Materac dla dziecka – jak wybrać materacyk dziecięcy?

Ocena: 4.41/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Aby wybrać dobry materac dla dziecka, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Inne cechy powinien mieć materac do łóżeczka dla niemowlaka, inne ten na łóżko dla dziecka starszego. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim tworzywo. Do dyspozycji mamy materace z gryki czy kokosu, a zatem podłoża naturalne, oraz materace piankowe i lateksowe.

Fotolia

Jak wybrać materac dla dziecka?

 

Aby kręgosłup mógł się właściwie kształtować, musi mieć do tego odpowiednie warunki. Nie oznacza to jednak, że im twardszy materac tym zdrowszy. Najlepszy materac dla dziecka podczas leżenia powinien pozwolić ciału przybierać pozycję anatomiczną – fizjologiczną. Aby sprawdzić jego twardość trzeba przede wszystkim wypróbować go, kładąc na nim dziecko. Tylko wtedy będzie można dostrzec, czy jest odpowiedni i czy pod wpływem ciężaru ciała zbytnio się nie zapada.

Zanim zdecydujemy, jaki materac dla dziecka wybrać, warto poprosić o pomoc sprzedawcę, ponieważ rodzice często z powodu błędnej oceny, odrzucają dobry produkt. Chcąc wybrać jakościowy materac, trzeba pamiętać także o ty, że potrzeby malucha zmieniają się zależnie od okresu rozwojowego.

  • Materac dla noworodka powinien być wykonany z  materiału, który odznacza się termoizolacyjnością – ze względu na to, że większość doby przesypia i, jak powszechnie wiadomo, potrzebuje więcej ciepła z otoczenia.
  • Materac dla niemowlaka powinien charakteryzować się dobrą cyrkulacją powietrza i antybakteryjnością. 
  • W przypadku dziecka starszego należy wziąć pod uwagę dużo większą powierzchnię użytkową łóżka (160x80,90x200). Materac powinien być złożony z warstw różnych materiałów stosownie do wzrostu i wagi – nie może pozwalać na zapadanie się ciała dziecka, ale też odznaczać się odpowiednią twardością. 

 

Materac kokosowy, z gryki, z trawy morskiej?

 

Wielu rodziców decyduje się na materace wykonane z surowców naturalnych (materac kokosowy i z trawy morskiej), kierując się przekonaniem o ich nieszkodliwości, a czasem wręcz leczniczym wpływie na organizm. Trzeba jednak pamiętać o tym, że surowce wykorzystane w ich tworzeniu, podczas obróbki nasączane są środkami chemicznymi, mającymi zapobiegać procesom rozkładu. Ich zadaniem jest także utwardzenie materaca. Z czasem jednak, zarówno kokos jak i trawa morska, tracą swoje właściwości.

Jeżeli interesuje nas tak popularny w ostatnim czasie materac gryka-kokos lub z samej gryki, także należy upewnić się co do jakości, pochodzenia i sposobu uprawy gryki, by wykluczyć ryzyko zawartości toksycznych dla dziecka środków stosowanych przy jej uprawie. Jest to ważne tym bardziej, że mogą one wywoływać alergie u dziecka.

Zaletą tych materiałów jest natomiast dobre utwardzenie materacy oraz zapewnienie wentylacji, czego nie mogą zagwarantować tworzywa sztuczne. 

 

Materac z pianki czy z lateksu? 

 

Materace wykonane z tworzyw sztucznych wydają się najlepszym rozwiązaniem. Materac z pianki poliuretanowej, tak samo jak z zawartością pianki wysokoelastycznej, uniemożliwia zapadanie się dziecka i warunkuje pożądane podparcie – oczywiście pod warunkiem, że wykorzystywana jest odpowiednia, dobrze dobrana jej grubość. W innym wypadku może się szybko utlenić i stracić swoje właściwości. Niepokojący może być fakt, iż z racji wykorzystania toksycznych materiałów przy jego produkcji, istnieje ryzyko wystąpienia uczulenia u dziecka.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie pianki termoelastycznej. Dzięki swoim właściwościom, pod wpływem ciepłoty ciała, pianka ulega odkształceniu, co zapewnia punktowy, prawidłowy nacisk, a ciało dziecka jest niejako otulone materacem. Materiał ten jest jednak średnio trwały. Może także kumulować ciepło i prowadzić do przegrzania.

Warto postawić na materac, który został przynajmniej częściowo wykonany z wysokojakościowego lateksu. Materac lateksowy wykazuje cechy antyalergiczne oraz antybakteryjne. Jednak wraz z upływem czasu może stracić swoje właściwości. Warto mieć na uwadze, że i w tym przypadku istnieje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej.

   

Dobry materac dziecięcy, czyli jaki?

 

Materiały wykorzystywane do produkcji materaców dla noworodków, niemowląt i dzieci starszych są takie same. Wraz ze zmianą wagi i wzrostu dziecka, zmianie powinna ulegać jednak ich grubość i twardość. Dobry materacyk dla dziecka jest elastyczny, dopasowujący, ale niezapadający się. 

Cechy, które należy wziąć pod uwagę to:

  • trwałość,
  • odporność na zniekształcenia,
  • dobra pochłanialność wilgoci
  • właściwości antyalergiczne.

Kleje i substancje wykorzystywane do produkcji materaców powinny mieć pochodzenie organiczne. Celem zachowania najlepszej higieny warto postawić na materac wyposażony w łatwo ściągalny, możliwy do wyprania pokrowiec.

  

Materace lecznicze – prawda czy mit?

 

Istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących sposobów i kryteriów doboru materaców dla dzieci. Jeszcze do niedawna zalecano użytkowanie tych twardych, określanych jako ortopedyczne. Jednak od pewnego czasu specjaliści stanowczo wycofują się z polecania twardego podłoża, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Twardy materac uciska. Ten dobrze dobrany powinien pozwalać na przybieranie ciału pozycji jak najbardziej zbliżonej do anatomicznej, co w przypadku  zbyt twardego materaca jest całkowicie niemożliwe do zrealizowania.

Pojęcie materaca leczniczego w odniesieniu do dzieci nie ma zastosowania w praktyce. Dzieci z wadami postawy czy innymi schorzeniami narządu ruchu powinny być wyposażone po prostu w materac spełniający kryteria wymienione powyżej. Nie istnieje podłoże lecznicze, które zmniejszy skrzywienie, czy wyleczy konkretną chorobę.

Prawdą jest jednak, że dobry produkt zmniejsza ryzyko występowania deformacji i sprzyja korekcji podczas wykonywania ćwiczeń jako element wielopłaszczyznowego podejścia terapeutycznego.

 

Bibliografia:

 

  1. Borkowska M., Wagh K., Integracja sensoryczna na co dzień, wyd. PZWL Warszawa 2014.
  2. Meyer A. Stand for health, Rehab Management 2008.
  3. Howe T., Oldham J., Posture and Balance, London 2001. Churchill Livingstone.
Tematy: materac dla dziecka, materac dla niemowlaka, materac do łóżeczka, materaz z gryki, materac kokosowy

Komentarze