Co choroba Hashimoto oznacza dla przyszłych mam?

Ocena: 2.89/5 Głosów: 9
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Lubi burze hormonalne, więc często ujawnia się w ciąży lub połogu. Nie jest groźna dla mamy i dziecka pod warunkiem, że w porę podejmiemy odpowiednią terapię. Sprawdź, jakie ma objawy i jak się ją leczy.

Żeby stwierdzić chorobę Hashimoto, bada się poziom hormonów i przeciwciał oraz wykonuje USG tarczycy. Fot. Shutterstock
Żeby stwierdzić chorobę Hashimoto, bada się poziom hormonów i przeciwciał oraz wykonuje USG tarczycy.

"Choroba Hashimoto" to zwyczajowa nazwa przewlekłego limfocytowego zapalenia gruczołu tarczowego. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym (Choroby autoimmunologiczne wynikają z nieprawidłowej pracy układu odpornościowego, który z niewiadomych przyczyn zaczyna atakować własny organizm). Mechanizm powstawania nie jest do końca poznany. Wiadomo, że choroba może mieć podłoże dziedziczne. Coraz częściej lekarze mówią też o takich przyczynach jak stres i problemy natury psychicznej. Dlatego osoby prowadzące stresujący tryb życia oraz leczące się z powodu depresji (lub innych zaburzeń psychicznych) należą do grupy wysokiego ryzyka.

Na Hashimoto cierpi około 2 proc. ludzi na świecie. Statystycznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Do zaostrzenia objawów dochodzi najczęściej w okresach hormonalnego rozchwiania organizmu: w czasie dojrzewania, w ciąży, w połogu czy w okresie przekwitania. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby, które mają krewnych chorujących na Hashimoto. Jeżeli więc w twojej rodzinie występuje ta choroba, powinnaś powiedzieć o tym lekarzowi przed zajściem w ciążę.

Posłuchaj, co ginekolog mówi o niepłodności spowodowanej chorobami tarczycy.

Objawy choroby Hashimoto

Sama choroba jest wbrew powszechnie panującej opinii bezobjawowa. Tarczyca nie boli i bardzo rzadko jest powiększona. Objawy daje dopiero zaburzenie pracy tarczycy wywołane postępującym stanem zapalnym. Najpierw może więc pojawić się nadczynność a potem niedoczynność tarczycy. I to objawy tych dwóch stanów są dla choroby Hashimoto najbardziej charakterystyczne.

Warto więc zwrócić uwagę czy nie pojawiają się takie sygnały ostrzegawcze jak:

 • ciągłe zmęczenie,
 • senność,
 • osłabienie,
 • apatia,
 • spadek koncentracji i problemy z pamięcią,
 • ciągłe podenerwowanie,
 • suchość skóry,
 • łamliwość i przesuszenie włosów,
 • zaparcia,
 • wydłużenie się czasu miesiączki,
 • podwyższony poziom cholesterolu,
 • uczucie ciągłego zimna (marznące stopy i dłonie),
 • obniżenie temperatury ciała (nawet do ok 35 stopni),
 • tycie lub chudnięcie bez wyraźnej przyczyny,
 • liczne poronienia lub długotrwały problem z zajściem w ciążę,

 

i inne objawy typowe dla nadczynności (pierwsza faza choroby) lub niedoczynności tarczycy.

Zobacz, jak działa tarczyca i na czym polega jej nadczynność oraz niedoczynność.

 

 

 

Jak sprawdzić, czy to na pewno choroba Hashimoto?

Diagnostykę pod kątem tej choroby najczęściej rozpoczyna się od badania poziomu hormonu TSH (hormon tyreotropowy, wydzielany przez przysadkę, jego poziom infomuje o stanie tarczycy) i poziomu przeciwciał aTPO (anty-TPO, czyli przeciwciała przeciwko peroksydacie tarczycowej). Wysoki poziom tych przeciwciał może, choć nie zawsze musi, świadczyć o chorobie Hashimoto. Czasami wykonuje się dodatkowo badanie ultrasonograficzne tarczycy. Aby uzyskać stuprocentową pewność diagnozy, lekarz może zlecić biopsję tkanki gruczołu.

Leczenie choroby

Choroby nie można wyleczyć, natomiast podając leki można ją zatrzymać i nie dopuścić do rozwinięcia się poważnych zaburzeń pracy tarczycy. Terapia polega na podawaniu hormonów tarczycy w dawce zależnej od nasilenia choroby. Jeżeli rozwinęła się nadczynność, lub niedoczynność tarczycy, wtedy podejmuje się leczenie tych chorób.

WPŁYW CHOROBY HASHIMOTO NA CIĄŻĘ

Choroba zwiększa zagrożenie poronieniem. Szacuje się, że jego ryzyko wzrasta 3,5-krotnie i występuje nawet u tych chorych, u których poziom hormonu TSH jest wprawdzie podwyższony, ale mieści się jeszcze w granicach normy. Mechanizm działania nie jest do końca poznany. Prawdopodobnie przez zaburzenie mechanizmów obronnych organizm matki mylnie rozpoznająe płód jako ciało obce i atakuje go. Dlatego tak ważne jest prawidłowe leczenie tej choroby w jak najwcześniejszej fazie.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Co choroba Hashimoto oznacza dla przyszłych mam?

Tematy: tarczyca, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, usg tarczycy

Komentarze