Floating – co to jest, wskazania, przeciwwskazania

Czy istnieje sposób na wprowadzenie ciała w stan nieważkości, by odczuwać absolutny relaks i na poziomie umysłowym, i fizycznym? Okazuje się, że tak! I choć nie można tego zrobić we własnym domu, warto od czasu do czasu wybrać się na sesję floatingu…

Floating, czyli sposób na głęboki relaks

Przebodźcowanie to zdecydowanie nieprzyjemny stan. Sprawia, że człowiek nie potrafi się efektywnie zregenerować i odpocząć, a zamiast tego odczuwa ciągłe napięcie, rozdrażnienie i zmęczenie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Czy można z tym walczyć? Tak, a pomóc może floating.

Floating to słowo zaczerpnięte z języka angielskiego i oznacza pływanie lub unoszenie się na wodzie. Jest to również nazwa zabiegu, polegającego na unoszeniu się na wodzie z dodatkiem soli Epsom, która wypiera ciało, nie pozwalając mu się zanurzyć. Dzięki temu wprowadza się je w stan głębokiego relaksu i odcina się od wszelkich bodźców zewnętrznych.

Do floatingu przeznaczone są specjalne kapsuły floatingowe.

Dla kogo jest floating?

Floating, znany też jako Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej, jest dla każdego, kto nie potrafi znaleźć sposobu na efektywny relaks i odpoczynek, np. po wysiłku fizycznym. Podczas sesji floatingu następuje całkowite odcięcie się od wszelkich zjawisk, które mogą prowadzić do rozproszenia.

Co najważniejsze – wcale nie trzeba umieć pływać, aby korzystać z sesji floatingu, ponieważ nie ma możliwości utopienia się w zbyt małej ilości wody, która dodatkowo silnie wypiera dzięki wysokiemu stężeniu soli.

Jak wygląda sesja floatingu?

Sesje floatingu odbywają się w specjalnie przygotowanej kabinie. Jest to kapsuła floatingowa (kapsuła odpływowa, kabina floatingowa, kapsuła deprywacyjna – kilka nazw określa to jedno nowoczesne urządzenie), która jest niemal całkowicie wygłuszona i zaciemniona. Podczas sesji uczestnikowi puszcza się relaksującą muzykę, która pomaga mu się wyciszyć.

W kapsule floatingowej ciało unosi się na wodzie o głębokości 30 cm, do której dodany jest roztwór soli Epsom (siarczanu magnezu). Temperatura wody wynosi 35 stopni Celsjusza – jest ona zatem zbliżona do temperatury ciała człowieka, więc kontakt z wodą jest prawie niewyczuwalny, co daje wrażenie lewitacji i całkowicie niweluje jakiekolwiek bodźce dotykowe.

Co daje floating?

Podczas sesji floatingu unosisz się na wodzie, tracąc poczucie grawitacji, zupełnie jak w stanie nieważkości. Cały czas utrzymujesz się na powierzchni wody, która jest niemalże niewyczuwalna. Następuje więc rozluźnienie mięśni, a poczucie izolacji, zamknięcia w kapsule o nieco kosmicznym kształcie, daje wrażenie dosłownie znalezienia się w innej czasoprzestrzeni.

Przede wszystkim sesje floatingu sprawiają, że ciało i mózg odpoczywają w tej samej chwili. Nie odczuwa się nic, a zarazem głęboki relaks.

Floating nazywany jest izolacją sensoryczną. Poprzez usunięcie ponad 90% bodźców zmysłowych, dochodzi do synchronizacji pracy obu półkul mózgu, a co za tym idzie – do zwiększenia jego potencjału. Ponadto, mózg ze stanu, można powiedzieć czynnego, przechodzi w stan bierny. Zachodzi więc zjawisko deprywacji sensorycznej, czyli całkowitego odizolowania od bodźców.

Kapsuła sensoryczna to doskonałe miejsce dla osób, które cierpią na bóle kręgosłupa, mięśni oraz stawów. Wysoka zawartość soli ma również korzystny wpływ na metabolizm, redukcję cellulitu oraz proces odchudzania i usuwania z organizmu kwasu mlekowego i hormonu stresu – kortyzolu. Sesja floatingu pomaga również na przewlekły stres. Zabieg obniża ciśnienie krwi, poprawia wytrzymałość organizmu i stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, które korzystnie wpływają na samopoczucie, widoczna jest także poprawa koncentracji. Pomaga również w walce z depresją.

Sesję floatingu można nieco porównać do medytacji. Pozwala bowiem na uzyskanie idealnej harmonii między ciałem a umysłem.

Badania dowodzą, że podczas godzinnej sesji floatingowej umysł i ciało regenerują się tak samo, jak podczas czterogodzinnego snu! Sama terapia również pomaga poprawić jakość snu.

Jak się przygotować do sesji floatingu?

Do sesji floatingowej nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać, ponieważ zabieg nie jest skomplikowany.

Warto wiedzieć, że wnętrze kapsuły jest całkowicie wyciszone i zaciemnione, jedynie na początku włączone jest delikatne światło. Osoby, które obawiają się dyskomfortu, nie muszą go wyłączać. Kapsuła jest zamykana, ale się nie zatrzaskuje i w każdej chwili można ją otworzyć jedną ręką. Jest to jednak wskazówka dla osób cierpiących na klaustrofobię – mogą odczuwać dyskomfort.

Kapsuła floatingowa wypełniona jest słoną wodą, dlatego przed skorzystaniem należy ściągnąć biżuterię i okulary/soczewki oraz zmyć makijaż oraz opłukać się pod prysznicem. Ci, którzy obawiają się o higienę, mogą być spokojni – po każdej sesji kapsuły są myte i odkażane, a woda dokładnie filtrowana i oczyszczana.

Floating to zabieg, który trwa około godzinę, a jedna sesja to koszt około 100-150 zł. Można z niego korzystać nawet kilka razy w tygodniu – nie ma ograniczeń.

Przed skorzystaniem z kapsuły floatingowej pamiętaj, że:

  • wysokie stężenie soli możne wywołać podrażnienia skóry, dlatego przed sesją floatingu należy zrezygnować z depilacji;
  • aby wyeliminować ryzyko niestrawności, w dniu sesji floatingu lepiej nie jeść obfitych posiłków, a ostatni powinien być na 2 h przed nią;
  • przed zabiegiem należy skorzystać z toalety, a także zrezygnować ze zbyt dużej ilości napojów energetycznych i moczopędnych, żeby nie trzeba było przerywać sesji;
  • wymagany jest wygodny kostium kąpielowy, ręcznik, klapki oraz żel pod prysznic, dokładnie tak, jak w przypadku wizyty na klasycznym basenie;
  • należy zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia. Choć sesje floatingu są bezpieczne, warto przed ich rozpoczęciem porozmawiać ze swoim lekarzem.

Przeciwwskazania do sesji floatingu

Jak wszystkie zabiegi relaksacyjno-lecznicze, także w przypadku floatingu istnieje kilka przeciwwskazań, jak np. I trymestr ciąży. Ale z pewnością taki sposób na regenerację organizmu docenią mamy w II czy III trymestrze ciąży!

Deprywacja sensoryczna nie jest wskazana podczas menstruacji. Z floatingu należy również zrezygnować w jakichkolwiek podrażnień skóry oraz ran, ponieważ kontakt ze słoną wodą może być bolesny i wzmagać stany zapalne. Przeciwwskazaniem są również nowotwory skóry.

Z sesji floatingu powinny zrezygnować także osoby cierpiące na zapalenie ucha środkowego, choroby psychiczne i nowotworowe, a także posiadające rozrusznik serca.

Kapsuła deprywacyjna – czy warto z niej korzystać?

Deprywacja sensoryczna to doskonały sposób na relaks i wyciszenie. Osoby korzystające regularnie z kapsuł floatingowych zauważają znaczną poprawę samopoczucia, a także ogólnej kondycji organizmu. Relaks w wodzie należy do jednych z najbardziej efektywnych, a w połączeniu z leczniczym działaniem soli Epsom, przynosi ulgę w bólach, rozluźnia i pomaga w walce ze stanami zapalnymi, jeszcze zanim dadzą objawy chorobowe.

Opublikowano: ; aktualizacja: 07.06.2023

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Topamax – na co działa, opinie, skutki uboczne, czy po nim się chudnie?

 

Skąpe miesiączki – przyczyny, objawy, leczenie skąpych miesiączek

 

Masaż piersi – jak wykonać krok po kroku?

 

Rzeżączka – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Poporodowe zapalenie tarczycy – objawy, badania, leczenie

 

Wodnisty śluz przed okresem – co oznacza?

 

Bezdech senny – przyczyny, objawy i leczenie

 

Spirala antykoncepcyjna – co to jest, jak działa, zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej