Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 5/5 Głosów: 1
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

8 miesiąc ciąży

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2011-12-07
, autor:
W 8 miesiącu ciąży skurcze przepowiadające zaczną pojawiać się coraz częściej.

W 8 miesiącu ciąży skurcze przepowiadające zaczną pojawiać się coraz częściej.

Czas urządzać pokoik dla dziecka i pakować torbę na porodówkę. Przygotowany dom oraz twoja i dziecka wyprawka dadzą ci duży komfort i poczucie panowania nad sytuacją. A to bardzo ważne. Poza tym masz jeszcze sporo siły, więc warto to wykorzystać.

Maleństwo tyje. I to świetna wiadomość. Co tydzień zwiększa wagę nawet o 200 g. Zawdzięcza to głównie odkładaniu się tłuszczowej podściółki ochronnej. Dzięki temu malec zaczyna przypominać rozkosznego bobasa. Ale nie to jest najważniejsze. Warstwa tłuszczu przyda mu się po narodzinach, by utrzymał odpowiednią ciepłotę ciała.

Coraz ciaśniej

Wyraźnym sygnałem, że poród tuż-tuż, jest ułożenie maluszka w macicy. Większość dzieci przyjmuje już pozycje startową, czyli główką w dół. Jeśli jednak położy się w poprzek, pewnie będzie czekała cię cesarka (o tym poinformuje cię lekarz). Dziecko coraz mniej intensywnie się porusza, bo po prostu jest mu za ciasno. W tym miesiącu osiągnie wymiary ok. 45 cm i ok. 1700 g. Ma już płuca na tyle rozwinięte, że gdyby teraz się urodził, mógłby samodzielnie oddychać.

Poród tuż-tuż

Po 30. tygodniu ciąży powinnaś zrobić ostatnie kontrolne USG. Tym razem jego głównym zadaniem jest ocenienie rozwoju płodu oraz jego ułożenia, ustalenie położenie łożyska i ilości płynu owodniowego. Lekarz spróbuje też doprecyzować termin porodu.

Przygotuj się na to, że skurcze przepowiadające będą pojawiały się coraz częściej. Choć są nieprzyjemne, ciesz się z nich, bo one przygotowują macicę do porodu. Możesz ponownie zmienić się w susła. Kobiety na finiszu ciąży potrzebują większej dawki snu, aby zebrać siły na trudy porodu oraz początki macierzyństwa. Układaj się na lewym boku, bo dzięki temu krew swobodnie krąży i maluch jest dobrze dotleniony. Nie zdziw się, kiedy zacznie opuszczać cię apetyt albo będziesz jadła zdecydowanie mniejsze porcje. Duża macica powoduje, że twój żołądek się "skurczył".

Co dzieje się w ósmym miesiącu ciąży? Mówi ginekolog:

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
18-03-2013

Podział ciąży na 9 miesięcy nie jest ścisły. Okres ciąży polega bowiem takim samym prawom podziału, jak wyliczanie rytmu miesięcznego kobiety. Zależy nie od miesięcy kalendarzowych, ale księżycowych, z których każdy trwa 28 dni. Jeżeli przyjmiemy, że ciąża trwa 280 dni, daje to 40 tygodni albo 10 miesięcy księżycowych. Dlatego lekarze używają obliczeń wg tygodni, a nie miesięcy. Oto obliczenia ciąży według miesięcy od ostatniej miesiączki: 1 miesiąc: 1-4 tygodnia 2 miesiąc: 5-8 tygodnia 3 miesiąc: 9-12 tygodnia 4 miesiąc: 13-16 tygodnia 5 miesiąc: 17-20 tygodnia 6 miesiąc: 21-24 tygodnia 7 miesiąc: 25-28 tygodnia 8 miesiąc: 29-32 tygodnia 9 miesiąc: 33-36 tygodnia 10miesiąc: 37-40 tygodnia Oczywiście poza podziałem na miesiące i tygodnie, okres ciąży dzielony jest na trymestry. I trymestr - od 1 do 13 tygodnia, II trymestr od 14 do 26 tygodnia i III trymestr najdłużyszy od 27 do 40 tygodnia ciąży. Pokaże na swoim przykładzie jak ja obliczam moją ciąże:) Biorąc pod uwagę dzisiejszą datę: 18.03.2013 i datę ostatniej miesiączki (04.08.2012) oraz długości cyklu (28 dni) wynika, że do poczęcia doszło 18.08.2012 więc jestem w : III trymestrze ciąży 9 miesiącu + 2 dni (od ostatniej miesiączki licząc wg miesięcy księżycowych) 8 miesiącu + 2 dni (od ostatniej miesiączki licząc wg miesięcy kalenardzowych) 32 tygodnie + 2 dni 226 dzień ciąży czyli do narodzin pozostało 54 dni = 7 tygodni + 5 dni:) Mam nadzieje, że udało mi się wytłumaczyć na czym polega te trudne oblicznie ciąży:) ja również nie rozumiałam na czym to polega w końcu sama doszłam do tego jak możliwa jest 10 miesiączna ciąża:) Serdecznie pozdrawiam przyszłe i obecne mamusie :) Klaudia.

14-01-2013

ja już nie wiem jak to jest z tymi tygodniami miesiącami ... logiczne że 8 miesiąc powinien rozpoczynać się 32 tyg i trwać do 36 jednak w filmikach umieszczonych na tej stronie ginekolog wypowiada się że 8 miesiąc trwa od 29 tyg do 32 licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. to jak to w końcu jest? licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki termin wypada mi na 3.04.2013r. na stronie mamazone.pl piszą że jeżeli cykle miesiączkowe były co 28 dni należy do tej daty dodać 14 dni czyli... termin porodu 17.04.2013r. Jedne z pierwszych usg wskazuje termin 11.04.2013 r. no i w sumie można to jakoś wypośrodkowac tyle że co zabawniejsze rozpisując w kalendarzu dni ciąży licząc 7 dni = 1 tydzień od pierwszego dnia ostatniej miesiączki na dzień dzisiejszy przypada mi 30 tydzień (28 tydzień licząc od zapłodnienia)czyli logicznie biorąc 7, 5 miesiąca, natomiast według wypowiedzi pani ginekolog już miesiąc 8... co dalej... a więc rozpisując w kalendarzu jak wyżej napisałam, w termin porodu, tj 38 tydzień od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (36 tydzień od zapłodnienia)wejdę już 10 marca ;/... w artykułach na mamazone.pl znajdujemy że "termin" trwa jeszcze przez kolejne 4 tygodnie to by wychodziło do 7.04.2013 r. czyli jakby wypośrodkowany termin "miesiączkowy" i z usg ale już na finishu terminu... czy może być taka rozbieżność między terminami? czy mogę się spodziewać porodu już w połowie marca i być w termnie? z moich wyliczeń i wniosków wynikających z przestudiowania strony mamazone.pl wychodzi że ciąża donoszona, ciąża w terminie trwa do 42 tygodnia licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki ( 40 tyg od zapłodnienia )z wypowiedzi ginekologów na tej stronie wynika,że w ciąży chodzimy 10 miesięcy. Nie ukrywam, że się już trochę pogubiłam. czy ktoś potrafi to jakoś sensownie wytłumaczyć? Czy po prostu nie zagłębiać się w to i trzymać się terminu z początkowego usg?? najgorsze jest to że przez całe to zagłębianie się i opieranie się na wypowiedziach i artykułach z tej strony gdy ktoś pyta mnie o tydzień czy miesiąc mojej ciąży nie potrafię odpowiedzieć jak jakaś niezainteresowana matka. Zastanawiam się czy tylko ja mam taki problem. Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamusie :).

01-11-2012

Tak, Aniu 9 miesiąc trwa aż 8 tygodni. Natychmiast idź do lekarza psychiatry aby zrobił Ci test IQ. Potem możesz już zacząć rodzić.

19-09-2012

dziedobry jestem 8 mym miesiacu ciaży i mam już rozwarcie na 1,5 ra centymetra o co tu chodzi czy tak może być

31-07-2012

8 miesiąc jest od 32 tyg-do 36

02-04-2012

Skoro 8 miesiac to 29-32 tyg to 9 miesiac trwa 8 tygodni?


CIĄŻA I PORÓD
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.