Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,3/5 Głosów: 11
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Ciąża pozamaciczna

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-11-24
, autor:
Ciąża pozamaciczna jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ zarodek rozwija się i rośnie w zupełnie nieodpowiednim miejscu.fot. shutterstock

Ciąża pozamaciczna jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ zarodek rozwija się i rośnie w zupełnie nieodpowiednim miejscu.

Jedna na 50 ciąż rozwija się poza macicą. Jak rozpoznać objawy ciąży pozamacicznej i kiedy ryzyko jej wystąpienia wzrasta?

Co to jest ciąża pozamaciczna?

Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się jajowodem, dociera do macicy i tam się zagnieżdża. Zdarza się jednak, że z powodu jakichś nieprawidłowości jajo nie trafia do macicy i do implantacji dochodzi np. w samym jajowodzie.

Czytaj też: Jak komórka jajowa kieruje do siebie plemniki?


Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?

Zazwyczaj wędrówkę zapłodnionego jaja do macicy utrudniają wady w budowie jajowodów albo ich niedrożność.

Czytaj też: Dolegliwości, których nie możesz zignorować


Gdzie może rozwijać się ciąża pozamaciczna?

Najczęściej jajo zagnieżdża się w jajowodzie, ale możliwe są również ciąże umiejscowione w jajniku, szyjce macicy, w innym miejscu w jamie brzusznej, a nawet w bliźnie po cesarskim cięciu. Bardzo rzadkie są przypadki istnienia ciąży pozamacicznej, podczas gdy w tym samym czasie w macicy prawidłowo rozwija się druga ciąża.

Zobacz animację, która pokazuje gdzie może rozwijać się ciąża pozamaciczna.


Kto jest bardziej narażony na wystąpienie ciąży pozamacicznej?

U niektórych kobiet ryzyko pojawienia się ciąży pozamacicznej jest nieco wyższe. Bardziej narażona na tę komplikację będziesz, gdy:

 • ciąża pozamaciczna wystąpiła u ciebie już wcześniej,
 • przeszłaś operację jajowodów lub inną operację chirurgiczną jamy brzusznej,
 • zaszłaś w ciążę w czasie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych z progesteronem,
 • zaszłaś w ciążę mimo podwiązanych jajowodów,
 • miałaś infekcję dróg rodnych, która uszkodziła jajowody,
 • leczysz się na niepłodność,
 • masz powyżej 35 lat, palisz papierosy.

Czytaj też: Niepłodna para


Jakie objawy daje ciąża pozamaciczna i dlaczego może do niej dojść? Tłumaczy ginekolog:

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej można zaobserwować już w 4.-6. tygodniu od zapłodnienia. Do najczęstszych należą:

 • ból w podbrzuszu umiejscowiony tylko po jednej stronie albo obejmujący większy obszar brzucha; ból może być nagły i silny, ale także umiarkowany i przewlekły,
 • krwawienie z pochwy,
 • ból nasilający się podczas ruchu lub np. kiedy kaszlesz,
 • ból promieniujący do ramienia (kiedy dochodzi do pęknięcia jajowodu, wewnętrzne krwawienie może drażnić nerwy dochodzące do ramion),
 • osłabienie, zawroty głowy, blada skóra, omdlenia, czyli symptomy szoku po pęknięciu jajowodu.

Pamiętaj! Domowy test ciążowy może nie wykryć ciąży pozamacicznej.

Czytaj też: Dlaczego w ciąży boli brzuch


Czym grozi ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ zarodek rozwija się i rośnie w zupełnie nieodpowiednim miejscu. Jeśli zagnieździł się w jajowodzie, ten może pęknąć i spowodować zagrażający życiu kobiety krwotok wewnętrzny. Dlatego szybka diagnoza jest niezmiernie ważna.

Czytaj też: 5 przyczyn krwawień w ciąży


Co dzieje się z ciążą pozamaciczną po rozpoznaniu?

Jedynym wyjściem w przypadku rozpoznania ciąży pozamacicznej jest jej usunięcie (farmakologiczne lub mechaniczne). Nie ma możliwości "przeszczepienia" zarodka we właściwe miejsce w macicy.

Czytaj też: Poród martwego dziecka

 

Czy można zajść w prawidłową ciążę po usunięciu ciąży pozamacicznej?

Tak. Im wcześniej dojdzie do rozpoznania i usunięcia ciąży pozamacicznej, tym mniejsze szkody poniesie twój organizm. Nawet jeśli stracisz jeden jajowód, masz szansę na zdrową ciążę, dopóki drugi pracuje bez zarzutu.

Czytaj też: Kiedy najlepiej podjąć próbę zajścia w ciążę po poronieniu?


Jakie jest ryzyko, że kolejna ciąża także umiejscowi się poza macicą?

Niewielkie, wynosi jedynie około 10-15%. Wiele zależy od przyczyn powstania poprzedniej ciąży pozamacicznej, szybkości diagnozy oraz sposobu leczenia.

Czytaj też: Kiedy ciąża jest zagrożona


Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
12-04-2015

Ja poroniłam a byłam w ciąży bliźniaczej. . .....dlaczego???? Ja całe życie mam pecha...to już drugi raz jak poroniłam...

29-03-2015

Urodziłam czworaczki które urodziły się martwe jestem po 2 próbach samobujczych.:-(

28-03-2015

Ja tam nie chce mieć dzieci

26-03-2015

Madzia mi t ak lekarz powiedział bo muwił że przy porodzie może mi coś pęknąć i się wykrwawie ale masz racje jestem w 4 miesięcu i myśle że urodze ale nie mam pewności. ........

09-03-2015

Jolanta, nie wiem z jakiego powodu twierdzisz,że umrzesz. ,ale myślę, że ja nie mogłabym zabić dziecka. Wolałabym sama umrzeć niż pozbawić życia własne dziecko. Trzeba mieć nadzieje, ona umiera ostatnia:-)

21-02-2015

Mam 16 lat i jestem w ciąży bardzo się ciesze się bardzo i wogule mi to nie przeszkadza!!!

19-02-2015

Mojej dziewczynie pękł ii niestety umarła obok data śmierci.2.15.2001

18-02-2015

Ja mam 23 lat i jestem w ciąży ale okazało się że jeżeli urodzę to umrę nie wiem co wybrać czy umrzeć i zostawić dziecko kture będzie myślało przez całe życie że przeze niego mnie niema? Czy umam żyć z poczuciem że usunęłam ciąże?

10-12-2014

W kwietniu 2011 roku miałam usuwaną ciążę pozamaciczną a w sierpniu tego samego roku zaszłam w kolejną ciąże tym razem prawidłową. Wszystko było ok. Teraz zaszłam w kolejną, prawidłową. Powodzenia Wszystkim :)

06-11-2014

robilam test wszedł mi pozytywnie ale strasznie czasami boli mnie brzucho czy to moze byc ciąza pozamaciczna?

24-10-2014

UprawiałAm seksualnej podczas dni płodnych gdyż staramy się z mężem o drugie dziecko...dostałam jednak okres w terminie...od tamtego czasu nie doszło do zbliżenia a jednak teraz okres mi się spoznia juz 6 dzień. ..robiłam test - negatywny...nie mam żadnych objawów ciążowych poza tym ze wydaje mi się ze mam podwyższona temperaturę - nie mam jednak bo sprawdzałam. ..ale również nie mam żadnych objawow wskazujących ze dostane okres...cza może to być ciąża pozamaciczna?

15-05-2014

bylam u ginekologa i stwierdzil u mnie powiekszone dosc mocno endometrium. podejrzewa rowniez ciaze pozamaciczna. co robic pomocy

15-10-2013

ja nie miałem

06-10-2013

Witam byłam w ciąży pozamacicznej. Obecnie jestem po operacji gdyż pęcherzyk pekl i został usunięty prawy jajowód. Nie wiem ile mogłabym w ciąży ponieważ wszystko działo się bardzo szybko. Czwartego dnia po przybyciu do szpitala musiałam być operowana. To był dla mnie szok.

11-06-2013

Ja miałam ciążę pozamaciczna w prawym jajniku byłam w 13 tyg. ale na szczęście płód nie pękł 4 lata temud a teraz znowu jestem w ciąży trochę się boję bo tak samo od razu wyskoczyly mi 2 kreski jak 4 lata temu choć teraz nie mam plamien i nie boli mnie brzuch i ogólnie dobrze się czuie

15-04-2013

mój pękł

15-04-2013

ja miałam ciążę pozamaciczną umieszczoną w jajowodzie jajowód pękł zagrażając moje życie

25-03-2013

Jola halo halo nie wiem z czego tak mądrujesz ,ale ja przeszłam to co tu jest napisane i jak nie znasz sie to może czas twój iść do szkoły!!!!!Mistrzyni sie odezwała ,wszechwiedząca g,,,, wiedząca!!!!!!!!!!!!

22-03-2013

- "jajowód może pęc", oj , oj ci autorzy artykułów -do szkoły i to podstawowej.Czy do tworzenia informacji na portalach jakichkolwiek, zatrudnia się analfabetów ?.Wygląda na to ,że tak , czy istnieje jakaś korekta kontrolująca ? Wychodzi ,że nie .Nagminnie pojawiają się błędy ortograficzne , językowe , składniowe . I dla ścisłości -nie jestem polonistką ani żadną belferką.Po prostu , tylko szkoła średnia.

11-03-2013

a gość przeprasza z a b~ład w s~łowie ;doświatczyć;to powinno być tak ; doświadczyć;


CIĄŻA I PORÓD
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.