Powrót do Kalenadrza Ciąży

16 tydzień ciąży (14 tydzień od zapłodnienia)

Ocena: 4.28/5 Głosów: 25
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąg dalszy "upiększania" dziecka. Nosek jest dość płaski i lekko zadarty (dzięki takiej budowie, dziecku będzie łatwiej oddychać podczas ssania piersi). Zaczynają rosnąć paznokcie, ale "dotrą" do czubka palców dopiero za jakieś 4 miesiące. Pierwsze "na mecie" będą paznokcie dłoni (ok. 34. tygodnia), a miesiąc późnij paznokcie stóp. Dziecko bardzo często ssie kciuk. Słyszy też dźwięki, a raczej odczuwa je jako wibracje na skórze. Całe jego ciało pokrywa meszek (lanugo), który zniknie, zanim malec się urodzi. Meszek pozostanie jedynie na brwiach i głowie.

 

MAMA

Możesz być spokojna - właśnie minęło ryzyko poronienia, które po 16. tygodniu już się nie zdarza. Masz też jeszcze inne powody do radości - przykre dolegliwości z początków ciąży zniknęły bez śladu, czujesz się fantastycznie. No i stałaś się wulkanem seksu, twoje libido szaleje, a wasze życie seksualne znów jest takie ekscytujące.

Staraj się otaczać miłymi dźwiękami. Dużo słuchaj klasycznej muzyki, włączaj też relaksacyjne płyty, np. z odgłosami przyrody. Pamiętaj, że nieprzyjemne głosy, podniesiony ton, także twój, wzbudzają w dziecku niepokój.

Szykuj się na jeden z najbardziej wzruszających momentów w czasie ciąży - pierwsze ruchy dziecka! Powinnaś poczuć je między 14. a 26. tygodniem ciąży, ale możliwe, że na początku pomylisz je… ze wzdęciem.

WAŻNE

Silny i długotrwały stres w ciąży może być groźny dla dziecka. Adrenalina może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród. Poza tym kiedy się denerwujesz, dziecko otrzymuje mniej tlenu i substancji odżywczych, a z twojego organizmu przenikają do niego tzw. hormony stresu - kortykosterydy i katecholaminy. Pamiętaj też, że dziecko mamy, która dużo się denerwuje, może po urodzeniu być bardzo płaczliwe.

Dziecko zmieściłoby się w dłoni, ma 10-12 cm; waży 80-100 g - tyle, ile paczka herbatników.

 

Poznaj 6 najlepszych pozycji na seks w ciąży.


Tematy: ruchy dziecka, kalendarz ciąży, 16 tydzień ciąży

Zobacz inne filmy z Kalendarza Ciąży

Komentarze