Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,4/5 Głosów: 4
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Pierwsza faza porodu

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2011-12-07
, autor:
Większość szpitali przyjmuje na porodówkę dopiero po rozpoczęciu aktywnej fazy porodu.

Większość szpitali przyjmuje na porodówkę dopiero po rozpoczęciu aktywnej fazy porodu.

Pierwszy okres porodu trwa 8-18 godzin podczas pierwszego porodu i krócej (ok. 6-12 godzin) w przypadku następnych. Dzieli się na dwie fazy: utajoną oraz aktywną.

Najpierw rozwiera się szyjka macicy. Na początku możesz odczuwać słabe, nieregularne skurcze przypominające skurcze Braxtona-Hicksa. Potem skurcze stają się regularne, trwają coraz dłużej i pojawiają się w coraz krótszych odstępach czasu. Ich zadaniem jest stopniowe skracanie, a następnie rozwieranie szyjki macicy do 10 cm (albo 5 palców, jak mawiają lekarze).

Początkowo skurcze pojawiają się co 7-10 minut i trwają około pół minuty, mogą przypominać te, które odczuwasz w czasie miesiączki, ale są mocniejsze. Z czasem będziesz odczuwać je co 5 minut, a każdy z nich może trwać 40-60 sekund.

W tym czasie prawdopodobnie będziesz w stanie normalnie poruszać się, rozmawiać, a nawet iść na spacer. Spróbuj wziąć relaksującą kąpiel, zjeść lekki posiłek albo obejrzeć film.

W pierwszej fazie porodu zauważysz zwiększoną ilość śluzowatych upławów lekko podbarwionych krwią. To całkowicie normalne. Na razie zostań jeszcze w domu, większość szpitali przyjmuje na porodówkę dopiero po rozpoczęciu aktywnej fazy porodu. Do szpitala zgłoś się, gdyby:

  • odeszły ci wody,
  • skurcze stały się bardzo intensywne,
  • ilość krwi w wydalanym śluzie niepokojąco się zwiększyła,
  • objawy pierwszej fazy porodu pojawiły się przed 37. tygodniem ciąży.

Faza utajona trwa 6-8 godzin i kończy się, gdy rozwarcie wynosi 3-4 cm.

Wraz z początkiem fazy aktywnej (4-8 godzin) skurcze przybierają na sile, stają się częstsze i bolesne. Pojawiają się co 5-3 minuty i trwają po 60 sekund - już nie będziesz w stanie rozmawiać w ich trakcie.

Dziecko zaczyna wpasowywać się w kanał rodny, może pęknąć pęcherz płodowy, a ból się nasila. Czas jechać na porodówkę! Najtrudniejszy moment tej fazy porodu to tzw. kryzys 7. centymetra - apogeum zmęczenia i bólu. Wtedy najczęściej rodząca krzyczy: "Mam dosyć", "Nie chcę już rodzić". Dla położnej to czytelny sygnał, że faza rozwarcia zbliża się do końca.

W czasie rozwierania się szyjki macicy od 8 do 10 cm skurcze są zwykle bardzo bolesne, z pochwy wydostaje się dużo krwi (pękają drobne naczynia krwionośne), możesz odczuwać ucisk na odbyt, mieć nudności, a nawet wymiotować.

Jak przynieść sobie ulgę w bólu? Staraj się nie leżeć - spaceruj, ćwicz przy drabince, swobodnie się poruszaj - skurcze będą efektywniejsze (siła ciążenia wspomaga rozwieranie szyjki macicy), a przy tym mniej bolesne. Weź prysznic, poproś partnera (jeśli jest z tobą na porodówce) o masaż. Wykorzystaj techniki relaksacyjne i właściwego oddychania, jakich nauczyłaś się w szkole rodzenia. Możesz też zdecydować się na znieczulenie zewnątrzoponowe.

Silne skurcze macicy usuwają wody płodowe z płuc dziecka, masują jego ciało i pomagają przesuwać się stopniowo w dół. W końcu zmęczenie i ból wydadzą ci się nie do zniesienia - to znak, że pierwszy okres porodu dobiega końca. Wkrótce zastrzyk adrenaliny da ci siłę do podjęcia ostatecznego trudu - wypchnięcia dziecka na zewnątrz.

Jak długo trwają poszczególne fazy porodu? Mówi położna:

 

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
17-09-2014

Aktywność w czasie pierwszego okresu porodu nie tylko wspomaga proces rozwierania szyjki macicy, ale również zmniejsza odczuwanie bólu przez rodzącą. Warto wykorzystywać sprzęt dostępny na salach porodowych – drabinki czy piłki gimnastyczne. Siedzenie na piłce ułatwia utrzymanie pionowej pozycji ciała (najlepszej dla kobiety rodzącej), a także umożliwia ruch miednicy, który także pomogą w przebiegu pierwszego okresu porodu.

23-01-2013

Boże, "czas, który obowiązuje nas w polskich szpitalach" to brzmi jakby kobieta miała określony, dokładne wytycznymi, przedziałami, granicami czas na każdą faże porodu. Masz tyle i tyle na skurcze, tyle i tyle na dziecko, tyle i tyle na łożysko. Paranoja.


CIĄŻA I PORÓD
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.