Polecamy:
1 2 3 4 5
Ocena: 4,2/5 Głosów: 16
a
Wyślij znajomemu Wyślij znajomemu
Wiadomość została wysłana

E-mail znajomego:

Od:

Wiadomość:

(Oprócz twojej wiadomości zostanie wysłany link do polecanej treści serwisu)

Jak rozpoznać dni płodne?

Dodano , ostatnia aktualizacja: 2014-10-28
, autor:
Większość kobiet w czasie dni płodnych cieszy się lepszym samopoczuciem i poprawą stanu skóry. / Fot. Shutterstock

Większość kobiet w czasie dni płodnych cieszy się lepszym samopoczuciem i poprawą stanu skóry. / Fot. Shutterstock

Bez względu na to, czy starasz się zajść w ciążę, czy wręcz przeciwnie – chcesz uniknąć wpadki, powinnaś znać naturalny rytm swojego organizmu i potrafić właściwie rozpoznawać dni płodne.

Przemiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety podczas całego cyklu miesiączkowego, dają objawy, na podstawie których można w przybliżeniu wyznaczyć okres niepłodności oraz okres płodności.

Pamiętaj jednak, że rytm organizmu każdej z nas jest inny, zależy od wielu czynników, a płodność może przejawiać się w bardzo indywidualny sposób. Nie przejmuj się więc, jeśli obserwowane przez ciebie objawy różnią się nieco od ogólnych schematów. Regularne zapiski pozwolą ci poznać twój własny cykl, szybko też nauczysz się przewidywać moment owulacji.

Animacja, która pokazuje przebieg cyklu miesiączkowego.

Fazy cyklu miesiączkowego

Początek cyklu, czyli pierwszy dzień okresu, rozpoczyna tzw. fazę pęcherzykową - czas, w którym będzie dojrzewał pęcherzyk jajnikowy. Faza ta dzieli się na:

  • okres niepłodności. W tym czasie temperatura ciała utrzymuje się na stałym, niskim poziomie, szyjka macicy jest twarda i zamknięta, a także położona nisko. Nie wydziela się też śluz szyjkowy, a środowisko w pochwie jest kwaśne - plemniki nie przeżyją w nim dłużej niż kilka godzin.
  • okres płodności. W jajniku dojrzewa komórka jajowa, wzrasta poziom estrogenów, szyjka macicy unosi się, otwiera i mięknie, podnosi się temperatura ciała. Śluz w tym czasie staje się gęsty, kremowy, a w końcu przejrzysty i rozciągliwy. Pod jego wpływem środowisko pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowe, czyli przyjazne plemnikom.

Czytaj też: Czym się różni niepłodność od bezpłodności?

Większość kobiet cieszy się tym czasie lepszym samopoczuciem, poprawą stanu skóry, obserwuje też przyrost energii, brak problemów z koncentracją oraz zwiększony popęd płciowy.

Dyskomfort może powodować odczuwany przez niektóre kobiety ból owulacyjny (w podbrzuszu lub okolicach jajnika). Zdarza się czasem, że w dniu owulacji pojawia się niewielkie plamienie.

Czytaj też: Czym różni się plamienie od krwawienia?

Po owulacji następuje faza ciałka żółtego, która charakteryzuje się stałą, niezmienną długością u każdej kobiety (10-16 dni). Pęknięty pęcherzyk jajnikowy zamienia się w ciałko żółte. Wzrasta poziom progesteronu, szyjka macicy twardnieje i obniża się, a śluz gęstnieje, zamykając w ciągu około 3 dni szyjkę macicy gęstym czopem. Wówczas wniknięcie plemników staje się niemożliwe - następuje faza niepłodności fizjologicznej. W tym czasie temperatura ciała utrzymuje się na wyższym poziomie i spada tuż przed miesiączką lub w pierwszych jej dniach. Jeśli doszło do zapłodnienia, podwyższona temperatura będzie się utrzymywać przez pierwsze 3 miesiące ciąży.

W fazie progesteronowej większość kobiet obserwuje pogorszenie samopoczucia, bolesność piersi, może dochodzić do zatrzymywania wody w organizmie, zaparć, na skórze pojawiają się wypryski, kobiety narzekają też na nerwowość i bóle głowy. Objawy napięcia przedmiesiączkowego lub ich brak są jednak sprawą indywidualną.

Jak korzystać z testów owulacyjnych? Tłumaczy ginekolog endokrynolog:

 

 


Metody rozpoznawania płodności

Podstawowa wiedza na temat przebiegu cyklu miesiączkowego pozwala na prowadzenie obserwacji zmian, jakie zachodzą w organizmie, i wyciąganie wniosków.

Czytaj też: Testy owulacyjne

Pomiar temperatury ciała

Pierwszy krok to zaopatrzenie się w odpowiedni termometr - najlepszy będzie termometr owulacyjny, pokazujący wynik z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, dostępny w aptekach. Używaj tego samego termometru przez cały cykl.

Mierzenie temperatury rozpocznij w pierwszym dniu cyklu; zawsze dokonuj pomiaru o tej samej porze, najlepiej rano po przebudzeniu, zanim wstaniesz z łóżka.

Temperaturę możesz mierzyć: w ustach (metoda wygodna, ale niezbyt dokładna ze względu na różnice w temperaturze w różnych miejscach jamy ustnej), w pochwie (metoda wygodna, niewskazana przy infekcjach grzybiczych pochwy), w odbycie (metoda najmniej wygodna, jednak dająca najbardziej stabilny wynik). Nie zmieniaj miejsca pomiaru w trakcie jednego cyklu.

Jak rozpoznajecie dni płodne? - poznaj sposoby forumowiczek!

Obserwacja śluzu

Wiedząc już, jak śluz szyjkowy zmienia się w ciągu cyklu, możesz prowadzić obserwacje, sprawdzając jego kolor i konsystencję np. na papierze toaletowym albo na bieliźnie.

Bezpośrednio po miesiączce śluz powinien być suchy i bardzo skąpy, potem, w fazie przedowulacyjnej, gęsty i kremowy, następnie bardziej wodnisty, a tuż przed owulacją przejrzysty i rozciągliwy - jak białko jajka kurzego. Podczas dni płodnych zauważysz też zwiększenie się jego obfitości. Po owulacji śluz gęstnieje, aż wreszcie, przed miesiączką, zanika.

 

Sonda


Czy potrafisz rozpoznawać swoje dni płodne?

Głosuj
Zobacz wyniki

 

Pamiętaj, by nie sprawdzać śluzu zaraz po stosunku, gdyż podniecenie, a także znajdujące się w pochwie nasienie, mogą zafałszować wynik.

Położenie szyjki macicy

Obserwowanie zmian, jakie zachodzą w położeniu i cechach szyjki macicy, wymaga sporej wprawy. Aby wyczuć, gdzie znajduje się szyjka, należy włożyć dwa palce głęboko do pochwy - aż do napotkania oporu. Delikatnie dotykając szyjkę, z czasem nauczysz się rozpoznawać, czy jest miękka, czy bardziej twarda, sucha czy wilgotna, otwarta czy zamknięta, czy wreszcie jest położona wysoko (wtedy trudniej do niej sięgnąć), czy nisko.

Obserwacje szyjki zawsze przeprowadzaj o tej samej porze dnia, postaraj się zrelaksować, przyjmuj wygodną pozycję, np. ukucnij lub oprzyj jedną nogę na podwyższeniu. Przed badaniem dokładnie umyj ręce.

 

Poznaj 6 najczęstszych objawów płodności u kobiety.

Komentarze

Imię lub nick
Dodaj komentarz
10-01-2015

Czy mogłam zajść w ciąże po przerwaniu stosowania tabletek 12 dnia ( dodam, że było to moje pierwsze opakowanie - za zgodą lekarza), stosunek odbyl sie tego dnia do konca.

10-09-2014

kamila wejdz sobie na ovufriend i wpisz kiedy mialas ostatnia miesiaczke i inne obserwacje, to bedziesz wiedziala kiedy masz płodne :) a najlepsze jest to, że system wylicza prognoze cykli, więc można sobie zaplanowac np jakiś fajny wypad za miasto z ukochanym :D

17-07-2014

Mam pytanie kiedy Sam naj bardziej dni plodne po miesiace

24-06-2014

ja dostałam miesięczkie 21wieczorem to jak mam policzyc dni plodne

04-04-2014

ale podobno nadal 20% par nie potrafi wstrzelić sie w ten płodny okres. czytałam o tym ostatnio w "Chcemy być rodzicami". wg mnie kalendarzyk to najlatwiejsza metoda planowania ciąży

08-01-2014

Myślę, że wspomniane w artykule obserwacje mają sens, pod warunkiem, że zależy nam an poczęciu. Dzięki temu możemy zobaczyć, czy nasz organizm wykazuje zmiany przed owulacją, w jej trakcie i po niej i określić kiedy należy współżyć, aby doszło do zapłodnienia. Nie polecam natomiast stosowania takiej metody w celu uniknięcia niechcianej ciąży. Powodzenia.

09-10-2013

Używam komputera cyklu który pomaga mi w określeniu mojej płodności, mierzy się tylko temperaturę a urządzenie pokazuje czy są dni płodne, niepłodne i kiedy występuje owulacja. Ja mam Lady-Comp i jestem bardzo zadowolona, stosuję go jako metodę zdrowej i bez skutków ubocznych antykoncepcji, ale można też w drugą stronę:) Polecam

15-09-2013

mam kores

15-09-2013

mam okres j kce miec dziecko jakie com dni plodne ?

30-07-2013

bardzo przydatny i dobry artykuł !

31-05-2013

ja tez sie juz staram od 3 miesiecy o dziecko i tez caly czas nic :(

23-04-2013

ja półtora roku staram się z mężem o dziecko i nic już głupieje jak mam spr. kiedy mam te dni płodne może kiedyś nam się uda

17-04-2013

kochałam się bez zabezpieczenia w okres.ogłam zajść w ciąże?

28-02-2013

TOM: sprawdź komputer cyklu, będziesz wiedział kiedy żona ma owulację. Dorka: to samo, babycomp pozawa nawet prognozować płeć dziecka, może się wam uda :) Jaka: to samo.

19-02-2013

witam jak moge zonie zrobic dziecko 3 lata probuie i nic prosze o pomoc tom

17-02-2013

My z mężem też się staramy już 2 lata i nic w sumie mamy synka ale chcieli byśmy mieć jeszcze jedno ale jakoś nam to nie wychodzi

31-01-2013

cześć, ja też nie mogę zajść w ciążę. My staramy się od ponad roku i nic teraz badania mnie czekają te podstawowe . najtrudniej było wybrać sie do lekarza ale teraz mam nadzieje że z górki pozdrawiam

31-01-2013

cześć. nie mogę zajść w ciążę nie wiem co ze mną jest nie tak. Staramy się z mężem już ponad 2 lata i nadal nic. pomóżcie mi..

19-12-2012

Ja badam śluz i kupiłam sobie afrodytę na ślinę. Życzcie powodzenia w staraniach :)

23-11-2012

Dla mnie najlepszym sposobem określania dni płodnych jest metoda objawowo-termiczna. Zainwestowałam dlatego z mężem w Cyclotest - komputer cyklu. Dzięki temu metoda ta jest dla mnie bardzo prosta


CHCE BYĆ MAMĄ
- NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE


Znajdź miejsca przyjazne rodzicom i dzieciom. Pomóż innym mamom i dodaj miejsca, które ty lubisz.