Wyprawka - pierwsza klasa!

Ocena: 4.8/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy? Aby obyło się bez wpadek w postaci braku odpowiednich kapci, warto zawczasu skompletować wyprawkę. Jak ją przygotować?

Lista zakupów przed pierwszym września ma kilkanaście lub kilkadziesiąt pozycji.
Lista zakupów przed pierwszym września ma kilkanaście lub kilkadziesiąt pozycji.

Czasy, kiedy jedynym ekwipunkiem dziecka prowadzonego do przedszkola były kasztany (wypychające kieszenie) czy ukochany pluszak (dla bezpieczeństwa - w torbie mamy), już minęły. Teraz będziesz maszerowała za rękę z uczniem, którego głównym atrybutem jest tornister pełen kredek, książek czy gumek. Czeka cię więc zakup wyprawki. Nie wybieraj się na zakupy bez przygotowania, bo albo o czymś zapomnisz albo wrócisz z torbą nieprzydatnych przyborów. Dlatego razem z pierwszakiem skomponujcie listę sprawunków. Już samo spisywanie zawartości tornistra będzie ważnym doświadczenie dla debiutującego ucznia. Dzięki temu unikniecie również nerwów w sklepie, jeśli dziecko zacznie żądać wszystkiego, co mu się spodoba. Do dzieła! Zacznij od zrobienia rozeznania a potem skompletuj wyprawkę. Jak?

Odwiedź szkołę, choćby wirtualnie

Na początek zajrzyj do szkoły. Na tablicy informacyjnej poszukaj notki adresowanej do rodziców nowo przyjętych uczniów. Oprócz listy pierwszaków, może być też zamieszczona informacja o tym, co będzie potrzebne w szkole. Jeżeli takiej listy nie ma pójdź do sekretariatu i zapytaj, czy sekretarka ma rozpiskę tego, co powinno znajdować się w wyprawce. Możesz też odwiedzić stronę internetową szkoły - coraz więcej placówek ma przygotowane listy zapisane np. jako pliki PDF gotowe do wydrukowania.

 

Porozmawiaj z rodzicami starszych uczniów

Doświadczeni rodzice dzieci z twojej szkoły podpowiedzą ci na co powinnaś zwrócić uwagę. Dobrym sposobem na zlokalizowanie rodziców starszych uczniów jest przeszukanie forów internetowych dla rodziców (ma je wiele szkół) albo zostawienie na nich swojego posta z pytaniem. Dowiedz się czy po szkole chodzi się w tradycyjnych kapciach, trampkach z biała podeszwą, a może nie ma to znaczenia? Czy w szatni każde dziecko ma taki sam worek na buty z doczepioną wizytówką? Czy w pierwszym semestrze dzieci piszą wyłącznie ołówkiem? Czy do szkoły wolno brać komórkę?

Nie panikuj

Jeśli czegoś nie kupisz, bo np. nie będziesz wiedziała, że jest to potrzebne, nic złego się nie wydarzy. Ale otwarcie porozmawiaj o tym z dzieckiem - pokaż, jakie rzeczy będzie miało, zasygnalizuj, że może mu czegoś brakować (bo np. nie jesteś pewna, czy będą mu potrzebne) i zapewnij, że wszystko skompletujecie na czas (przecież obecnie sklepy pękają w szwach od asortymentu dla uczniów, więc możesz zrobić zakupy z dnia na dzień).

Ściągawka rodziców pierwszaka

Przeanalizowaliśmy wyprawki pierwszoklasistów, które proponowały różne szkoły w całej Polsce. Oto rzeczy pojawiające się najczęściej.

 • Podręczniki - listę niezbędnych książek powinnaś otrzymać w szkole.
 • Zeszyty - wybierz takie z miękkimi okładkami, bo te mniej ważą. Warto nałożyć na nie foliowe okładki, które uchronią zeszyt przed zniszczeniem w plecaku. Na początek potrzebne są 16-kartkowe: jeden w trzy linie i dwa w kratkę.
 • Ołówki - w pierwszych miesiącach nauki w szkole większość pierwszoklasistów pisze ołówkiem zamiast długopisem, gdyż często się mylą, więc muszą używać gumki. Twój uczeń potrzebuje więc dwóch ołówków, np. HB i 2B w drewnianej oprawie albo mechanicznych plastikowych, najlepiej z gumkami.
 • Długopisy - po jednym w kolorach niebieskim, czarnym, zielonym i czerwonym (wtedy nie potrzebujesz dokupować mazaków).
 • Temperówka - najważniejsze, by była mała i mieściła się w piórniku, bo inaczej trudno będzie ją zlokalizować w obszernym tornistrze.
 • Linijka - długości piórnika, czyli maksymalnie 20 cm.
 • Kartonowa teczka - np. na prace plastyczne.
 • Blok rysunkowy z białymi oraz kolorowymi kartkami
 • Blok techniczny
 • Nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami
 • Zestaw pędzli
 • Farby - akwarele i plakatowe
 • Klej w sztyfcie
 • Kredki - ołówkowe i świecowe lub pastele
 • Plastelina

 

Atrybuty pierwszaka, czyli co jeszcze trzeba kupić:

Tornister
Powinien być dobrze wykonany i zdrowy dla kręgosłupa dziecka. Co to oznacza?

 • Ma atest i np. pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
 • Jest lekki, tzn. po załadowaniu jego ciężar wynosi do 10 procent masy ciała ucznia (siedmioletnie dziecko nie powinno dźwigać więcej niż 3-5 kg).
 • Ma specjalnie wyprofilowany stelaż z usztywnionym spodem, który wymusza na pierwszaku prawidłową postawę ciała. Dzięki usztywnionemu tyłowi kanciaste przedmioty (np. piórnik) nie będą uwierały w plecy. Dobrze gdy ten stelaż jest powleczony specjalnym materiałem, który  wchłania pot.
 • Posiada symetrycznie ułożone przegródki i kieszonki, które ułatwią równomierne rozłożenie ciężaru po zapakowaniu do nich książek, zeszytów, piórnika i prowiantu. Zwróć uwagę, czy wewnętrzne kieszenie nie zmniejszają zanadto jego objętości. Potrzebne są również kieszenie zewnętrzne na śniadanie i napój - z siatki lub wyłożone folią aluminiową - by ich zawartość nie poplamiła zeszytów znajdujących się w środku tornistra.
 • Ma miękkie szelki. Powinny być szerokie i tak wyprofilowane, żeby równomiernie rozkładać wagę tornistra. Koniecznie powinny być regulowane, by dostosować ich długość do dziecka.
 • Posiada zapięcie przede wszystkim solidne, gdyż malec będzie otwierał i zamykał tornister setki razy dziennie. Wiązanie, rzepy, sprzączki, klamerki - nie są zbyt trwałe oraz wygodne. Najlepiej sprawdza się zamek błyskawiczny, zwłaszcza metalowy.
 • Jest wyposażony w niezbędne dla bezpieczeństwa malca odblaski. A jeśli nie są zamontowane do plecaka fabrycznie, dokup je np. w kioski i sama przyczep.

Piórnik
Niech malec sam zdecyduje, czy chce metalowe pudełko, saszetkę z materiału czy zasuwany na suwak piórnik z wieloma przegródkami, ułatwiającymi utrzymanie porządku. Ważne, by pomieścił wszystkie niezbędne przybory, ale też nie zajmował w tornistrze za dużo miejsca. Nie wybieraj najdroższych przyborów, ponieważ łatwo się gubią, szybko zużywają oraz psują i na pewno będziesz je dokupywała kilka razy w ciągu roku szkolnego.

Worek na kapcie
Możesz uszyć go sama - będzie oryginalny i malec na pewno nie pomyli go z innymi. Możesz wyszyć na nim imię i nazwisko dziecka, naszyć "łatki" z postaciami z bajek. Pierwszak podpowie ci sam, co chciałby mieć na worku. Możesz też zdecydować się na kupno gotowego worka: powinien być wykonany z wodoodpornego poliestru albo materiału dziurkowanego umożliwiającego swobodne wietrzenie. Jeśli ozdobiony jest wizerunkami postaci z popularnych kreskówek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielu uczniów będzie miało identyczne - dlatego koniecznie go wyraźnie podpisz.

Kapcie

Powinny być wygodne i łatwe do założenia. Wiele zależy od tego, jakie są zasady w szkole - czy uczniowie muszą chodzić w konkretnym obuwiu, czy też mają swobodę wyboru. Ważne jest to, by malec bez trudu je zakładał - najwygodniejsze będą na gumkę lub rzepy.

Strój na WF
Jeśli nie ma wymagań co do koloru, wybierz po prostu dobry gatunkowo t-shirt oraz spodenki, które można łatwo uprać i szybko wysuszyć.

 

Sprawdź, co robić, by dziecko chciało jeść drugie śniadanie w szkole.

 

Tematy: szkoła, pierwszoklasista, pierwsza klasa, wyprawka pierwszoklasisty

Komentarze