Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,2/5 Głosów: 2
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Upławy w ciąży

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2015-08-07
, autor:
Aby zadbać o higienę intymną, noś bawełnianą bieliznę./ Fot. Shutterstock

Aby zadbać o higienę intymną, noś bawełnianą bieliznę./ Fot. Shutterstock

Odkąd zaszłaś w ciążę, jesteś zaskoczona ilością upławów? Sprawdź, kiedy wydzielina z dróg rodnych jest naturalnym zjawiskiem, a kiedy niezbędna będzie wizyta u lekarza.

To nie złudzenie - już niemal od pierwszych tygodni ciąży możesz zaobserwować zwiększoną ilość upławów - bezzapachowej, mlecznobiałej wydzieliny wydobywającej się z pochwy, którą od czasu do czasu znajdujesz na bieliźnie.

Dlaczego nagle jest jej tak dużo? To przede wszystkim efekt działania estrogenów, których poziom znacząco wzrósł, oraz wzmożonego przepływu krwi w okolicach narządów rodnych. Na upławy składa się wydzielina z szyjki macicy, pochwy, złuszczające się komórki ze ścian pochwy i naturalna flora bakteryjna.

Na początku ciąży ujście szyjki macicy zostaje zamknięte tzw. czopem śluzowym, który przez całe dziewięć miesięcy będzie chronił płód przed infekcjami. Prawdopodobnie na krótko przed porodem, w miarę rozszerzania się szyjki macicy, zauważysz - stopniowe lub gwałtowne - odchodzenie czopu śluzowego; upławy mogą wówczas przypominać białko jaja kurzego i będą jeszcze intensywniejsze, być może nawet podbarwione krwią.

 

 Czytaj też: Cytologia w ciąży

 

Jak radzić sobie z upławami?

Nie da się zahamować upławów. Jedyne, co możesz zrobić, to zaopatrzyć się w chłonne wkładki higieniczne lub podpaski. Zapomnij o tamponach, gdyż podnoszą ryzyko rozwinięcia się infekcji.

Niezwykle ważne jest teraz utrzymywanie okolic krocza w czystości. Aby właściwie zadbać o higienę intymną:

  • noś bawełnianą bieliznę
  • podmywaj się w kierunku od pochwy do odbytu
  • unikaj uciskającej bielizny i obcisłych spodni
  • zrezygnuj z perfumowanych wkładek, papieru toaletowego, zapachowych mydeł i płynów do higieny intymnej
  • nie kieruj strumienia wody z prysznica bezpośrednio na okolice pochwy - to może zaburzyć naturalną florę bakteryjną

Kiedy do lekarza?

Skonsultuj się z lekarzem zawsze, gdy tylko będziesz miała jakiekolwiek, najmniejsze nawet wątpliwości co do prawidłowego przebiegu ciąży. Poza tym uważaj na następujące dolegliwości:

Infekcje intymne. Objawem infekcji miejsc intymnych są duże ilości białych, bezzapachowych upławów połączone z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i swędzenia. Zwróć też uwagę na żółte, zielone lub szare upławy o przykrym zapachu, nawet jeśli nie towarzyszy im swędzenie - to również może być sygnał, że doszło do infekcji albo że zaraziłaś się chorobą weneryczną.

Przedwczesny poród. O rozpoczynającym się przedwcześnie porodzie mogą świadczyć obfitsze niż do tej pory upławy, które zauważysz przed rozpoczęciem 37. tygodnia ciąży. Niepokojące są też zmiany w wyglądzie wydzieliny - jeśli nagle stanie się wodnista, nabierze innego koloru albo pojawią się w niej nitki krwi.

 

Sprawdź, jak leczy się bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży.

Sprawdź, jakie mogą być przyczyny krwawienia w ciąży.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
16-01-2014

W ciąży na skutek zmian hormonalnych o infekcje nie trudno. Mi też w trzecim miesiącu przytrafiła się grzybica pochwy, po leczeniu lekarz polecił mi zakładać na noc invag, probiotyk szybko wzmacnia naturalną florę pochwy i utrzymuje w niej kwaśne pH. Jak tylko czułam dyskomfort w okolicach intymnych zakładałam globulkę na noc, do porodu nie miałam już problemów intymnych. W ciąży warto zadbać o to żeby infekcje „nas” omijały.

02-07-2013

Jà w dwunastym tygodniu ciazy uplawy białe czy przezroczyste Jedna rzecz mnie martwi od czasu do czasu Moze raz na tydzien czy dwA tygodnie w białym Sluzu mam brunatne jest tego tak niewiele To tylko hmm jak grudka zauważyłam w toalecie Inaczej pewnie bym sie nie spostrzegla Miałam kontrole i dziecko rozwija sie dobrze Czyżby z lozyska mogły by byc tak od czasu do czasu?

09-10-2012

W piątym miesiącu ciąży miałam nieprzyjemne upławy o niemiłym zapachu, po wymazie z pochwy i pęcherza okazało się że mam infekcje wywołaną przez Escherichie coli. W trakcie kuracji antybiotykowej i do końca ciąży stosowała provag, ginekologiczny probiotyk doustny z bakteriami mlekowymi, który skutecznie ochrania układ moczowo - płciowy i układ pokarmowy. Wyleczyłam się, ale nadal stosowałam go profilaktycznie, do rozwiązania nie miała kłopotów z infekcjami pochwy i pęcherza i właściwie do tej pory nie mam.


CIĄŻA I PORÓD
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.