Bonding kompozytowy zębów – skuteczny sposób przywrócenia zdrowego i ładnego uśmiechu

Ocena: 5/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

O białym i zdrowym uśmiechu marzy każdy. Z pomocą nadchodzi bonding zębów - metoda, która w krótkim czasie pozwoli cieszyć się ładnym uzębieniem, bez przebarwień, nierówności i ukruszeń. Czym dokładnie jest bonding, jak przebiega i czy są przeciwskazania do jego wykonania?

Na czym polega bonding zębów?

To nieinwazyjna metoda odbudowy zęba, którą stosuje się w ramach stomatologii estetycznej. Bonding polega na pokryciu zębów cienką warstwą żywic kompozytowych – materiałów dentystycznych wykorzystywanych przy leczeniu ubytków próchnicowych. Co ważne, odcień kompozytu można dostosować do koloru zębów, dzięki czemu efekt zachwyca. Dodatkowo, materiał jest elastyczny i łatwo go wymodelować tak, by idealnie przylegał do szkliwa.

Połączenie żywicy kompozytowej z powierzchnią zęba odbywa się bez żadnej ingerencji w jego tkanki – wykorzystywane jest zjawisko przylegania – adhezja.

Jak wygląda procedura?

Bonding zębów jest procesem składającym się z kilku etapów, umożliwiających odbudowanie zębów w trakcie jednej wizyty w gabinecie. W pierwszej kolejności stomatolog oczyszcza powierzchnię zęba. Przeprowadza wytrawianie szkliwa kwasem o łagodnym działaniu, w żaden sposób niewpływającym na jego strukturę. Na tak przygotowaną powierzchnię nakłada żywicę kompozytową i warstwę właściwego kompozytu. Jego kolor dobierany jest w taki sposób, by był jak najbardziej zbliżony do odcienia zębów. Końcowym etapem jest naświetlenie zaaplikowanego materiału przy pomocy lampy stomatologicznej. Cała procedura uzależniona jest od przeprowadzanej korekty, jednak najczęściej trwa od trzydziestu minut do godziny. Bonding kompozytowy jest bezbolesny i nie wymaga stosowania znieczulenia.

Dla kogo jest bonding zębów?

Zabieg polecany jest osobom o zdrowych zębach, bez chorób przyzębia i próchnicy. Sprawdzi się też w sytuacji, gdy zęby wymagają niewielkiej korekty, bez konieczności nakładania koron czy licówek.

  • Pomaga maskować przebarwienia, pęknięcia i niedoskonałości szkliwne. Jest skuteczny przy naprawianiu uszkodzeń mechanicznych – odbudowaniu ukruszeń lub złamaniu korony zęba.
  • Kompozyt stosuje się u osób, które chcą zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować diastemę lub inne szpary pomiędzy zębami.
  • Bonding jest skutecznym sposobem wyrównania i rozjaśnienia odcienia zębów, a także wydłużenia zbyt krótkiego zęba.
  • Wykorzystywany jest przez osoby noszące aparat ortodontyczny, który często powoduje ukruszenie lub ścieranie uzębienia.

Efekty zabiegu

Efekty zabiegu widoczne są od razu po jego zakończeniu.

  • Niewielka warstwa kompozytu nałożonego na szkliwo pozwala zniwelować przebarwienia i skazy.
  • Umożliwia odbudowanie i korektę kształtu zęba – zarówno długości, jak i szerokości.
  • Pozwala na zamknięcie przerwy pomiędzy zębami, czy wydłużenie zbyt krótkiego zęba.
  • Dzięki bondingowi stomatolog może zamaskować niedoskonałości, a tym samym poprawić estetykę całego uzębienia.

Trwałość metody

Bonding zębów nie należy niestety do trwałych metod. Po pewnym czasie od jego przeprowadzenia zęby mogą ulec uszkodzeniu lub przebarwieniu. Kompozyty wykorzystywane do naprawy zębów wytrzymują nie dłużej niż pięć lat, co oznacza, że bonding w razie potrzeby należy powtórzyć. Na ostateczną trwałość ma wpływ nie tylko wytrzymałość kompozytu, ale także działanie czynników zewnętrznych – spożywanie kawy, herbaty, czy innych napojów barwiących. Negatywny wpływ ma również palenie papierosów. Dbanie o higienę jamy ustnej, regularne szczotkowanie zębów czy używanie płynu do płukania wydłuża efekt bondingu.

Bonding kompozytowy – przeciwskazania

Odbudowa zębów metodą bondingu może być wykonana wyłącznie na zdrowych zębach. Nie mogą  skorzystać z niej osoby zmagające się z chorobami przyzębia czy próchnicą. Nie jest polecana tym, którzy nawykowo zgrzytają zębami.

Ile kosztuje bonding?

Bonding jest tańszą, ale niestety mniej trwałą metodą w porównaniu do licówek porcelanowych. Jego cena uzależniona jest od renomy miejsca i doświadczenia stomatologa. Kosz pojedynczego bonda porównywalny jest do założenia wypełnienia, a w bardziej prestiżowych miejscach wynosi około 500-600 zł za ząb.

 

Komentarze