10 powodów płaczu niemowlaka

Ocena: 2.82/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Płacz to podstawowa forma komunikacji niemowlęcia z otoczeniem – płacząc, dziecko chce ci powiedzieć, że jest głodne, zmęczone, zdenerwowane albo coś je boli. Jak zatem zrozumieć niemowlę? Jak właściwie odczytać jego potrzeby? Oto najczęstsze powody niemowlęcego płaczu!

Powodem płaczu niemowlęcia może być kolka albo głód.
Powodem płaczu niemowlęcia może być kolka albo głód.

Jestem głodny

Bardzo prawdopodobne, że twoje dziecko płacze, bo po prostu doskwiera mu głód. Szybko nauczysz się rozpoznawać także inne zachowania niemowlęcia, które sugerują, że maluch domaga się karmienia: jeśli dziecko jest niespokojne, wkłada rączki do buzi, mlaska, a do tego głośno płacze, możesz być niemal pewna, że jest głodne.

Czytaj też: Jakie są pozycje do karmienia?


Chcę spać

Myślisz, że gdy niemowlę jest zmęczone, po prostu… zamyka oczy i zasypia? Wręcz przeciwnie - dziecko może płakać wniebogłosy po zabawie, karmieniu, z nadmiaru wrażeń - właśnie wtedy, kiedy jest przemęczone i chciałoby zasnąć. Ułóż malucha do snu, postaraj się go wyciszyć - jeśli się uspokoi i zaśnie, to znaczy, że odkryłaś powód jego płaczu.

Czytaj też: 6 błędów przy usypianiu niemowląt


Jest mi za zimno / za gorąco

Dziecko płacze podczas rozbierania albo zmiany pieluchy? Możliwe, że robi mu się wówczas zimno i dlatego głośno protestuje. Aby czuć się komfortowo, niemowlę potrzebuje jednej warstwy ubranka więcej niż człowiek dorosły. Zbyt wysoka temperatura jednak również wywoła u niego niezadowolenie, nie przesadzaj więc z liczbą zakładanych koszulek i sweterków.

Czytaj też: Jak ciepło ubierać niemowlę?


Mam brudną pieluszkę

Być może twoje dziecko należy do tych, które nie tolerują brudnych pieluszek na pupie, i płacząc, dają znać, gdy tylko poczują, że pieluchę należy zmienić. Na szczęście łatwo możesz sprawdzić, czy to rzeczywiście powód płaczu niemowlęcia.

Czytaj też: Jak pielęgnować dziecko przy odpieluszkowym odparzeniu skóry?


Boli mnie brzuszek

Zauważyłaś, że twoje dziecko pręży się i napina, płacze nieustannie przez co najmniej trzy godziny dziennie, a dolegliwości nasilają się po karmieniu? To może być kolka - problem wielu niemowląt, które nie ukończyły jeszcze 5. miesiąca życia. Zapytaj lekarza o środki łagodzące przykre objawy, zapoznaj się też z metodami, dzięki którym możesz ulżyć dziecku.

Pamiętaj, że ból brzuch niemowlaka może być też wywołany innymi schorzeniami, jak np. alergia na mleko, nietolerancja laktozy, zaparcia, refluks żołądkowo - przełykowy czy grypa żołądkowa. W razie wątpliwości zwróć się o pomoc do lekarza.

Jak pomóc niemowlęciu, które ma kolkę? Radzi neonatolog:

Czytaj też: Gdy maluszka boli brzuszek


Rosną mi ząbki

Większość niemowląt źle znosi ząbkowanie, możliwe więc, że płacz spowodowany jest bolesnym wyrzynaniem się pierwszych ząbków. Dotknij palcem dziąseł dziecka - być może wyczujesz na nich charakterystyczne zgrubienia. Poznaj domowe sposoby na łagodzenie dolegliwości związanych z ząbkowaniem!

Czytaj też: Sposoby łagodzenia ząbkowania


Przytul mnie

Niemowlaki uwielbiają być blisko swoich rodziców, patrzeć na ich twarze, czuć zapach i słyszeć bicie serca. Bierz dziecko na ręce i przytulaj jak najczęściej, zwłaszcza jeśli zauważysz, że maluch przestaje płakać i uspokaja się właśnie w twoich ramionach. I nie obawiaj się - nie da się rozpuścić kilkumiesięcznego dziecka nadmiarem pieszczot, ono bardzo ich potrzebuje.

Czytaj też: Dotyk miłości, czyli jak masować niemowlę


Coś mnie uwiera

Może za szorstkie ubranko, może metka albo szew? Jeśli dziecko wciąż płacze "bez powodu", sprawdź dokładnie, czy jego skóra w którymś miejscu nie jest narażona na nieprzyjemne uciskanie lub drapanie. To może być drobiazg - mały, ale za to niezwykle uciążliwy.

Czytaj też: 6 błędów w ubieraniu niemowląt


Za dużo / za mało dzieje się wokół

Hałas, światło, rozmowy, ruch - niemowlę może być zwyczajnie zmęczone nadmiarem bodźców, jakie do niego docierają. Zdarza się również, że wyjątkowo ciekawy świata maluch pragnie kontaktu z otoczeniem, uwielbia patrzeć, jak krzątasz się po domu, będzie zachwycony wizytą w sklepie albo na placu zabaw. Płaczem dziecko może sygnalizować, że dzieje się wokół niego za dużo lub wręcz przeciwnie - jest znudzony, bo dzieje się zbyt mało.

Czytaj też: Zabawki dla niemowlaka


Źle się czuję

Płacz spowodowany chorobą zwykle brzmi nieco inaczej niż ten, którym niemowlę informuje cię o swoich niezaspokojonych potrzebach. Jeśli więc coś cię zaniepokoi, zmierz maluchowi temperaturę. W razie gorączki albo pojawienia się innych objawów choroby, natychmiast wezwij lekarza.

Czytaj też: Ratunku, moje dziecko wciąż płacze!

Tematy: kolka, karmienie piersią, ząbkowanie, pieluchy, płacz niemowlęcia

Komentarze