Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,6/5 Głosów: 5
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Dlaczego dziecko wymiotuje?

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2012-09-19
, autor:
Jeżeli twoje dziecko często wymiotuje, skonsultuj się z lekarzem.

Jeżeli twoje dziecko często wymiotuje, skonsultuj się z lekarzem.

Twojemu dziecku zdarza się zwymiotować? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji. Dietetycy z Medlinea wyjaśniają, jakie mogą być przyczyny wymiotów i jak im zapobiegać.

medlinea

 

 

 

 

Większości dzieci raz na jakiś czas zdarza się zwymiotować. Zwykle nie ma się czym martwić. Ale jeżeli wymioty powtarzają się często, stają się niebezpieczne. Mogą doprowadzić do odwodnienia czy braku witamin i składników mineralnych koniecznych do wzrostu i rozwoju dziecka. Powtarzające się wymioty mogą także uszkodzić przełyk, dlatego nigdy nie można ich lekceważyć, ale ustalić ich przyczynę.

Przyczyny wymiotów u niemowlęcia

  • Nieodpowiednia technika karmienia piersią. Jeśli twoje dziecko krztusi się i wymiotuje, warto, abyś spróbowała inaczej przystawiać je do piersi. Popróbuj różnych pozycji. Jeżeli np. dziecko krztusi się, bo masz bardzo dużo pokarmu, spróbuj przystawić je od góry (tak aby pierś była niżej a głowa dziecka wyżej).
  • Dziecko jest zbyt ruchliwe. Czasem niemowlę jest pobudzone, wszystko je rozprasza, a wtedy je zbyt szybko i nieuważnie. Aby nie dopuścić do zachłyśnięcia się pokarmem, a tym samym do wymiotów, spróbuj zmienić miejsce karmienia. Tak by nie było słychać odgłosów włączonego telewizora czy rozmów domowników. Dziecko podczas karmienia powinno móc skupić się na jedzeniu.
  • Dieta mamy. Jeżeli twoje dziecko wymiotuje, warto, abyś przyjrzała się też swojej diecie. Czasem nieodpowiednia higiena przygotowywania potraw może mieć wpływ na pokarm, gdyż mogą dostać się do niego bakterie lub wirusy. Warto odżywiać się regularnie, 4-5 razy dziennie. Dbaj, aby twoje jedzenie było zawsze świeże i najwyższej jakości. Matka karmiąca powinna także unikać używek i papierosów.
  • Choroby i wady rozwojowe. Wymioty u niemowlęcia mogą także być spowodowane wadami rozwojowymi, jak np. zwężenie przełyku, lub chorobami układu pokarmowego. Jeżeli podejrzewasz tego typu problemy, skontaktuj się z lekarzem.

Sprawdź, co robić, gdy niemowlę wymiotuje.

Jak zapobiegać?

Podstawową metodą zapobiegania wymiotom u niemowląt jest odpowiednia technika karmienia i nieprzekarmianie dziecka. W pierwszych dniach życia noworodka zaleca się karmienie na żądanie, a gdy po kilku tygodniach niemowlę ustali sobie pory posiłków, powinno się ich przestrzegać. Korzystne działanie ma także podanie chłodnego, gęstego kleiku ryżowego na 10-15 minut przed jedzeniem.

 

Przyczyny wymiotów u małego dziecka

  • Choroby. Zatrucia pokarmowe (spowodowane głównie nieświeżym jedzeniem), angina, choroby wątroby, dróg moczowych, pasożyty przewodu pokarmowego.
  • Przedawkowanie leków czy witamin.
  • Błędy żywieniowe - niedostosowanie pożywienia do wieku dziecka i nieprzestrzeganie zasad higieny.
  • Wmuszanie dziecku jedzenia. Tego lepiej unikać - są inne metody na pobudzenie łaknienia.
  • Alergia lub nietolerancja pokarmowa cukrów np. galaktozy, fruktozy czy laktozy.

Jak zapobiegać?

W żywieniu dzieci starszych należy zwrócić uwagę, by posiłki były przygotowywane ze świeżych, nieprzeterminowanych, niezepsutych produktów z zachowaniem higieny przy ich przyrządzaniu. Dziecko, które często wymiotuje, powinno być nawadniane poprzez podawanie mu odpowiedniej ilości płynów (często, ale w niewielkich ilościach). Przy bardzo intensywnych wymiotach stosuje się nawadnianie dożylnie pod kontrolą lekarza.
Gdy nie jesteś w stanie ustalić, czym spowodowane są wymioty, lub powtarzają się one często, zwróć się o pomoc do specjalisty.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
17-12-2014

od orsalitu lepiej nawadniają napoje dla sportowców. Każdy z Powerade'ów ma inny skład i mają bardzo dużo elektrolitów. Oczywiście taki napój można zacząć podawać jak dziecko już nie wymiotuje! Póki wymioty się utrzymują podawać tylko wodę. Jeżeli to niemowlę, podawac pierś tak często jak rząda. Jezeli pije z butli, dopajać wodą NIE MLEKIEM!!! nawet ze strzykawki po 5 ml co 5-10 min.

27-11-2013

przy wymiotach trzeba przede wszystkim pamiętać o nawadnianiu i uzupełnianiu elektrolitów preparatami np. orsalitem. można podawać probiotyki, są też syropy przeciwwymiotne, ale podaje się je po konsultacji z lekarzem.

04-02-2013

Zawsze wymioty u moich dzieci bardzo mnie stresują. Wiem że wtedy musze uważać na to żeby maluchy się nie odwodniły. W takich sytuacjach podaje im małymi porcjami orsalit, płyn nawadniający, który dostarcza im odpowiednią ilość wody i utraconych soli mineralnych. Zawsze zabieram go na wakacyjne wyjazdy, ponieważ moje dzieci najczęściej wtedy mają niepokojące dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

05-12-2012

bardzo dobre porady

04-07-2012

cos sie stalo mojemu dziecku, od kiedy skonczylam leczyc go antybiotykiem czesto wymiotuje, mysle ze problem w tym, ze nie podawalam mu probiotyku kiedy jadlo ten antybiotyk... moja wina;/ w aptece polecili mi dawac lactoral kazdego dnia, nawet jak wymiotow nie bedzie, zeby wzmocnic flore bakteryjna, kupilam wiec kilka opakowan, a macie jeszcze jakies domowe sposoby na te wymioty u dzieci??


MAŁE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.