Pierwszy raz po urodzeniu dziecka

Ocena: 4.91/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Życie seksualne po narodzinach dziecka to kwestia, która nasuwa wiele pytań i wątpliwości. Psychologowie i seksuologowie powrót do współżycia po okresie połogu określają często mianem "kolejnego pierwszego razu". Jak przygotować się do seksu po porodzie? Jaka jest rola obojga partnerów?

Fotolia

Życie seksualne po narodzinach dziecka

 

Powrót do współżycia po porodzie to ważny temat. Czas abstynencji seksualnej dla związku wynosi przeważnie minimum 6 tygodni (okres połogu), ale dla wielu par okres ten jest dłuższy ze względu na komplikacje ciążowe. Bywa, że współżycia nie ma od początku ciąży. Czas ten jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny.

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny, którego potrzeby wysuwają się na pierwsze miejsce, również nie sprzyja możliwości powrotu do aktywności seksualnej rodziców. Do tego dochodzą blokady psychiczne spowodowane obawami natury biologicznej. Wszystko to sprawia, że pierwsza po tak długim czasie aktywność seksualna traktowana jest przez psychologów i seksuologów jako kolejny pierwszy raz.

 

Kolejny pierwszy raz?

 

Wiele osób pamięta swój pierwszy raz – dla jednych jest to wspaniałe wspomnienie, dla innych coś, co woleliby wyrzucić ze swojej pamięci. Niektórzy drobiazgowo przygotowali się i otoczenie na tę okoliczność, inni – weszli w kontakt w sposób zupełnie niezaplanowany.

Wszystkim towarzyszą obawy przed inicjacją, pojawia się pytanie – „jak to będzie”? Ta niepewność pojawia się także w momencie chęci powrotu do aktywności seksualnej po porodzie. W tej sytuacji raczej nie ma mowy o przypadkowości zbliżenia, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

 

Potrzeba dialogu o bliskości fizycznej

 

Ważnym elementem jest rozmowa partnerów. Niezależnie od tego, kto będzie inicjatorem konwersacji, w pierwszej kolejności należy zapewnić partnera o swojej miłości i o wypływającej z niej chęci do powrotu bliskości fizycznej.

Jeżeli inicjatorem rozmowy jest mężczyzna, dobrze byłoby, aby wyraził on również gotowość do cierpliwego oczekiwania na decyzję partnerki. Ważne, aby rozmowa była szczera i spokojna – nie powinna odbywać się w trakcie przewijania pieluchy czy sprzątania domu.

Trzeba dobrze wybrać miejsce i czas (np. dziecko powinno spać). Partnerzy mogą usiąść przy herbacie i spojrzeć sobie w oczy, wziąć się za rękę na spacerze z wózkiem czy przytulić na kanapie. Już sama taka rozmowa buduje bliskość i powoduje większą chęć na zbliżenie seksualne.

 

Seks po porodzie – jak się przygotować? 

 

Współżycie po porodzie może mieć miejsce dopiero po sześciotygodniowym połogu, choć czasami okres ten może ulec wydłużeniu ze względu na zrastanie się ran. Tak jak człowiek przygotowuje się na ważne spotkanie, tak i w tej sytuacji warto zadbać o kilka szczegółów, a właściwie – określić strategię działania.  

Myśląc o odpowiednim czasie, należy wybrać porę dnia, gdy potencjalnie wszystkie potrzeby dziecka będą zaspokojone, np. po karmieniu, kiedy wiadomo, że maluch będzie spał dłużej. Ważnym elementem będzie również zadbanie o odpowiednią atmosferę i strój.

Mężczyzna powinien pamiętać o pomocy w obowiązkach domowych, aby uniknąć sytuacji, kiedy partnerka będzie zbyt zmęczona, żeby podjąć kontakt. Później, podczas zbliżenia, wystarczy tylko rozsmakować się na nowo w ciele partnera i wspólnej bliskości. Przypomnieć sobie, jak dobrze być razem w sposób cielesny, wzbudzając tym samym chęć na ponowienie kontaktu w niedługim czasie.

Jeżeli w trakcie gry wstępnej (lub w czasie samego zbliżenia) pojawi się silny ból u kobiety –  bądź taki, który będzie się nasilał – należy przerwać stosunek i skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

  

Seks młodych rodziców a potrzeby dziecka

 

Bywa, że w wyczekiwanym momencie, dziecko obudzi się wcześniej lub nie pójdzie spać tak szybko, jak oczekiwali tego rodzice. Z taką sytuacją należy się liczyć już na początku podjęcia tematu powrotu do życia seksualnego w związku. Potrzeby dziecka przez kilkanaście miesięcy będą stanowiły priorytet, dlatego niejednokrotnie romantyczny moment może zostać przerwany jego płaczem.

W takich sytuacjach nie należy się zniechęcać, a raczej potraktować je jako normalną ewentualność zmiany planów. Dziś się nie udało, ale może uda się jutro albo pojutrze – warto starać się do skutku. Zawsze można skorzystać z pomocy babci lub cioci albo wysłać dziecko na spacer z opiekunką.

 

Współżycie po porodzie – dlaczego jest ważne?

 

Systematyczna aktywności seksualna rodziców małego dziecka jest bardzo cenna dla budowania związku w miłości, bliskości i zaufaniu, dlatego nie warto zaniedbywać tego aspektu życia. Warto pamiętać, że seks powoduje również odprężenie fizyczne – ważne w przypadku natłoku obowiązków spadających na świeżo upieczonych rodziców.

Unikanie współżycia powoduje zbieranie się w ciele napięcia, co powoduje wybuchy pod postacią: kłótni, utarczek i wzajemnych pretensji. Nie są to warunki odpowiednie dla rozwoju małego dziecka. Ponadto chęć podjęcia aktywności seksualnej i troska o dobro partnera to również oznaka miłości. 

Tematy: seks po porodzie, seks po urodzeniu dziecka, seks młodych rodziców, pierwszy raz po narodzinach dziecka, współżycie po porodzie

Komentarze