Hemoroidy – wstydliwy problem

Ocena: 4.61/5 Głosów: 18
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Hemoroidy przytrafiają się wielu ciężarnym kobietom, ale ze względu na wstydliwy charakter tej choroby często są zaniedbywane. To błąd! Żylaki odbytu można i powinno się leczyć – ustąpienie nieprzyjemnych dolegliwości przynosi zwykle niesamowitą ulgę.

Wiele kobiet po raz pierwszy choruje na hemoroidy właśnie podczas ciąży.
Wiele kobiet po raz pierwszy choruje na hemoroidy właśnie podczas ciąży.

Hemoroidy to powiększone, spuchnięte naczynia krwionośne, które pojawiają się w dolnym odcinku jelita grubego. Ciąża sprzyja rozwijaniu się żylaków, nie tylko w odbycie - wysoki poziom progesteronu sprawia, że ścianki naczyń krwionośnych rozluźniają się i są bardziej podatne na rozciąganie; hormon ten powoduje też zwolnienie pracy układu pokarmowego i zaparcia, podczas których jesteś zmuszana do częstego parcia podczas wypróżniania - taki wysiłek może nasilić problem.

Ponadto nacisk powiększającej się macicy na żyły w obrębie miednicy utrudnia swobodny odpływ krwi z dolnych części ciała, w wyniku czego naczynia krwionośne na nogach i w obycie są bardziej obciążone i puchną.

Boli i piecze

Hemoroidy należą do najbardziej uciążliwych i przykrych dolegliwości ciążowych, zmienione chorobą miejsca swędzą, pieką i są obolałe, zdarza się nawet, że dochodzi do krwawień z odbytu. Krew w kale pojawia się zwłaszcza w czasie wypróżniania. Żylaki mogą mieć wielkość rodzynki, ale czasem osiągają dużo większe rozmiary - winogrona lub orzecha.

Czy można zapobiec hemoroidom?

O skutecznym zabezpieczeniu się przed hemoroidami powinnaś pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy chorowałaś na nie jeszcze przed zajściem w ciążę albo dolegliwość ta jest powszechna w twojej rodzinie. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków odbytu:

Unikaj długiego siedzenia i stania. Jeśli musisz siedzieć, np. w pracy, postaraj się robić sobie częste przerwy, spaceruj. Wypoczywaj i śpij na lewym boku - usprawnisz przepływ krwi, która bez trudu będzie odpływać z dolnych partii ciała.

Dbaj o dietę, by nie doprowadzać do zaparć. W twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce, pełne ziarno). Nie zapominaj o wypijaniu co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie i… ruszaj się! Znaczenie ma nawet krótki spacer.

Nie zwlekaj z wypróżnianiem się. Jeśli czujesz taką potrzebę, od razu skorzystaj z toalety. Staraj się nie przeć, bo to zwiększa nacisk na naczynia krwionośne w odbycie.

Ćwicz mięśnie Kegla. To świetny sposób na poprawienie krążenia krwi w obrębie miednicy i narządów rodnych. To ważne, by mięśnie Kegla, które podtrzymują m.in. pęcherz, pochwę i odbyt, były silne - ryzyko rozwinięcia się hemoroidów zmaleje, a ty szybciej wrócisz do formy po porodzie.

Skąd się biorą hemoroidy i jak można im zapobiegać? Odpowiada ekspert:

 

 


Co przyniesie ci ulgę?

Stało się - dokucza ci swędzenie i ból, pojawiły się hemoroidy. Oto domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się niektórych nieprzyjemnych objawów:

Zimne okłady. Okład - np. z odpowiednio zabezpieczonych kostek lodu - ułatwi obkurczanie się naczyń krwionośnych i złagodzi ból. Przykładaj okłady do dotkniętych chorobą miejsc kilka razy dziennie.

Letnie kąpiele. Nalej do niewielkiej miski trochę ciepłej wody i zanurz w niej spuchnięte miejsca na kilka minut.

Higiena. Dokładnie przemywaj i wycieraj okolice odbytu po każdym wypróżnieniu. Pamiętaj, by nie używać kolorowych, perfumowanych papierów toaletowych, ale tych białych, neutralnych. Spróbuj oczyszczać chore miejsca delikatnymi, lekko nawilżanymi chusteczkami do higieny intymnej.

Leki. W aptekach można dostać wiele specyfików na hemoroidy, zanim jednak postanowisz jednego z nich użyć, koniecznie poradź się lekarza.

Uwaga! Jeśli zauważysz krwawienie z odbytu, powiadom o tym swojego lekarza! Niezbędne będzie ustalenie przyczyny krwawienia; czasem hemoroidy wymagają usunięcia chirurgicznego.

Tematy: zaparcia, hemoroidy, żylaki, hemoroidy w ciąży

Komentarze