Sanki – rodzaje. Jakie sanki wybrać dla dziecka?

Mając dzieci, dobrze jest przygotować się wcześniej na opady śniegu. Z zakupem sprzętu zimowego nie warto czekać aż na dworze zrobi się biało, tym bardziej, że wybór sanek nie jest wcale taki prosty. Jakie sanki będą najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Czy dostosowywać wybór do wieku dzieci? Podpowiadamy.

Sanki – jakie rodzaje mamy do wyboru?

Sanki świetnie wspomagają rozwój ruchowy dziecka, stymulując go, bez względu na posiadane dysfunkcje. [1] Jest to sprzęt zimowy, który warto mieć. Jak się okazuje, sanki sankom nierówne. Na rynku są dostępne liczne produkty, różniące się nie tylko wyglądem, ale też udogodnieniami dla dzieci.

Sanki drewniane

Sanki bardzo stabilne, a przy tym lżejsze niż sanki metalowe. Materiał, z którego są wykonane (drewno) daje gwarancję, że produkt starczy na lata.

Sanki drewniane sprawdzą się w przypadku maluchów, zwłaszcza gdy są wyposażone w oparcie. Wykonane najczęściej z drewna bukowego, są bezpieczne nawet dla małych dzieci, a do tego łatwo się je ciągnie za sznurek. Niektóre modele są wyposażone w stabilną rączkę, dzięki której sanki można pchać przed sobą. Z pewnością opcja z rączką jest bardziej wygodna niż ze sznurkiem, ale im starsze dziecko tym rączka będzie mniej potrzebna (tym bardziej, że już przedszkolaki chcą samodzielnie wejść z sankami na niewielkie górki i z nich zjechać).

Decydując się na wybór sanek drewnianych na sznurku, trzeba pamiętać, żeby był on wytrzymały, a przy tym wygodny dla naszej ręki. Sanki z obciążeniem w osobie własnego dziecka stają się naprawdę sporym ciężarem, a ciągnięcie ich za sznurek wpijający się w dłoń może wywołać duży dyskomfort.

Sanki drewniane są zwykle na tyle szerokie, że pozwalają bezpiecznie wozić dziecko w specjalnym śpiworku. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne przy najmłodszych. Śpiworek zapewnia maluchowi ciepło, ale również większy komfort jazdy. Jest zapinany na suwak i nie zsuwa się ze sanek. Drewniany stelaż sanek nie należy do najwygodniejszych, jednak śpiworek lub ewentualnie koc zdecydowanie poprawia jakość przejażdżek. Niektórzy rodzice decydują się nawet na dodatkową poduszkę.

Sanki metalowe

Sanki metalowe są szybsze od sanek drewnianych, świetnie sprawdzą się w zjeżdżaniu z górek. W przypadku starszych dzieci warto więc wybrać właśnie sanki metalowe. Taki rodzaj sanek można również wyposażyć w śpiworek, a nawet zakupić model z oparciem, jednak słabiej sprawdzą się w sytuacji statycznych przejażdżek. Sanki metalowe bowiem nie są już tak praktyczne do jazdy jak sanki drewniane, gdyż mogą szybciej zapadać się w śniegu.

Sanki plastikowe

Sanki plastikowe są lżejsze niż ich odpowiedniki drewniane czy metalowe, ale wyglądają inaczej. Bardziej przypominają ślizg zjazdowy i służą przede wszystkim do zjeżdżania, nie sprawdzą się więc w przypadku bardzo małych dzieci. Mają opływowy kształt, z wyprofilowanym oparciem i miejscem na stopy. Dodatkowo po obu stronach posiadają zwykle hamulce. Sanki plastikowe również mają sznurek, który pozwala na ciągnięcie, jednak komfort jazdy wydaje się być mniejszy niż w przypadku typowych sanek z oparciem. Aby sanki te były wytrzymałe, powinny być wykonane z plastiku dobrej jakości.

Sanki podwójne

Sanki podwójne, czyli dwuosobowe, stosunkowo nowe na rynku, świetnie sprawdzą się w przypadku wożenia dwójki dzieci. Dzieci mogą być w różnym wieku, a więc niekoniecznie bliźnięta. W zależności od modelu dzieci mogą siedzieć obok siebie równolegle, bądź jedno za drugim. Sanki podwójne są wykonane zwykle z drewna i metalu. Sanki posiadają rączkę do pchania z możliwością demontażu oraz dodatkowo pasek do ciągnięcia. Sanki są wygodne, najczęściej posiadają oparcie i pozwalają na wyposażenie w śpiworki. Ponadto, niektóre sanki podwójne mają również pasy zabezpieczające, co jest przydatne w wożeniu najmłodszych dzieci.

Nartosanki

Nartosanki wyglądem znacznie odbiegają od typowych sanek i przeznaczone są dla dzieci starszych, od 6. roku życia. Bardziej przypominają skuter. Posiadają kierownicę, którą można sterować kierunek jazdy i wygodne siedzisko. Bezpieczeństwo zapewnia solidny materiał, metalowa konstrukcja i blokada, w którą wyposażony jest podnóżek. Szerokie płozy nartosanek pozwalają na jazdę nawet w głębokim śniegu. Zaleca się, aby z nartosanek dzieci korzystały pod nadzorem osoby dorosłej.

Ślizgacze jako alternatywa dla sanek

Ślizgacze służą tylko do zjeżdżania z górek mniejszych bądź większych i bardzo uatrakcyjniają pobyt na śniegu. Są niedrogie, niezwykle lekkie i łatwe w przenoszeniu, a do tego nie zajmują dużo miejsca. Można wygodnie wziąć je ze sobą na spacer, ale także na wyjazd czy przewieźć w samochodzie lub innym środkiem transportu. Najczęściej dostępne są ślizgacze typu jabłuszko. Podczas zjazdu dzieci siadają na podkładce i trzymają ją za rączkę, nadając tor jazdy. Niektóre modele ślizgaczy posiadają dodatkową piankę, zwiększając komfort użytkowania.

Które sanki są dla dzieci najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na których sankach będzie zjeżdżać się najlepiej. Dokonując wyboru konkretnego modelu, warto przeanalizować kilka aspektów, między innymi wiek dziecka, przeznaczenie sanek (bardziej do zjeżdżania z górek czy do ciągnięcia) lub ilość miejsca do ich przechowywania. W przypadku posiadania dwójki dzieci sanki powinny być większe (dłuższe) lub najlepiej podwójne. Trzeba również wziąć pod uwagę czy sanki będziemy raczej ciągnąć czy pchać. Oczywiście, można zdecydować się na model sanek zarówno z rączką, jak i ze sznurkiem, a jeżeli z rączką – to z opcją jej demontażu.

Bez względu na dokonany wybór, pamiętajmy, że najważniejszy jest czas z dzieckiem, zabawy, wspólnie uprawiany sport i śmiechy na śniegu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na sankach zjechała również osoba dorosła. Udanej zabawy!

Bibliografia

 
  1. Czerwińska K. (red), Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z niepełnosprawnością wzroku – w kręgu diagnozy i terapii, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, Warszawa 2015.
Opublikowano: ; aktualizacja: 16.01.2024

Oceń:
0.0

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska

pedagog

Pedagog, terapeuta pedagogiczny, surdopedagog, redaktor. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, interesuje się między innymi psychologią dziecka, dialogiem motywacyjnym, mediacjami, technikami szybkiego zapamiętywania. Autorka dziesiątek artykułów ułatwiających czytelnikowi zrozumienie mechanizmów rozwoju i wychowania dziecka oraz wspierających w rodzicielstwie.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Domki dla dzieci – jak zabawa na świeżym powietrzu wpływa na rozwój malucha?

 

Deskorolka – elektryczna czy tradycyjna? Ceny deskorolek

 

Zabawa z duchami, czyli jak zorganizować niezapomniane Halloween

 

Jak przygotować się do wyjścia z dzieckiem na basen?

 

Jaki prezent zrobić na Dzień Ojca? Pomysły na własnoręcznie wykonane upominki dla taty

 

Prezenty na gwiazdkę dla dzieci – rodzaje. Jakie wybrać?

 

Najlepsze gry rodzinne – tytuły, opisy

 

Zabawy na dworze