Zapalenie pęcherza w ciąży – leki i domowe sposoby

Ocena: 3.8/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zapalenie pęcherza moczowego jest bardzo częstą infekcją u kobiet w ciąży. Zakażeniu dróg moczowych sprzyjają zmiany hormonalne oraz szczególne warunki anatomiczne występujące w tym okresie. Do najczęstszych objawów zapalenia pęcherza należą częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz, pieczenie cewki moczowej, różowe lub czerwone zabarwienie moczu. W leczeniu stosuje się antybiotyki, jednak w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów można wykorzystać domowe sposoby.

Fotolia

Zapalenie dróg moczowych w ciąży – obecność bakterii w moczu 

 

Zakażenie układu moczowego jest to obecność drobnoustrojów w drogach moczowych, powyżej dalszego odcinka cewki moczowej. Infekcja układu moczowego może mieć różny obraz kliniczny. Najczęstszą postacią jest zapalenie pęcherza moczowego. Zakażenie układu moczowego może przebiegać bez objawów, a jedynym dowodem na infekcję jest obecność bakterii w moczu (bezobjawowy bakteriomocz), co uwidacznia badanie ogólne moczu.

Najcięższą formą zakażenia dróg moczowych jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Chorobie tej, oprócz typowych objawów zapalenia pęcherza moczowego, często towarzyszy wysoka gorączka, nudności, wymioty, ból w okolicy lędźwiowej. W badaniach laboratoryjnych znacznie podwyższone są parametry stanu zapalnego, a w badaniu ogólnym moczu występuje ropomocz (obecność ropy w moczu). Jest to schorzenie wymagające hospitalizacji i podawania antybiotyków dożylnie.

Zapalenie dróg moczowych w ciąży zdarza się dość często. Zmiany hormonalne u ciężarnych powodują zmniejszenie napięcia mięśni obecnych w moczowodzie i pęcherzu moczowym oraz upośledzenie perystaltyki, co prowadzi do zastoju moczu. Ponadto powiększająca się macica powoduje przesunięcie pęcherza moczowego ku górze i do przodu oraz ucisk na drogi moczowe, co utrudnia odpływ moczu z nerek oraz pęcherza i prowadzi do poszerzenia zarówno miedniczki nerkowej, jak i moczowodu. W dodatku schorzenia, takie jak wady wrodzone, przebyte operacje na drogach moczowych, cukrzyca czy też unieruchomienie usposabiają do rozwoju infekcji dróg moczowych.

 

Ból pęcherza, częstmocz, pieczenie cewki – objawy zapalenia pęcherza

 

Objawy tzw. przeziębionego pęcherza w ciąży są takie same, jak u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Do najczęściej występujących objawów chorego pęcherza zalicza się:

 • częste oddawanie moczu,
 • ból przy oddawaniu moczu,
 • ból okolicy nadłonowej, określane potocznie jako ból pęcherza,
 • pieczenie cewki moczowej, pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • parcie na pęcherz,
 • różowe lub czerwone zabarwienie moczu (efekt obecności krwi w moczu).

W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

 

Tabletki i antybiotyk – jak leczyć przeziębiony pęcherz w ciąży? 

 

Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego w ciąży może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla płodu, jak i matki w postaci straty ciąży, porodu przedwczesnego, zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu, niedokrwistości, choroby nerek czy też wstrząsu septycznego u matki.

Jak leczyć zakażenie dróg moczowych w ciąży? Lekarz ginekolog włączy antybiotyk na zapalenie pęcherza, początkowo empirycznie, z ewentualną zmianą po otrzymaniu wyniku posiewu moczu. W leczeniu stosuje się leki przeciwbakteryjne, takie jak amoksycylina, erytromycyna, cefurosym, fosfomycyna czy nitrofurantoina. Są one bezpieczne dla kobiet w ciąży.

W przypadku powikłanych postaci zapalenia układu moczowego należy wykonać dodatkowo badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, a po ciąży również urografię. Antybiotykoterapia zwykle trwa tydzień. Po zakończeniu leczenia lekarz zleci wykonanie kontrolnego posiewu moczu, celem oceny czy drobnoustrój został wyeliminowany z dróg moczowych. W przypadku obecności bakterii w układzie moczowym w ciągu dwóch tygodni od zakończenia leczenia mamy do czynienia z nawracającym zapaleniem pęcherza. Wówczas konieczne jest ponowne włączenie antybiotyku oraz sprawdzenie czynności nerek. Zalecane jest stosowanie leków rozkurczowych, przeciwgorączkowych, co spowoduje to zmniejszenie bólu pęcherza i bólu przy oddawaniu moczu.

   

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży

 

Antybiotykoterapia jest metodą z wyboru przy leczeniu zakażeń układu moczowego. Istnieją jednak również metody, które w znaczny sposób mogą pomóc w szybszym dochodzeniu do zdrowia oraz mogą zapobiec ponownemu wystąpieniu infekcji układu moczowego. Do domowych sposobów na zapalenie pęcherza w ciąży zalicza się:

 • częste picie płynów (ok 2 l na dobę) – powoduje to rozcieńczenie moczu i szybsze wydalenie bakterii;
 • oddawanie moczu do końca, dzięki temu mocz nie zalega w pęcherzu i nie jest pożywką dla drobnoustrojów;
 • spożywanie ziołowych preparatów, które spowodują zmniejszenie ilości bakterii w moczu (do ziół na zapalenie pęcherza zalicza się m.in. rumianek, pietruszka, a także żurawina;
 • oszczędzający tryb życia; wypoczynek w ciepłym łóżku  leżenie na lewym boku, dzięki czemu odciążony zostaje prawy moczowód, który jest przeważnie bardziej poszerzony przez powiększoną macicę;
 • stosowanie diety lekkostrawnej, bogatej w błonnik – zapobiega ona zaparciom, które sprzyjają infekcjom;
 • ubieranie się w ciepłą odzież, chroniącą szczególnie krocze oraz plecy, unikanie siadania na zimnych powierzchniach; zakładanie przewiewnej, bawełnianej bielizny;
 • mycie się lub oddawanie moczu po stosunku.

Aby szybciej wyleczyć zapalenie pęcherza, konieczna jest terapia ewentualnych stanów zapalnych narządu rodnego. 

Tematy: zakażenie dróg moczowych w ciąży, zapalenie dróg moczowych w ciąży, ból pęcherza w ciąży, parcie na mocz w ciaży, przeziębiony pęcherz w ciąży, zapalenie pęcherza w ciąży

Komentarze