Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy to bezpieczne?

Mówi się, że kobiety w ciąży mają swoje smakowe „zachcianki”, które mogą wynikać z potrzeb organizmu i którym należy ulegać. Co jednak, gdy wcale nie chodzi o chętkę na osławioną kanapkę z czekoladą i ogórkiem, a o apetyt na zimne piwo? Oczywiście po napój z alkoholem nie wolno ci sięgnąć – w ciąży alkohol jest zabroniony. Możesz jednak, pod pewnymi warunkami, wypić jako smakowy zamiennik alkoholu – piwo bezalkoholowe.

Piwo bezalkoholowe – czyli jakie?

Obiegowa opinia głosi, że piwa bezalkoholowe tak naprawdę nie istnieją. Wynika to z faktu, że według polskiego prawa za napój bezalkoholowy uznaje się taki, który zawiera do 0,5% alkoholu – czyli jednak trochę alkoholu może w nim być.

Warto jednak wiedzieć, że na przestrzeni lat rynek napojów alkoholowych bardzo się rozwinął. Tylko w 2018 roku ich sprzedaż wzrosła o 80%, a obecnie niemal każdy duży browar ma już w ofercie co najmniej jedno bezalkoholowe piwo. Zmienił się również sposób produkcji piwa bezalkoholowego. Do wytwarzania wielu z nich używane są specjalne drożdże, które wcale nie przerabiają cukru na alkohol. Takie piwa można rozpoznać po tym, że zawartość alkoholu na etykiecie nie jest opisana jako „do 0,5%”, ale właśnie „0,0%”.

Według Art. 94 pkt 1 Ustawy o podatku akcyzowym, mianem piwa bezalkoholowego określa się napój piwny, w którym zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,5% całkowitej objętości.

Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe?

Czy picie piwa bezalkoholowego w ciąży jest dozwolone?

Załóżmy jednak, że kupując piwo bezalkoholowe, nie zwróciłaś uwagi na etykietę i ostatecznie kupiłaś napój piwny, który zawiera „do 0,5%” alkoholu w piwie bezalkoholowym. Czy takie piwo bezalkoholowe w ciąży jest dozwolone? Okazuje się, że tak.

Wypijając bowiem jedną, półlitrową butelkę, przyjmujesz tyle alkoholu, ile znajduje się w niektórych sfermentowanych produktach spożywczych (np. kiszonki czy fermentowane produkty mleczne). Innymi słowy – nie będzie to groźne ani dla ciebie, ani dla dziecka. Jest to zatem bezpieczny próg spożycia alkoholu. Pamiętaj jednak, by piwem bezalkoholowym o zawartości do 0,5 proc. nie raczyć się częściej niż raz na 30 dni.

Sprawdź w kalkulatorze ciąży, kiedy wypada Twój termin porodu

Czy w ciąży można pić piwo niskoalkoholowe?

Podsumowując – spożywanie alkoholu w ciąży jest zabronione i niebezpieczne, ale śmiało możesz sięgnąć po piwo bezalkoholowe, które w ogóle nie zawiera alkoholu. Co więcej, możesz wypić napój o zawartości alkoholu do „0,5%” – ale tylko pod warunkiem, że będzie to jedna butelka wypita na przykład raz na miesiąc. Piwa niskoalkoholowe, czyli zawierające więcej niż 0,5 %, są zakazane.

Piwo bezalkoholowe w ciąży – co z popularnymi „radlerami”?

Podejmując temat picia piwa w ciąży, warto wyjaśnić różnicę między trunkami bezalkoholowymi a popularnymi „radlerami”, czyli piwami z obniżoną zawartością alkoholu (zazwyczaj jest to około 2%). Po te ostatnie przyszła mama nie powinna sięgać – ich spożycie może już wiązać się z wystąpieniem zaburzeń zdrowotnych i rozwojowych u dziecka.

Jakie mogą być skutki picia alkoholu dla płodu?

Czym jest FAS – płodowy zespół alkoholowy?

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach kwestie szkodliwości alkoholu na płód są oczywiste i nie trzeba już tutaj niczego wyjaśniać. Niestety tak nie jest. 9 września tego roku na konferencji zorganizowanej prasowej z okazji Światowego Dnia Świadomości FASD przedstawiono dane, z których wynika między innymi, że aż 15% przyszłych mam sięga po alkohol. Ma to swoje skutki – każdego roku w Polsce przychodzi na świat około 9 tysięcy dzieci z FAS , czyli z płodowym zespołem alkoholowym (objawiającym się między innymi charakterystycznymi rysami twarzy oraz licznymi zaburzeniami rozwoju).

Czy istnieje możliwość zaplanowania płci dziecka?

Chroń swoje dziecko przed poważnymi skutkami FAS, które obciążą go na całe życie. Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla dziecka. Nie sięgaj po „tylko radlera”, „tylko łyczka szampana” czy „tylko jednego, słabego drinka” – nigdy nie wiesz, na jakim etapie rozwoju jest właśnie twoje dziecko i czy ta drobna ilość alkoholu nie wpłynie na nie bardzo niekorzystnie.

Bibliografia

 
  1. https://www.fasoff.pl/
  2. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C83794%2Ceksperci-80-proc-polek-spozywa-alkohol-15-proc-pije-w-ciazy.html
  3. Michael F. Roizen, Mehmet C. Oz, „Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy”, wyd. Septem, 2012
Opublikowano: ; aktualizacja: 03.11.2022

Oceń:
0.0

Karolina Wojtaś

Karolina Wojtaś

Psycholog

Karolina Wojtaś – psycholog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, interesuje się między innymi komunikacją interpersonalną oraz psychologią rodziny. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiającym czytelnikom zrozumienie mechanizmów psychologii i wprowadzenie ich we własne życie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Chlamydia w ciąży (chlamydioza) – przyczyny, objawy, leczenie chlamydia trachomatis

 

Wydzielina z pochwy w ciąży – co powinno zaniepokoić?

 

Swędzenie pochwy w ciąży – przyczyny świądu warg sromowych i sromu

 

Rola kwasu DHA w diecie ciężarnej

 

Hemoroidy – wstydliwy problem

 

Zespół Ashermana – przyczyny, objawy, leczenie

 

Jak papierosy szkodzą ciąży

 

Jak sobie radzić po stracie ciąży?