Kremy rozgrzewające do dłoni i stóp – jak działają, czy każdy może je stosować

Zimową porą dłonie i stopy mogą szczególnie nieprzyjemnie i dotkliwie marznąć, nawet jeżeli zabezpieczymy się grubymi rękawiczkami i skarpetami. Może się tak dziać na skutek zaburzonego krążenia krwi w kończynach, które powoduje wyziębianie się tych części ciała. Rozwiązaniem na tego typu problemy mogą być kremy rozgrzewające na dłonie i stopy. Czy każdy może je stosować? Jak działają te kosmetyki?

Czym są kremy rozgrzewające dłonie i stopy i jak działają?

Kremy rozgrzewające są to kosmetyki na bazie składników roślinnych, które powodują poprawę krążenia krwi w kończynach, a więc także przyczyniają się do tego, że zamiast zimna kończyn można szybko poczuć przyjemne ciepło. Kosmetyki te mają działanie miejscowe. Wystarczy je wmasować w dłonie i stopy cienką warstwą, a dodatkowo nałożyć na przykład rękawiczki czy skarpetki. Już po chwili od wmasowania kremu można poczuć mrowienie, które przerodzi się w odczucie ciepła. Takie rozgrzanie dzięki poprawie naczyń krwionośnych może utrzymywać się przez kilka godzin. Jakie komponenty zawarte w tychże kremach mają działanie rozgrzewające?

Przeczytaj też: Domowe sposoby na cellulit

Jakie składniki aktywne zawierają kremy rozgrzewające do dłoni i stóp?

Naturalne składniki aktywne zawarte w kremach rozgrzewających do dłoni i stóp docierają receptorów ciepła i pobudzają je. W głębokich warstwach skóry znajdują się bowiem tak zwane ciałka Ruffiniego, które są w stanie odebrać temperaturę wyższą niż ciepło naszego ciała. Jakie komponenty działają natychmiast rozgrzewająco? Można do nich zaliczyć:

  • papryczkę chili (dzięki zawartości kapsaicyny)
  • pieprz cayenne (dzięki zawartości piperyny)
  • cynamon
  • imbir
  • kardamon
  • goździki
  • czarci pazur
  • arnika

Te składniki zawarte są w bazie natłuszczającej, nawilżającej lub odżywczej, dzięki czemu rozgrzewające kremy do rąk i stóp nie tylko pomagają zyskać miłe ciepło, ale także pielęgnują skórę, zwłaszcza używane regularnie.

Czy istnieje możliwość zaplanowania płci dziecka?

Jakie skutki uboczne mogą mieć rozgrzewające kremy do dłoni i stóp?

Chociaż są to kosmetyki względnie bezpieczne, składniki w nich zawarte czasem mogą powodować pieczenie skóry. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich skutków ubocznych zwiększa się, jeżeli nakłada się kremy na mokrą skórę lub wmasuje się za dużo kosmetyku. Można także odczuć zbyt silne jego działanie, kiedy wykona się zbyt intensywny masaż.

Uczucie pieczenia można złagodzić smarując dłonie lub stopy tłustym kremem. Nie wolno zmywać kosmetyków rozgrzewających wodą ponieważ jak wspomniano wyżej, nasili to nieprzyjemne odczucia.

Przed użyciem kosmetyków rozgrzewających miejscowo należy także upewnić się, że nie ma uczulenia na jakikolwiek składnik produktu. Jeżeli ma się alergię na główny lub któryś z dodatkowych komponentów, nie można stosować kremu. Jest to jedno z bezwzględnych przeciwwskazań. Kto jeszcze nie powinien stosować kosmetyków miejscowo rozgrzewających?

Jakie są przeciwwskazania do ich stosowania?

Głównym przeciwwskazaniem jest oczywiście nadwrażliwość na któryś ze składników aktywnych, czyli pikantne przyprawy. Ponadto kremów rozgrzewających nie można używać na skaleczoną czy podrażnioną skórę, ponieważ może to grozić wystąpieniem pieczenia i bólu. W przypadku skóry ze skłonnościami do alergii i wysypek, warto przed zastosowaniem kremu sprawdzić jego działanie na niewielkim fragmencie skóry. Składniki kremów rozgrzewających, chociaż naturalne, działają dość silnie. U osób, które cierpiących na astmę intensywny zapach, na przykład cynamonu czy kardamonu może doprowadzić do problemów z oddychaniem. Należy także uważać, by kosmetyk nie dostał się do oka.

Czy w ciąży można używać kosmetyków miejscowo rozgrzewających?

W ciąży generalnie nie zaleca się stosowania zabiegów, ani używania kosmetyków rozgrzewających, które stosuje się na duże fragmenty skóry, na przykład na całe plecy? Co jednak z kremami do stosowania miejscowego? Co prawda ulotki takich kosmetyków do dłoni i stóp nie informują o tym, że przeciwwskazaniem do ich stosowania jest ciąża, jednakże trzeba pamiętać o tym, że chociaż kremy stosowane są na niewielki obszar skóry, mają wpływ na układ krążenia, co może wpływać negatywnie na samopoczucie i stan zdrowia kobiet w ciąży.

Ponadto niektóre kremy rozgrzewające do rąk i stóp mają intensywne zapachy, co może wywoływać u kobiet ciężarnych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze mdłości i wymioty. Co więcej, nagłe rozgrzanie dłoni i stóp może doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, co także może być zagrożeniem w czasie ciąży, zwłaszcza pod koniec.

Na marznące dłonie i stopy w ciąży poleca się aktywność fizyczną, która w naturalny sposób poprawi krążenie.

Skąd możesz mieć pewność, że określony kosmetyk jest bezpieczny dla kobiety w ciąży?

Kiedy kupujesz kosmetyki, także kremy rozgrzewające do dłoni i stóp i jesteś w ciąży, zawsze sprawdź informacje dotyczące przeciwwskazań. Jeżeli takich danych nie ma na opakowaniu, zapytaj sprzedawcę lub farmaceutę. Nawet jeżeli Twoja ciąża przebiega bez komplikacji, dla pewności zawsze porozmawiaj o każdym nowym kosmetyku ze swoim lekarzem prowadzącym. Niektóre olejki eteryczne, jak na przykład szałwiowy czy bergamotowy są bowiem szkodliwe dla płodu. Co prawda nie są one głównymi komponentami kremów rozgrzewających do dłoni i stóp, jednakże mogą być składnikami dodatkowymi.

Bibliografia

 
  1. Bojarska - Hurnik S. “Pielęgnacja skóry w czasie ciąży” Kosmetologia Estetyczna 2/2012, vol.8, s. 261,262
  2. Bień A. Turkosz A. Stadnicka S. Kasprzak J. Jamróg M. “Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej” Najnowsze technologie medyczne, 2014, s. 66-71
  3. Kudełka W. Kosowska A. “Składniki przypraw i ziół przyprawowych determinujące ich funkcjonalne właściwości oraz ich rola w żywieniu człowieka i zapobieganiu chorobom” Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, nr. 78, 2008, s. 91,92
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

13 zasad opalania

 

Kriolipoliza – co to jest? Wskazania i przeciwwskazania, przebieg zabiegu, efekty, powikłania, cena

 

Labioplastyka – co to? Wskazania, przebieg zabiegu, efekty, cena

 

Cellulit – jak zwalczyć cellulit? Domowe sposoby na „pomarańczową skórkę”

 

Jak zrobić masaż piersi

 

Przebarwienia od słońca – sposoby na usunięcie przebarwień

 

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc?

 

Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda, jak o nią dbać?