Obkurczanie pochwy laserem

Zabiegi, które obkurczają pochwę i poprawiają jej nawilżenie są coraz popularniejsze. Wyjaśniamy na czym polegają.

Poród naturalny, zwłaszcza kolejny, może (ale nie musi!) spowodować rozluźnienie tkanek pochwy, fachowo nazywane zespołem rozluźnienia pochwy. On z kolei może sprawiać, że czerpiemy mniejszą satysfakcję z seksu, a nawet odczuwamy ogólny dyskomfort. Jeśli ćwiczenia mięśni Kegla nie pomagają, można zdecydować się na rewitalizację okolic intymnych (VRS - Vaginal Rejuvenation Surgery). Brzmi groźnie, ale w rzeczywistości nie jest to ani skomplikowany, ani poważny zabieg. Eksperci zapewniają, że dzięki niemu można szybko zapomnieć o intymnych problemach, a świeżo upieczone mamy coraz chętniej się na niego decydują.

Nie skalpelem, lecz laserem

Najnowsze zabiegi ginekologii estetycznej (zwanej też kosmetoginekologią lub waginoplastyką) nie wymagają użycia skalpela. Dziś jego miejsce zajmuje laser. Od lat popularny jest laser Er:YAG Fotona Dualis SP, który wykorzystywany jest także do innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej (np. usuwania zmian potrądzikowych). Ale za najnowocześniejszy uznaje się obecnie laser MonaLisa Touch - laser przeznaczony specjalnie do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej i to właśnie o nim dalej piszemy.

Zabieg, podczas którego wykorzystuje się ten laser, pomaga odzyskać elastyczność pochwy i przy okazji zmniejszyć jej rozmiar oraz poprawić nawilżenie. Jak to się dzieje? Energia lasera ogrzewa błonę śluzową pochwy i zawarty w jej tkankach kolagen. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna kolagenowe kurczą się, a także pojawiają się nowe włókna kolagenowe. Pochwa staje się ciaśniejsza i bardziej elastyczna. Można więc powiedzieć, że laser zachęca pochwę do samoregeneracji.

Zdecydowałaś się na zabieg? Zaczynamy

Przed zabiegiem koniecznie odwiedź swojego ginekologa. Skonsultuj z nim swoje plany i upewnij się, że jesteś zdrowa. To ważne, bo podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu rewitalizacji narządów intymnych jest infekcja intymna. Jeśli zostanie wykryta, koniecznie trzeba ją wcześniej wyleczyć. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz umawiać się na konsultację w klinice, która wykonuje zabieg. W czasie wizyty powiesz lekarzowi, na czym ci zależy, wykluczycie również ewentualne przeciwwskazania i umówicie na konkretny termin.

Jak wygląda zabieg rewitalizacji narządów intymnych?

Do zabiegu nie musisz się szczególnie przygotowywać. Nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych badań czy szczepień. Przed zabiegiem nie otrzymasz znieczulenia, bo zabieg jest bezbolesny.

Podczas zabiegu do pochwy wprowadzana jest specjalna końcówka w kształcie rulonu, wyposażona w skaner. Emituje wiązki, które działają od razu i bezpośrednio na ścianki pochwy. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut. Nie towarzyszy mu krwawienie i nie pozostawia po sobie żadnych blizn pooperacyjnych (jak to jest w przypadku operacji z użyciem skalpela). Po zabiegu możesz z powodzeniem wrócić do normalnych codziennych zajęć. Zaleca się jedynie stosowanie podpasek, bo może pojawić się trwający kilka dni przesięk surowiczy (żółtawy, przeźroczysty płyn). Przez kilka dni po zabiegu należy zrezygnować z seksu.

Efekty

Przyjmuje się, że najpóźniej po miesiącu będziesz mogła cieszyć się efektami zabiegu - pochwa wróci do kondycji sprzed porodu, będzie lepiej nawilżona i ciaśniejsza. To gwarantuje również lepsze doznania podczas seksu. Liczba zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki, tzn. od stopnia rozciągnięcia tkanek. Najczęściej wystarczy jeden, którego koszt wynosi około 3,5 tys. zł. Jeśli potrzeba więcej zabiegów, zwykle ponawiane są one po około 2-4 tygodniach od poprzedniego. Niestety, na refundację przez NFZ nie masz co liczyć. Rezultaty zabiegu utrzymują się około dwóch lat. Mogą być bardziej satysfakcjonujące i trwałe, jeśli będziesz dodatkowo ćwiczyła mięśnie Kegla. Poza kosztem nie wymienia się w zasadzie innych wad tego zabiegu.

Ale uwaga: istnieje ryzyko utraty efektów w wyniku kolejnego porodu naturalnego.

Warto wiedzieć: Laser MonaLisa Touch może pomóc także w modelowaniu zewnętrznych stref intymnych (np. nadmiernie rozrośniętej wargi sromowej) i usuwaniu blizn pooperacyjnych.

Co robić, gdy on nie chce seksu po porodzie

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Ślub humanistyczny – na czym polega? Przebieg, przysięga, cena. Czy jest ważny?

 

Jak goi się krocze po porodzie?

 

Jak walczyć z depresją poporodową?

 

Zazdrość w związku – jak walczyć z chorobliwą zazdrością o partnera?

 

Pęknięcie krocza w czasie porodu – jak przebiega? Czy można mu zapobiec?

 

Nieletnie matki w Polsce

 

Co robić, gdy rodzice nie akceptują mojego partnera?

 

Rewitalizacja pochwy