Podróż w ciąży

Ocena: 4.4/5 Głosów: 28
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ile maksymalnie może trwać, jaki środek transportu wybrać i inne zasady, które pozwolą ci bezpiecznie dotrzeć do celu.

Zaawansowana ciąża Fot. Shutterstock
Zaawansowana ciąża

 

Zanim wsiądziesz do samochodu czy samolotu, dobrze przygotuj się do podróży:

 • Skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, który - mając wiedzę na temat twojego stanu zdrowia - określi, czy możesz pozwolić sobie na wyjazd.

 • Unikaj zbyt długich tras, a więc podróżowania przez wiele godzin bez przerwy. Wymuszona pozycja siedząca może przyczyniać się do obrzęków kończyn dolnych i pogorszenia twojego samopoczucia.

 • Stres i napięcie nie są wskazane w ciąży - zastanów się, czy podróż nie będzie ich powodować.

 • Przed wyjazdem zgromadź dokumentację medyczną dotyczącą przebiegu ciąży i weź ją ze sobą. Sprawdź też wcześniej, czy w miejscu, do którego się udajesz, będziesz mieć łatwy dostęp do odpowiedniej opieki lekarskiej.

Sprawdź, jak zaplanować wakacje w ciąży.

 

Podróż samochodem:

 • Jeśli jesteś pasażerem, zajmij siedzenie tylne albo przednie, ale wówczas przesuń fotel tak, by był jak najdalej od deski rozdzielczej (to ważne, by w przypadku nagłego otwarcia się poduszki powietrznej nie uderzyła ona w brzuch; poduszka ma zwykle 25-30 cm grubości). Ustaw fotel w takiej pozycji, by przylegały do niego całe plecy, zaś głowa opierała się o zagłówek. Na szyję warto założyć poduszkę w kształcie rogala, co zapobiega bólom kręgosłupa szyjnego i ramion.

 • Zapnij pasy bezpieczeństwa - ich górny odcinek powinien przechodzić między piersiami i być nad mostkiem (nie może leżeć na szyi), dolny zaś pod brzuchem. Możesz też skorzystać ze specjalnego adaptera do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży - gwarantują one, że pas biodrowy ułoży się poniżej płodu i nie będzie powodował niebezpiecznego ucisku.

 • Mniej więcej co 2 godziny należy zrobić postój, by rozprostować kręgosłup i przywrócić prawidłowe krążenie w nogach.

 • Najlepiej jeśli podróż trwa maksymalnie 3-4 godziny. Jeśli ma trwać dłużej, rozważ zmianę środka transportu (np. na samolot).

Zobacz, jak ciężarna powinna zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie.


Podróż samolotem:

 • Teoretycznie możesz latać do 8., a nawet 9. miesiąca ciąży, o ile zezwala ci na to lekarz i przewoźnik lotniczy. Warto wiedzieć, że niektóre linie lotnicze wymagają od kobiet w zaawansowanej ciąży aktualnych wyników badań i zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do latania. Dlatego przed zakupem biletu lotniczego zapoznaj się z regulaminem dotyczącym podróżowania w ciąży. Na ogół przepisy dopuszczają podróż ciężarnych do 36. tygodnia przy ciąży pojedynczej i 33. tygodnia - przy ciąży mnogiej.

 • Na czas lotu załóż wygodne ubranie z miękkiego, naturalnego materiału. Weź też ze sobą mały kocyk albo dodatkową bluzę z długim rękawem, na wypadek gdyby było ci za zimno z powodu klimatyzacji.

 • W czasie lotu staraj się pić dużo wody, bo powietrze w samolocie jest bardzo suche. Unikaj napojów z kofeiną.

 • Wybierz miejsce blisko przejścia, byś w czasie lotu nie musiała przeciskać się między siedzeniami, jeśli zechcesz skorzystać z toalety.

 • Zanim zajmiesz miejsce, rozluźnij mięśnie - przeciągnij się kilka razy i popraw na sobie ubranie (np. rozluźnij lub rozepnij pasek u spodni), by nic cię nie uwierało. Warto także zdjąć buty (dobrze mieć ze sobą skarpety bądź kapcie). Kobiety w ciąży należą do grupy ryzyka zakrzepicy, a żylaki kończyn dolnych dodatkowo to ryzyko zwiększają.

  Jak powstają żylaki? ZOBACZ
 • Jeśli masz żylaki, rozważ założenie rajstop uciskowych, przeciwżylakowych (w dobraniu odpowiedniego stopnia ucisku pomoże ci lekarz) na czas lotu i kilka dni po jego zakończeniu. Jeśli zaczną puchnąć ci nogi, możesz użyć chłodzącego żelu do nóg.

 • Po godzinie wstań choć na chwilę, by pobudzić krążenie krwi w nogach - najlepiej chodzić na palcach lub iść powoli przenosząc ciężar ciała z pięty na palce.
   
 • Siedząc, staraj się poruszać stopami i palcami u stóp wykonując tzw. pompowanie mięśni łydek, które pomaga przemieszczać krew żylną z nóg w kierunku serca (pięty ułożone na podłodze, palce nóg wyginamy maksymalnie do góry i utrzymujemy w trj pozycji ok. 3 sekundy, potem podkurczamy je przez 3 sekundy).

 • Dłuższe niż kilkugodzinne loty nie są wskazane dla kobiet w ciąży.

Sprawdź, 7 rzeczy zabronionych w ciąży.


Podróż pociągiem:

Pociąg jest jednym z najwygodniejszych środków transportu dla kobiet w ciąży. Możesz swobodnie się poruszać i wygodnie usiąść. Łatwiej też się zdrzemnąć, bo miarowy stukot kół wagonu uspokaja, zaś kołysanie pociągu (bez ryzyka gwałtownych wstrząsów) jest przyjemne dla dziecka. Podróż pociągiem ma jeszcze jeden plus - możliwość swobodnego korzystania z toalety w trakcie jazdy. I jeden minus - trudno o szybką pomoc lekarską w razie nagłych komplikacji.

Ważne! Lekarze uważają, że najlepszym okresem na podróżowanie w czasie ciąży jest drugi trymestr. Kobieta ma za sobą poranne nudności i uczucie zmęczenia typowe dla pierwszych trzech miesięcy ciąży. Poza tym nie przeszkadza jej jeszcze pokaźnych rozmiarów brzuch, jak w przypadku ostatniego trymestru ciąży.

Konsultacja: Mirosław Jakubów, ginekolog-endokrynolog, Klinika INVICTA we Wrocławiu

Sprawdź, jak bezpiecznie podróżować w ciąży.

Tematy: ciąża, podróż samochodem, wakacje w ciąży, podróż w ciąży, podróż samolotem, podróż pociągiem, wyjazd w ciąży

Komentarze