ABC testów ciążowych

Ocena: 3.58/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Z niecierpliwością czekasz na termin miesiączki, by zrobić test ciążowy i sprawdzić, czy zostaniesz mamą. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy i czy wynik testu może być niepewny? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o testach ciążowych!

Test ciążowy zrób najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki.
Test ciążowy zrób najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki.

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu gonadotropinę kosmówkową - hormon hCG. Pojawi się on w twojej krwi dopiero 6-10 dni po zapłodnieniu, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w śluzówce macicy, a zaczątek łożyska zaczynie go wydzielać.

Do wyboru masz trzy rodzaje testów: paskowy, płytkowy i strumieniowy, które dodatkowo mogą różnić się czułością na ciążowy hormon:

 • Czułość mniejsza niż 500 IU/l - test wykryje ciążę po 10. dniu od zapłodnienia,
 • Czułość 500-800 IU/l - test wykryje ciążę po 14. dniu od zapłodnienia,
 • Czułość 1000 IU/l - test wykryje ciążę po 21. dniu od zapłodnienia.

Czytaj też: 9 pytań o testy ciążowe

Kiedy zrobić test ciążowy?

Nie możesz się już doczekać dnia, w którym zrobisz test? Spokojnie, w tym wypadku cierpliwość się opłaca, bo wykonanie testu zbyt wcześnie może zafałszować wynik - możliwe, że jedna kreska pojawi się na nim, mimo że doszło do zapłodnienia. Dlaczego? To wina zbyt niskiego poziomu hormonu hCG w moczu - u każdej ciężarnej kobiety w pierwszych tygodniach od poczęcia wzrasta on w różnym tempie, a gdy jest go zbyt mało, test go nie wykryje.

Kiedy zatem zrobić test ciążowy, aby uznać jego wynik za wiarygodny? Odczekaj do dnia, w którym spodziewasz się okresu. Pierwszy dzień przewidywanej miesiączki to zarazem pierwszy dzień, w którym szanse na zobaczenie dwóch kresek na teście stają się bardziej realne. Wynik testu jest negatywny? Weź pod uwagę, że:

 • Mogłaś pomylić się,obliczając dzień jajeczkowania, do poczęcia mogło więc dojść później, niż myślisz.
 • Czułość testu ciążowego może być za mała, by wykryć niski jeszcze poziom hormonu hCG w moczu. Pamiętaj jednak, że producenci większości testów dają 99% gwarancji na prawidłowy wynik po upływie około 14 dniu od zapłodnienia.

Aby uniknąć pomyłki, odczekaj tydzień od dnia, w którym miesiączka nie pojawiła się, i dopiero wtedy przeprowadź test - wykluczysz te czynniki, które mogą wpłynąć na zafałszowanie wyniku.

Czytaj też: Testy owulacyjne

Jak zrobić test ciążowy, by uzyskać wiarygodny wynik?

Najlepiej będzie, jeśli test ciążowy zrobisz z samego rana, bo dzięki najwyższemu stężeniu hormonu hCG w porannym moczu uzyskasz pewniejszy wynik.

 • Wcześniej zapoznaj się z instrukcją, którą znajdziesz w opakowaniu testu. Dowiesz się z niej np., jak długo powinnaś trzymać końcówkę absorbującą paska pod strumieniem moczu, albo ile kropli moczu umieścić w okienku testu. Informacje dołączone do testów różnych producentów mogą być nieco inne.
 • Sprawdź datę ważności na opakowaniu testu - jeżeli okaże się, że jest przeterminowany, nie powinnaś poważnie traktować wyniku, jaki wskaże.
 • Upewnij się, że wszystkie elementy testu są czyste i suche.
 • Nie używaj powtórnie raz wykorzystanego testu - jego wynik nie będzie miarodajny.
 • Po wpuszczeniu kilku kropel moczu albo zanurzeniu paska w próbce moczu odczekaj około 5 minut (czas potrzebny do wystąpienia reakcji na teście również znajdziesz w instrukcji).
 • Wynik testu odczytaj nie później niż po upływie kilku minut. Druga kreska, którą czasem zdarza się zobaczyć na nim dopiero po godzinie, to raczej efekt zachodzących reakcji chemicznych, a nie potwierdzenie ciąży.

Czytaj też: Jak działają testy ciążowe?

Jak odczytywać wyniki testu ciążowego?

 • Wynik dodatni oznaczający ciążę - dwie kreski na teście.
 • Wynik ujemny oznaczający brak ciąży - jedna kreska w polu testowym (C).
 • Wynik nieprawidłowy - jedna kreska w polu testowym (T). Koniecznie kup drugi test i wykonaj go ponownie!

Na teście pojawiła się blada druga kreska - czy jestem w ciąży?

Nawet blada i słabo widoczna druga kreska na teście zazwyczaj oznacza, że doszło do zapłodnienia. Kiedy zobaczysz bladą kreskę?

 • Kupiony przez ciebie test ciążowy ma małą wrażliwość na hormon hCG.
 • Poziom hormonu hCG w twoim moczu jest jeszcze niewielki.
 • Zrobiłaś test zbyt wcześnie.

Dla pewności powtórz test za 2-3 dni. O ile ciąża będzie rozwijać się prawidłowo, po krótkim czasie zobaczysz mocną i wyraźną drugą kreskę na teście.

Czytaj też: Najlepszy czas na ciążę

Wynik testu jest negatywny - czy mogę być w ciąży?

To możliwe, jeśli zrobiłaś test za wcześnie (przed terminem spodziewanej miesiączki) albo poziom hormonu hCG w twoim moczu jest jeszcze za niski, by test go wykrył. Powtórz test za 2-3 dni - w pierwszych tygodniach ciąży poziom gonadotropiny kosmówkowej wzrasta nawet o 100% w ciągu doby, więc jeśli negatywny wynik testu był fałszywy, już nawet następnego dnia możesz zobaczyć dwie kreski. Powtarzanie testu po kilku godzinach raczej nie ma sensu.

Jedną kreskę pokazało już kilka kolejnych testów, które zrobiłaś w odstępie paru dni? Negatywne wyniki dają wówczas prawie 100-procentową pewność, że nie jesteś w ciąży. Pamiętaj, że okres może ci się spóźniać z wielu powodów, takich jak stres, wysiłek fizyczny, zaburzenia hormonalne.

Czytaj też: Zaburzenia miesiączkowania

Czy test ciążowy daje 100 proc. pewności? Tłumaczy ginekolog:

 

Czytaj też:  6 objawów płodności kobiety

Tematy: test ciążowy, zapłodnienie, miesiączka, objawy ciąży

Komentarze