Bonding zębów – na czym polega? Jakie są efekty zabiegu

O białym i zdrowym uśmiechu marzy każdy. Z pomocą nadchodzi bonding zębów – metoda, która w krótkim czasie pozwoli cieszyć się ładnym uzębieniem, bez przebarwień, nierówności i ukruszeń. Czym dokładnie jest bonding, jak przebiega i czy są przeciwwskazania do jego wykonania? Ile kosztuje odbudowa zęba metodą bondingu?

Na czym polega bonding zębów?

To nieinwazyjna metoda odbudowy zęba, którą stosuje się w ramach stomatologii estetycznej. Bonding polega na pokryciu powierzchni zębów cienką warstwą żywic kompozytowych – materiałów dentystycznych wykorzystywanych przy leczeniu ubytków próchnicowych. Co ważne, odcień kompozytu można dostosować do koloru zębów, dzięki czemu efekt zachwyca. Dodatkowo, materiał jest elastyczny i łatwo go wymodelować tak, by idealnie przylegał do szkliwa.

Połączenie żywicy kompozytowej z powierzchnią zęba odbywa się bez żadnej ingerencji w jego tkanki – wykorzystywane jest zjawisko przylegania – adhezja.

Czy istnieje możliwość zaplanowania płci dziecka?

Jak wygląda procedura?

Bonding zębów jest procesem składającym się z kilku etapów, umożliwiających odbudowanie zębów w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. W pierwszej kolejności dentysta oczyszcza powierzchnię zęba. Przeprowadza wytrawianie szkliwa kwasem o łagodnym działaniu, w żaden sposób niewpływającym na jego strukturę. Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada żywicę kompozytową i warstwę właściwego kompozytu. Jego kolor dobierany jest w taki sposób, by był jak najbardziej zbliżony do odcienia zębów. Końcowym etapem jest naświetlenie zaaplikowanego materiału przy pomocy lampy stomatologicznej. Cała procedura uzależniona jest od przeprowadzanej korekty, jednak najczęściej trwa od trzydziestu minut do godziny. Bonding kompozytowy jest bezbolesny i nie wymaga stosowania znieczulenia.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Dla kogo jest bonding zębów?

Zabieg polecany jest osobom o zdrowych zębach, bez chorób przyzębia i próchnicy. Sprawdzi się też w sytuacji, gdy zęby wymagają niewielkiej korekty, bez konieczności nakładania koron czy licówek.

  • Pomaga maskować przebarwienia, pęknięcia i niedoskonałości szkliwne. Jest skuteczny przy naprawianiu uszkodzeń mechanicznych – w odbudowaniu ukruszenia korony zęba lub jego złamania.
  • Licówki kompozytowe stosuje się u osób, które chcą zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować diastemę lub inne szpary pomiędzy zębami.
  • Bonding jest skutecznym sposobem rozjaśnienia odcienia zębów w przypadku przebarwień zęba, a także wyrównania koloru oraz wydłużenia zbyt krótkiego zęba.
  • Wykorzystywany jest przez osoby noszące aparat ortodontyczny, który często powoduje ukruszenie lub ścieranie uzębienia.

Przeczytaj też: Domowe sposoby na cellulit

Efekty zabiegu

Efekty zabiegu widoczne są od razu po jego zakończeniu.

  • Niewielka warstwa kompozytu nałożonego na szkliwo pozwala zniwelować przebarwienia, skazy i koloryt zębów.
  • Umożliwia odbudowanie i korektę kształtu zęba – zarówno długości, jak i szerokości.
  • Pozwala na zamknięcie przerwy pomiędzy zębami, czy wydłużenie zbyt krótkiego zęba.
  • Dzięki bondingowi stomatolog może zamaskować niedoskonałości, a tym samym poprawić estetykę całego uzębienia.

Trwałość metody

Bonding zębów nie należy niestety do trwałych metod. Po pewnym czasie od jego przeprowadzenia zęby mogą ulec uszkodzeniu lub przebarwieniu. Kompozyty wykorzystywane do naprawy zębów wytrzymują nie dłużej niż pięć lat, co oznacza, że bonding w razie potrzeby należy powtórzyć. Na ostateczną trwałość ma wpływ nie tylko wytrzymałość kompozytu, ale także działanie czynników zewnętrznych – spożywanie kawy, herbaty czy innych napojów barwiących. Negatywny wpływ ma również palenie papierosów. Dbanie o higienę jamy ustnej, regularne szczotkowanie zębów czy używanie płynu do płukania wydłużają efekt bondingu.

Bonding kompozytowy – przeciwwskazania

Odbudowa zębów kompozytem może być wykonana wyłącznie na zdrowych zębach. Nie mogą skorzystać z niej osoby zmagające się z chorobami przyzębia czy próchnicą. Nie jest polecana tym, którzy nawykowo zgrzytają zębami.

Ile kosztuje bonding?

Bonding jest tańszą, ale niestety mniej trwałą metodą w porównaniu do licówek porcelanowych. Jego cena uzależniona jest od renomy miejsca i doświadczenia stomatologa. Kosz pojedynczego bonda porównywalny jest do założenia wypełnienia, a w bardziej prestiżowych miejscach wynosi około 500-600 zł za ząb.

Opublikowano: ; aktualizacja: 29.06.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Puder do włosów – co to jest, jak działa, jak stosować, rodzaje

 

Wypadanie włosów po ciąży – jak sobie pomóc?

 

Nie lubię swojego ciała po ciąży – jak sobie radzić?

 

Cała prawda o tipsach – wady i zalety sztucznych paznokci

 

Paznokcie po hybrydzie – jak o nie dbać, jak zregenerować?

 

Manicure japoński – czym jest i jak go wykonać krok po kroku?

 

Jak wybrać perfumy damskie na każdą okazję? Krótki poradnik dla początkujących

 

Czym najlepiej oczyszczać skórę twarzy?