13. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

Trzynasty tydzień ciąży to początek drugiego trymestru. W tym czasie powinnaś czuć się już znacznie lepiej. Poranne mdłości prawdopodobnie ustąpiły. Ciągłe zmęczenie oraz senność również. Gospodarka hormonalna wydaje się nieco uspokajać, jednak wciąż możesz odczuwać znacznie większą emocjonalność niż przed ciążą. Brzuszek zaczyna coraz bardziej się uwydatniać, dlatego to dobry moment, aby zadbać o pielęgnację skóry. Poszukaj dobrego kremu, który uelastyczni skórę i ochroni ją przed ciążowymi rozstępami.

13. tydzień ciąży – który to miesiąc?

13. tydzień ciąży to 4. miesiąc ciąży. Początek drugiego trymestru niesie ze sobą nieco więcej spokoju, a jednocześnie energii do działania. Drugi trymestr to dużo mniejsze ryzyko poronienia i większej swobody dla Ciebie. Oczywiście nadal powinnaś dbać o odpowiednią dietę, odpoczynek oraz unikanie stresu, jednak możesz już dużo więcej.

Czy 13. tydzień ciąży jest bezpieczny? Od drugiego trymestru ciąży, jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz już swobodnie podróżować, a nawet latać samolotem. Możesz również regularnie uprawiać aktywność fizyczną bezpieczną dla ciężarnych. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na basen lub jogę, czy inne zajęcia dla ciężarnych. Regularny ruch i wzmacnianie mięśni będzie bardzo pomocne podczas porodu, a także w powrocie do formy po ciąży.

Rozwój dziecka w 13. tygodniu ciąży

Twoje dziecko w 4. miesiącu ciąży bardzo się zmieniło w stosunku do pierwszych tygodniu. Nie jest już fasolką, w niczym nieprzypominającą dziecka. Jak wygląda dziecko w 4. tygodniu ciąży? Teraz to już mały człowieczek, pływający beztrosko w wodach płodowych. Jego proporcje uległy zmianie. Główka przestaje dominować nad resztą ciała. Oczy i uszy przyjmują swoje miejsce.

W gardle dziecka tworzą się struny głosowe, w szczęce formują się zawiązki zębów stałych, a na malutkich paluszkach tworzą się opuszki. Narządy wewnętrzne dziecka w 13. tygodniu ciąży zaczynają coraz lepiej pracować. Trzustka produkuje insulinę, wątroba wydziela żółć, nerki filtrują połknięte wody płodowe i wraz z układem trawiennym w ten sposób doskonalą swoją pracę. Dziecko posiada już kubki smakowe, dlatego odczuwa smak tego, co pije. Jelita powoli zaczynają przenosić się do wnętrza jamy brzusznej.

Zobacz też: Rozwój dziecka w 14. tygodniu ciąży

Co potrafi Twoje dziecko w 13. tygodniu ciąży?

Twoje maleństwo jest już całkiem sprawne ruchowo. Potrafi podskoczyć, przeciągnąć się, a także wyciągać paluszki. Bez problemu kręci głową, nadyma policzki, marszczy czoło, a także ssie kciuk, potrafi także ziewać. Niezbyt długo wytrzymuje w bezruchu. Mięśnie, kości i stawy są już w pełni ukształtowane i chętnie z nich korzysta.

Czy da się wyczuć ruchy dziecka w 13. tygodniu ciąży? Dziecko zaczyna być bardzo ruchliwie i być może będziesz w stanie już w tym tygodniu ciąży wyczuć ruchy dziecka. Jeżeli tak się nie stanie, absolutnie się nie martw. Maluszek jest jeszcze bardzo mały, a w Twoim brzuchu póki co ma bardzo dużo miejsca, więc może swobodnie fikać koziołki bez kopania Cię w żebra.4

W 13. tygodniu ciąży u dziecka wykształcają się już genitalia odpowiednie dla płci, jednak najprawdopodobniej jeszcze nie będzie można rozpoznać na USG, czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę. Na tym etapie ciąży narządy płciowe zewnętrzne są bardzo podobne, więc łatwo o pomyłkę w ocenie płci dziecka.

Ryzyko poronienia w 13. tygodniu ciąży

Dziecko w 13. tygodniu ciąży ma około 7 cm i waży od 15 do 23 g. Macica natomiast ma wielkość melona. Na tym etapie ciąży ryzyko poronienia bardzo spada – aż o 65%. To czas, kiedy możesz już śmiało chwalić się swoim stanem i rozpocząć śmiałe planowanie oraz przygotowywanie na pojawienie się dziecka na świecie.

Oczywiście pamiętaj, aby o siebie dbać, nie przemęczać się, a w razie jakichkolwiek niepojących objawów – niezwłocznie zgłaszać je do swojego lekarza.

13. tydzień ciąży – jak zmienia się ciało?

Twoje ciało z tygodnia na tydzień zmienia się. W trzynastym tygodniu ciąży Twój brzuszek ciążowy zaczął się już wyraźnie zarysowywać. Od 2. trymestru większość przyszłych mam zaczyna wyraźnie przybierać na wadze. Tkanka tłuszczowa widoczna jest szczególnie w okolicy lędźwiowej. Dzieje się tak nie bez powodu. W ten sposób Twoje ciało przygotowuje się na kolejne tygodnie ciąży.

Wzmocnienie okolicy kręgosłupa jest konieczne, ponieważ powiększający się brzuch ciążowy będzie coraz większym obciążeniem. W tym czasie powinnaś zacząć stosować kremy przeciwko rozstępom, aby zapobiec ich powstaniu w czasie, kiedy brzuch stanie się dużo większy. Kremu używaj nie tylko na brzuch, ale też na biodra, pośladki, uda oraz biust.

W 2. trymestrze powinnaś zauważyć wyraźną poprawę cery, chociaż niektóre przyszłe mamy mają wręcz przeciwnie – skarżą się na problemy z cerą. Dużo zależy od tego, jak Twój organizm reaguje na hormonalną burzę, jaką funduje Ci ciąża. Uczucie zmęczenia nie powinno być tak znaczne, jak w I trymestrze ciąży.

W 13. tygodniu ciąży może się też pojawić nieprzyjemne uczucie ciągnięcia w pachwinach. To normalne i nie powinno budzić Twojego niepokoju – wiązadła, na których zawieszona jest macica, rozciągają się.

13. tydzień ciąży – jakie badania zrobić?

Badania, które powinnaś wykonać do 13. tygodnia ciąży, to przede wszystkim badanie USG. To ostatni dzwonek na zrobienie USG genetycznego. W dużym stopniu takie badanie określa zdrowie dziecka. Ponadto, jeżeli jesteś w grupie ryzyka, omów ze swoim lekarzem ewentualne badania prenatalne.

Nowoczesna medycyna prenatalna pozwala na wykonywanie bardzo czułych i skutecznych, nieinwazyjnych badań. Ich wyniki mogą być wskazaniem do rozszerzenia dalszej diagnostyki lub wykluczą ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. W 13. tygodniu ciąży postaraj się również zrobić ogólne badanie moczu, morfologię, a także poziom cukru oraz badanie THS. Badania kontrolne są bardzo ważne pod kątem wczesnego wykrywania takich nieprawidłowości, jak infekcje układu moczowego, cukrzyca ciążowa czy anemia.

13. tydzień ciąży – video

Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 11. tygodniu ciąży od zapłodnienia (13. tydzień ciąży).

Bibliografia

 
  1. Położnictwo. Fizjologia ciąży. Red. naukowa: Grzegorz H. Bręborowicz. Warszawa, 2012.
Opublikowano: ; aktualizacja: 03.04.2024

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

24. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

38. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

30. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

25. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

34. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

40. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

16. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch

 

12. tydzień ciąży - miesiąc, badania, rozwój dziecka, brzuch