Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4/5 Głosów: 63
134
Komentuj
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Choroba bostońska

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-09-17
, autor:
Choroba bostońska objawia się wysypką w buzi, na stopach i dłoniach oraz gorączką.Fot. Shutterstock

Choroba bostońska objawia się wysypką w buzi, na stopach i dłoniach oraz gorączką.

Tę groźnie brzmiącą nazwę infekcji najczęściej słyszą rodzice małych dzieci, które jeszcze nie zaczęły chodzić do szkoły. Co to jest za choroba i dlaczego wywołuje w dorosłych taki strach?

Choroba bostońska to infekcja wirusowa. Jak się łatwo domyślić, jej nazwa pochodzi od Bostonu - miasta, w którym rozpętała się jej epidemia i skąd przeniosła się w inne miejsca. W Polsce również odnotowuje się jej przypadki, zwłaszcza w okresie letnim i wczesnojesiennym.

Choroba bostońska określana jest również jako "zespół dłoni, stóp i ust" (HFMD - Hand, foot and mouth disease) albo "zakażenie coxsackie". Ta druga nazwa wzięła się od nazwy wywołujących chorobę wirusów. Wirus coxsackie należy do enterowirusów, które są na drugim miejscu (po rinowirusach) jeśli chodzi o częstość wywoływania infekcji wirusowych.

10 najczęstszych chorób zakaźnych u dzieci

Czy jest się czego bać?

Choroba bostońska nie należy do najbardziej znanych u nas chorób dziecięcych, a każda z jej nazw brzmi dość groźnie, więc kiedy rodzice słyszą: "W przedszkolu panuje epidemia choroby bostońskiej", "dzieci dopadła bostońska gorączka" czy "szaleje wirus bostoński", zwykle są przestraszeni. Tymczasem choroba ta nie jest groźniejsza niż większość chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Najczęściej porównywana jest do ospy (czasem nawet z nią mylona).  

Posłuchaj, czym charakteryzuje się ospa wietrzna

Objawy choroby bostońskiej

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby bostońskiej jest wysypka. Surowicze pęcherze pojawiają się w trzech miejscach:

  1. w jamie ustnej (głównie na języku i łukach podniebiennych),
  2. na dłoniach (zwłaszcza na wewnętrznej stronie i na opuszkach palców),
  3. na podeszwach stóp.

Stąd też nazwa: zespół dłoni, stóp i ust. W wyjątkowych sytuacjach mogą pojawić się także pęcherzyki na tułowiu. Początkowo są małe, o średnicy ok. 3-7 mm, ale z czasem powiększają się i mogą powodować owrzodzenie. Dość łatwo ulegają również wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu, stąd konieczne jest zachowanie właściwej higieny. Pęcherzyki najczęściej są bolesne i swędzą. Bardzo rzadko wysypka nie wywołuje dyskomfortu. Najbardziej bolesne są pęcherze zlokalizowane w jamie ustnej. Dodatkowo ból nasila się podczas jedzenia i picia, dlatego chore dzieci zwykle nie chcą jeść.

Zakażenie może wywołać również kilkudniową gorączkę. W wyjątkowych przypadkach trwa nawet 10 dni i towarzyszą jej dreszcze. Niektóre dzieci skarżą się też na ból gardła, mają gorsze samopoczucie i są rozdrażnione.

Bardzo rzadko infekcja przebiega bezobjawowo lub jedynie z łagodnymi objawami.

Leczenie choroby bostońskiej

Niekiedy porównuje się ją do ospy i przywołuje wspólny mianownik tych chorób - leczenie objawowe. Na infekcję nie ma bowiem leków, które skróciłyby jej przebieg, a jedynie podaje się dziecku leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Czytaj też: Sprytne sposoby podawania leków dzieciom

Pęcherzyki znikają po około 7-10 dniach. Nie trzeba ich niczym smarować. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ulegną zakażeniu bakteryjnemu. Wtedy należy smarować je maścią z antybiotykiem. Czasami, gdy świąd jest wyjątkowo uciążliwy, stosuje się wodny roztwór gencjany (nie używaj roztworu spirytusowego bo będzie szczypał).

Chore dziecko powinno jak najwięcej pić. Z powodu bólu jamy ustnej należy serwować mu letnie płyny - najlepiej wodę, bo soki czy inne kwaśne napoje będą potęgowały ból. Podawaj dziecku picie przez słomkę. Jeśli malec potrafi płukać buzię, można przygotować mu napar z szałwii.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Choroba bostońska

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
05-07-2015

Dodam, co może być niespecyficzne, że moj 9 miesięczny syn przechodzi bostonkę i wysypkę ma nie tylko na stopach i rękach, kolana i stawy łokciowe mocno obsypane, całe podudzia i przedramiona, jeden wielki rumień. W buzi miał najpierw krostki czerwone na łukach a potem zamieniły się w ropne owrzodzenia. Gorączka koło 38. Jesteśmy w najgorszej fazie, płacze i wierci się, jakoś przetrzymamy. Jak takiemu malcowi zdezynfekować te wrzody na łukach podniebiennych? Ma ktoś pomysł?

04-07-2015

Dziwne, ale tym cholerstwem zaraził się mój 3MIESIĘCZNY synek, i z niego przeszło na mnie.. Nie wiem, czy mogę mając to karmić go nadal piersią...

02-07-2015

Jak długo dziecko musi być w domu i nie spotykać się z rówieśnikami?Czy podczas "bostonki"można przebywać na słońcu?

24-06-2015

U nas minął miesiąc od pierwszych oznak choroby i....niestety schodzą paznokcie u rąk.Nie wiem co będzie z nóżkami.Jakaś masakra.

26-12-2014

Na łuszczącą się skórę świetnie pomogła nam maść z nagietka. Niestety gdy myślałam, że już zapominamay o tym choróbsku, córce zaczęły schodzić paznokcie, a było to jakieś 5-6 tygodni po zachorowaniu.Zeszło jej 5 od rąk, ale na tym nie koniec, od nóg też zaczynają (chora była 2,5 miesiąca temu). Na szczęście nikt więcej się u nas nie zaraził. Ta choroba to straszne świństwo...

19-12-2014

Ja właśnie przechodzę tą świńską chorobę w poniedziałek miałem 40 stopni gorączki przez całą noc nie do zbicia nie pomagały żadne tabletki ani zimne okłady na czoło i pojawiła się wysypka w całej jamie ustnej, wtorek był nawet spoko ale jak mnie wieczorem i w nocy wysypało tymi krostkami to nie mogłem stanąć na nogi dłonie po wewnętrznej stronie mam całe w krostkach okolice ust obsypane i cała skóra pod stopami i między palcami masakra po prostu.lekarz przepisał neosine w tabletkach kazał usta płukać rumiankiem i psikać tantum verde i nogi moczyć często w rumianku to uśmierza ból i czekać aż samo przejdzie.

15-12-2014

Witam.mój 4 letni syn też miał bostońską z gorączką przez 3 dni...po tym mnie wysypało i córeczkę 1 rok i 3 m.Pojechaliśmy do pediatry i stwierdziła wirusa ale mówiła ,że to u synka wygląda jak 3 dniówka u mnie bardziej podobne do różyczki ale ogólnie wirus i sam przejdzie, mąż też dostał.Faktycznie po tygodniu mineło ale nie u córki i ma wyczuwalne takie grudki jeszcze pojechałam do innej pryw.i ona dopiero mówiła,że to bostońska...ale samo przejdzie.

05-12-2014

W moim domu wyglądało to tak. letni synek przyniósł z przedszkola. Za gorączkował,po 2 dniach dwie krostki i tyle, ale zaraził się mój mąż lat 35. I tu masakra. Miesiąc czasu leczy skutki po chorobie. Najpierw krosty w głowie, naokoło ust, potem dłonie i stopy. Nie gorączkował i może to dlatego. Na dłoniach miał krostki podskórne, potem zrobiła mu się skorupa, nie miał czucia w palcach a na koniec ta cała skora do żywego normalnie mu zeszła jak wężowi. W międzyczasie zachorowała moje 8 letnia córka. Też zagorączkowała i krosty pojawiły się w gardle. Po trzech dniach zniknęły i pojawiły się na rączkach, na szczęście kilka i tylko na wierzchniej stronie. Zrobiły się strupki i bardzo sucha skóra. Nie wiem jakim cudem ja się nie zaraziłam. Z przykładu mojej rodziny wynika, że jak się gorączkuje to organizm walczy i lżej przechodzi się chorobę.

27-11-2014

W sierpniu miałam półpasiec na oku, czole i połowie głowy. Miesiąc później na dłoniach pojawiły się krostki, wypełnione płynem, nie swędzą, nie bolą. Po jakimś czasie w miejscu krostki pojawia się czerwca plamka,jakby "zapadła" się krostka; a potem łuszcząca się kółeczko, ciut większe od pierwotnej zmiany. Potem zmiany pojawiły się na stopach. Jeden dermatolog stwierdził grzybicę, drugi łuszczycę krostkową, a mój lekarz wyprysk wodny. Stosowałam maści na te przypadłości ze skutkiem zerowym. Nawet Polkortolon nie dał widocznego efektu. Dzisiaj dowiedziałam się, źe to bostonka(?). Nie gorączkuję i nie gorączkowałam, nikt się nie zaraził ode mnie, no i nadal nie wiem, CO TO JEST? Zmiany utrzymują się juź ponad dwa miesiące, Zdania uczonych są podzielone, a zmiany jak były, tak są dalej. Może ktoś coś wie?

26-11-2014

Mam 17 lat, chorobę bostońską przchodziłam 1,5 miesiąca temu. To było najgorszych 10 dni w moim życiu. Zaraziłam się od młodszej siostry, która przeszła chorobę łagodnie, kilka bezbolesnych krostek i jednodniowa gorączka. Ja miałam o wiele gorzej. Kilka dni wysokiej gorączki, brak możliwośći połknięcia czegokolwiek oraz ogarniczenie poruszania się. (Gdy chodziłam prawie płakałam z powodu bólu wywołanego przez krostki na stopach). Wysypka była dosłownie wszędzie, najbardziej martiwłam się o twarz ponieważ mam prolemy z trądzikiem i obawiałam sie zmian skórnych. Na szczęście wszystkie krostki znikneły. Gdy już myślałam że mój koszmar się skończył to kilka dni temu całkowicie zaczęła schodzić mi skóra na stopach, a co jeszcze gorsze schodzą mi prawie wszystkie paznokcie u rąk. Jest to bolesne i nieprzyjemne. Jak widać choroba bostońska potrafi uprzykrzyć nam życie nawet gdy myślimy że już jestesmy zdrowi. Życzę dużo zdrowia i odporoności na ten "szatański" wirus :)

24-11-2014

Mój syn ma 10 lat od piatku wieczora miał gorączke i ból gardła wczoraj na rękach i nogach pokazały mu się czerwone plamki z krostkami dzisiaj poszłam do lekarza i powiedziała że to może być ospa ale mój syn już ja przechodził wiec lekarka powiedziała że jak tak to niewie co to jest jak to ujeła dziwna wysypak dostał antybiotyk na zapalenie gardła i jutro ma iść do szkoły (nadmienie że mieszkam w Irlandii a tutaj troche inaczej podchodzą do chorób). Teraz juz całe nogi i stopy ma wysypane niewiem co mam zrobić nigdy nie widziałam dziecka z chorobą bostońska ale 2 tygodnie temu w Polsce mój syn miał kontakt z dzieckiem które pare dni wcześniej skończyło właśnie tą chorobę czy mogło sie zarazić?

20-11-2014

Na ból gardła u maluchów można zastosować np.Hascosept lub inny podobny spray.

12-11-2014

mój synek ma rok i 8 miesięcy ,trzy tyg temu obustronne zapalenie oskrzeli przez 2 tyg inhalacje, potem 2 dni spokoju ,następnie gorączka 38-3 dni ból gardła....dostaliśmy Amotaks ,na drugi dzień wysypka na nóżkach ,poszliśmy do innej doktor ...jej diagnoza -choroba bostońska,synek kiepsko to przechodzi...

07-11-2014

beata, moj 2 letni syn ssie cukierki szalwiowe i w wannie plucze gardlo naparem z szalwii.. nie znam srodkow na bol gardla dla malucha

07-11-2014

czy mozliwa jest tez pokrzywka przy tej chorobie lub po? kiedy objawy byly bardzo slabe? i czy moga pojawc sie czerwone plamki na podniebieniu?

06-11-2014

a co polecacie na ból gardła przy chorobie bostońskiej? mojemu 2,5letniemu dziecku lekarz zalecił Neo Angin, który jest przeznaczony od 6 roku życia.dziękuję.

06-11-2014

mnie tez nie ominelo. najpierw goraczka teraz swiad oraz wysypla na dloniach stopach i okolicy ust . wie ktos co to jest? niestety wizyte mam dopiero jutro

06-11-2014

i mnie to paskudztwo dopadło - byłem u znajomych których wnuczek to przechodził... po 4 dniach - wystąpiła u mnie gorączka 38,9 i trzymała 2 dni, potem ból gardła i wysypka na dłoniach i stopach - potworne swędzenie...

28-10-2014

Mój 9letni syn właśnie na to choruje.Zaczeło soe od bólu gardła potem była gorączka i na drugi dzień wyszła wysypka, która okropnie swędziała.Myślałam że to świerzb, ale na szczęście to tzw. choroba bodtońska.Lekarz dał maść:MULTODRIN skład:dexamethason,diphenhydraminhydrochlorid.Pomaga.

28-10-2014

Moja córcia 17 mieś.niestety wylądowala w szpitalu zakaźnym,zaczęło się od kaszlu,kataru w czwartek,od soboty wysoka gorączka,w niedziele wysypka na calym ciele najgorzej przy buzi zmiany surowicze,pekajaca skóra,swedzenie,ogladalo ja trzech lekarzy dopiero czwarty rozpoznal chorobe bostonska i pokierowal na zakaźny.córcia cierpi,bo ma zmiany w buzi i nie moze pic ijesc jest na kroplowce.oby dzis bylo lepiej na razie jeszcze spi.


STARSZE DZIECKO
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.