Jak działa inkubator?

Ocena: 4.88/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko zostało umieszczone w inkubatorze. Zastanawiasz się, czemu ma to służyć, jak długo będzie tam przebywać i dlaczego nie możesz dziecka przytulić.

Pomimo przebywania w inkubatorze dziecko potrzebuje kontaktu z rodzicami
Pomimo przebywania w inkubatorze dziecko potrzebuje kontaktu z rodzicami

Inkubator to urządzenie, dzięki któremu można stworzyć kontrolowany mikroklimat o odpowiedniej temperaturze, wilgotności i składzie atmosfery. Jest wykorzystywany najczęściej w przypadku noworodków, które urodziły się przedwcześnie. Dzięki wytworzeniu specjalnego mikroklimatu inkubator podtrzymuje procesy życiowe i stwarza możliwie jak najlepsze warunki do rozwoju i wzrostu dziecka. Są to warunki pośrednie pomiędzy środowiskiem, w jakim przebywało dziecko w łonie matki, a światem zewnętrznym.

 

Jak inkubator pomaga?

Inkubator ma zwykle 4 otwory, które umożliwiają pielęgnację i kontakt z maluchem.

 

Noworodki leżące w inkubatorach są często podłączone do specjalistycznej aparatury medycznej, która wspomaga ich funkcje życiowe i przejmuje funkcje, które wcześniej pełnił organizm matki. Niektóre urządzenia wspomagają proces oddychania dziecka, inne służą do podawania pokarmu i lekarstw oraz utrzymują właściwą temperaturę ciała noworodka - wcześniaki najczęściej mają zbyt mało tkanki tłuszczowej i za słabe mięśnie, żeby samodzielnie wytwarzać ciepło. Zazwyczaj czujniki inkubatora podłączone są do skóry noworodka i maszyna automatycznie dopasowuje temperaturę do potrzeb dziecka.

Równocześnie dzięki aparaturze jest możliwe monitorowanie funkcji życiowych wcześniaka, a w razie potrzeby alarmowanie o wszelkich nieprawidłowościach. W tym samym inkubatorze wcześniak przebywa najczęściej przez trzy dni, a potem przenoszony jest do nowego - odkażonego i wydezynfekowanego. Niektóre inkubatory mają podwójne ścianki, które zapobiegają gwałtownym zmianom temperatury podczas otwierania drzwiczek.

 

 

 

 

Obecność rodziców

Inkubator nie jest w stanie stworzyć tak dobrego środowiska, jakie panuje w łonie matki. Stara się jednak odtworzyć warunki panujące w brzuchu mamy, tak, aby jak najlepiej wspierać rozwój dziecka. Przebywanie dziecka w inkubatorze nie oznacza, że nie potrzebuje ono obecności rodziców. Nawet, jeżeli matka nie może dotknąć dziecka, ważna jest jej obecność, głos. Czasem pozwala się matce na włożenie rąk do inkubatora i dotykanie maleństwa. Dzieci urodzone przedwcześnie potrzebują wyjątkowo czułej opieki i miłości, dlatego warto być przy nich kiedy to tylko możliwe.

Sprawdź, jak rehabilituje się wcześniaki

Tematy: inkubator

Komentarze