróżujecie samochodem.

6. Czym was nakarmią?

Na terenie parku na pewno nie zginiecie z głodu, więc teoretycznie nie musicie pakować prowiantu. Tym bardziej, że w niektórych parkach mogliby was z nim nie wpuścić. Warto jednak wiedzieć, że restauracje, które tam znajdziecie serwują głównie fast food. Jeśli więc jesteście jego zdecydowanymi przeciwnikami i nie zamierzacie robić wyjątku, możecie spróbować wejść z własnym zdrowym jedzeniem.

7. Co zrobić, by nie stracić majątku w parku rozrywki?

Ustalcie z dzieciakami wcześniej reguły dotyczące m.in. zakupów. Chociaż bilet zapewnia możliwość korzystania ze wszystkich atrakcji, to nie miejcie złudzeń - to nie koniec waszych wydatków. Na terenie parku jest zwykle mnóstwo sklepów z gadżetami, zwykle bardzo atrakcyjnymi. Zresztą wy też pewnie będziecie chcieli kupić sobie pamiątkowe zdjęcie robione wam w czasie przejażdżki rollercoasterem. Dlatego lepiej wcześniej ustalić, że np. dziecko może wybrać sobie jedną małą rzecz.

Jak nie zbankrutować na wakacjach z dzieckiem?

8. Co trzeba ustalić przed wejściem do parku?

Przed wejściem do parku ustalcie, co zrobicie, by się nie zgubić, a co jeśli jednak do tego dojdzie. Poza tym dzieci powinny mieć przy sobie informację ze swoimi danymi i waszym numerem telefonu. Taki Eurodisnayland czy Heide Park w sezonie odwiedzają tłumy, więc łatwo stracić siebie z oczu.

10 rzeczy, które możesz zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo swojego dziecka.

9. O czym pamiętać podczas szaleństw na górskich kolejkach?

W czasie całego dnia pobytu róbcie sobie przerwy, żeby dzieciaki mogły ochłonąć. W przeciwnym razie kilkulatki mogą nie poradzić sobie z intensywnością i mnogością docierających do nich bodźców i np. wpadną w histerię.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Pomysły na nudę, czyli w co się bawić w podróży

 

Gry planszowe dla 6-latków – najpopularniejsze gry

 

Tablica motywacyjna dla dzieci – co to jest?

 

Jak oswoić tęsknotę dziecka

 

Niemowlę w samochodzie

 

Sanki – rodzaje. Jakie sanki wybrać dla dziecka?

 

Gry i zabawy na kartce papieru

 

Niemowlę w samolocie