Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,9/5 Głosów: 4
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

12 powodów braku miesiączki

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2013-03-08
, autor:
Zawsze kiedy miesiączka bardzo się spóźnia, warto wybrać się do ginekologa.Fot. Shutterstock

Zawsze kiedy miesiączka bardzo się spóźnia, warto wybrać się do ginekologa.

Odpowiedź na pytanie "dlaczego nie mam miesiączki?" nie zawsze jest prosta i jednoznaczna ("pewnie jesteś w ciąży"). Powodów zatrzymania okresu jest co najmniej kilkanaście. Oto 12 najczęstszych.

Długość prawidłowego cyklu miesiączkowego wynosi 26-33 dni. Najwygodniej by było, gdyby co miesiąc była to ta sama liczba. Ale nie zawsze tak jest. Co więcej - nie wszystkie odstępstwa od reguły świadczą o nieprawidłowościach. Przyjmuje się, że u regularnie miesiączkującej kobiety różnice w długości poszczególnych cykli mogą wynieść nawet 5 dni. To znaczy, że w tym miesiącu może on trwać np. 27 dni, a w następnym 32 i  należy to uznać za normę. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy miesiączka zawsze (!) zaczyna się konkretnego dnia cyklu, a tu nagle jej nie ma.

Brak miesiączki często jest sygnałem od organizmu: "zajmij się mną bo mam pewien problem". Nie warto go lekceważyć, zwłaszcza jeśli planujesz dziecko, bo nieleczony brak okresu może zmniejszać płodność. Aby zdiagnozować przyczynę braku miesiączki, lekarz może zalecić kobiecie badanie krwi w celu oznaczenia poziomu estrogenów, testosteronu, prolaktyny, jak również poziom hormonów tarczycy i innych. Czasem jednak już szczegółowy wywiad pozwala prawidłowo wytypować przyczynę.

Oto 13 najczęstszych powodów braku okresu.

1. CIĄŻA

Już 8-10 dni po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki, mogłabyś sprawdzić, czy jesteś w ciąży. Pozawalają na to nowoczesne testy ciążowe, które są bardzo czułe i dają wiarygodny (ok. 99 proc.) wynik. Oczywiście jeśli test wypadnie pozytywnie, trzeba go jeszcze potwierdzić u ginekologa. On zapewne zaleci badanie krwi w celu oznaczenia poziomu beta HCG.

2. ZABURZENIA HORMONALNE

Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, a wśród najczęstszych wymienia się zespół policystycznych jajników. Jest on dość powszechnym schorzeniem u kobiet w wieku rozrodczym i główną przyczyną ich niepłodności. Zespół policystycznych jajników to zbiór cech organizmu, uwarunkowanych genetycznie, obejmujący m.in. zaburzenia syntezy estradiolu z nadmiarem męskiego hormonu testosteronu, insulinooporność z nadmiernym wydzielaniem IGF, zbyt wysoki poziom hormonu luteinizującego oraz często dziedziczną otyłość.

Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat zespołu policystycznych jajników.


Inne nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu mogą być także związane ze zbyt niską produkcją estrogenów albo zbyt dużą produkcją prolaktyny.

3. STRES

To dość częsta przyczyna opóźnień miesiączki. Jeśli żyjesz w ciągłym stresie (masz trudny czas w pracy albo przejmujesz się chorującym dzieckiem), w twoim organizmie wzrasta poziom prolaktyny - hormonu, który, jeśli występuje w zbyt dużej ilości, zatrzymuje owulację, a więc i wpływa na długość cyklu menstruacyjnego oraz podwyższenie się poziomu hormonów kory nadnerczy.

Czytaj dalej na drugiej stronie: 12 powodów braku miesiączki

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
20-10-2014

czy ktoś mi odpowie nie kochała się z chłopakiem od 13 września a 16 dostałam okres jest październik 20 i nie mam okresu czemu

27-03-2014

brak miesiaczki ponad rok hormony tarczyca w normie...co dalej


MAMA
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.