Powrót do pierwszej strony

Uwaga na zajęcia dodatkowe

Ocena: 3.67/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fot. Shutterstock

Po 8 godzinach w przedszkolu, dziecko nie powinno już mieć zajęć dodatkowych

Nawet jeżeli uważasz, że wasze przedszkole ma dość mizerną ofertę edukacyjną, oprzyj się pokusie wysyłania malca na dodatkowe zajęcia po powrocie do domu. Pamiętaj, że zwykły przedszkolny dzień też jest dla dziecka męczący. Przez wiele godzin musi dostosowywać się do reguł, robić o określonych godzinach, to co robią inni, bawić według narzuconych mu zasad i przebywać w hałasie. Pozwól mu odpocząć. Możesz jednak posłać dziecko na jakieś zajęcia w sobotę lub niedzielę. Pod warunkiem jednak, że będzie to coś, co dziecko zainteresuje. Malec musi też chcieć uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach. Są dzieci, które je lubią i chętnie wykonują instrukcje prowadzącego, ale są też takie, które wolą robić wszystko po swojemu. Tym drugim wystarczy uczestnictwo w zajęciach przedszkolnych. W weekend najszczęśliwsze będą, mogąc bawić się w sposób nieskrępowany. 

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zajęcia dodatkowe zostały dziecku zalecone przez specjalistę (nauka poprawnej wymowy, gimnastyka korekcyjna czy integracja sensoryczna). Wtedy, bez względu na to, czy przedszkolak ma na to ochotę, czy nie, powinien brać w nich udział. Postarajcie się jednak, by nie było tych zajęć zbyt dużo, żeby dziecko nie miało poczucia, że przez cały tydzień musi coś w sobie naprawiać. Ustalcie priorytety np. w tym roku rehabilitacja, a w przyszłym integracja sensoryczna.

Tematy: rozwój ruchowy, rozwój dziecka, rozwój emocjonalny, przedszkole, przedszkolak, zajęcia dodatkowe, rozwój społeczny dziecka, edukacja

Komentarze