Prezenty na zajączka – jaki prezent kupić dziecku na Wielkanoc?

Zbliżające się święta wielkanocne to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale również doskonały moment, by obdarować najbliższych drobnymi upominkami. Tak mówi ludowa tradycja, która kultywowana jest w wielu regionach Polski, a według której dajemy prezenty wielkanocne. Prezenty na Wielkanoc, znane są także jako prezenty na zajączka, bo to to właśnie zwierzątko ma zostawiać podarunki najmłodszym, ukryte w gniazdach. Jaki zatem prezent kupić dziecku na święta? Najlepiej taki, który nie kosztuje fortuny, a który sprawi radość obdarowanej osobie. Podpowiadamy!

Prezenty na zajączka – skąd pochodzi zwyczaj dawania drobnych upominków wielkanocnych i co symbolizuje zajączek wielkanocny?

Wielkanoc to najważniejsze święto religii chrześcijańskiej, a tradycja wielkanocna jest tak stara, jak stare jest chrześcijaństwo. Triduum obchodów zaczyna się wieczorem w Wielki Czwartek i trwa aż do Poniedziałku Wielkanocnego.

Pierwsi wyznawcy Jezusa, nawracając się z religii judaistycznej, zdecydowali się czcić dzień zmartwychwstania swojego Pana – integrując je z istniejącym już żydowskim świętem Paschy. Ta symbioza dwóch kultur stała się fundamentem obchodów świąt wielkanocnych, które ewoluowały w czasie, ale na zawsze zachowały pierwotne duchowe znaczenie.

Wśród wielu zwyczajów związanych z okresem Wielkanocy, szczególne miejsce zajmuje tradycja obdarowywania dzieci prezentami przez zajączka wielkanocnego. Czemu właśnie zajączka, skoro to baranek jest symbolem Chrystusa? Według wierzeń ludowych zajączek był ulubionym zwierzęciem Ēostre, czyli bogini wiosny. Ma on więc zapowiadać nadchodzącą porę roku z odradzającą się przyrodą oraz wskazywać na płodność oraz radość. Tradycja ta ma więc korzenie pogańskie i wywodzi się z ichniejszych obrzędów. Znamienne jest to, że zwyczaj ten, choć ewoluował przez setki lat, przetrwał do dzisiaj i cieszy dzieci na całym świecie.

Gdzie i kiedy w Polsce przychodzi zając wielkanocny?

Wielkanoc dla dzieci to czas pełen uśmiechu, radości i małych prezentów. Tradycja zająca wręczającego upominki jest praktykowana w wielu regionach Polski, ale najpopularniejsza jest w Wielkopolsce, na Śląsku i na Pomorzu Zachodnim.

W wielu domach już w Wielką Sobotę przygotowuje się gniazda, a wieczorem wybiera się odpowiednie miejsce w domu albo w ogrodzie i aranżuje się je tak, aby zajączek mógł zostawić tam słodycze albo prezenty. Niekiedy zwierzak bywa złośliwy i chowa przyniesione przez siebie podarunki. Najmłodsi muszą je odnaleźć i często znajdują smakołyki ukryte w butach czy zakopane w ogrodzie. Inna, ale powiązana tradycja mówi o szukaniu przez dzieci pisanek i zbieraniu schowanych jajek do koszyczka.

Święta wielkanocne – kiedy zajączek przynosi prezenty?

Poszukiwanie podarunków odbywa się w niedzielny poranek. Rodzice, chcąc zachęcić dzieci do kultywowania tej tradycji, wspominają, że jeżeli zajączek nie znajdzie gniazdka – nie zostawi ciasteczka czy innego drobiazgu.

Zwyczaj ten jest podobny trochę do innego ważnego święta. W Boże Narodzenie to Mikołaj ma wiedzieć, że w domu mieszkają grzeczne dzieci – natomiast w czasie świąt Wielkiej Nocy to zając wielkanocny ma zostać poinformowany o tym, by obdarować najmłodszych podarunkami (warto zostawić dla niego w gnieździe jakieś smakołyki, tak jak zostawia się mleko dla Świętego Mikołaja czy marchewkę dla renifera Rudolfa).

Prezent wielkanocny – słodycze i zabawki od zajączka wielkanocnego

Prezent na Wielkanoc nie powinien być drogi, a mimo wszystko ma przynosić dzieciom mnóstwo frajdy. Zazwyczaj jest to podarunek od rodziców, ale ukryty za historią o zajączku.

Dobrym pomysłem na upominek będzie:

  • koszyczek ze słodyczami – wypełniony takimi słodkościami, jak czekoladowe jajka, kinderki czy kolorowe żelki – to najpopularniejszy prezent wielkanocny;
  • maskotka wielkanocna – np. pluszowy zajączek, który będzie nawiązaniem do kultywowanej tradycji i świetnym towarzyszem dzieci podczas świątecznych zabaw;
  • prezent na zajączka w postaci książki z ciekawą historią wielkanocną – np. „Wielkanocne opowieści” Katarzyny Najman, „Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych” Elizy Piotrowskiej czy „O wiośnie, kurczętach i wielkanocnych świętach” Urszuli Kozłowskiej;
  • kreatywne zestawy do malowania pisanek – zawierające farby, pędzle i naklejki, które umożliwiają dzieciom własnoręczne ozdabianie jajek wielkanocnych;
  • puzzle o motywie wielkanocnym jako prezent wielkanocny;
  • zestaw do robienia zajączków z masy solnej, modeliny lub wosku – to pomysł nie tylko na świetną pamiątkę, ale i na kreatywne spędzenie czasu w święta.

Upominki wielkanocne dla dzieci są wyrazem radości z nadchodzących świąt oraz sposobem na tworzenie magicznych wspomnień. To nie tylko praktyczny gest, ale także okazanie troski i miłości. Prezent wielkanocny dla najmłodszych to miła tradycja oraz sposób na budowanie oraz wzmacnianie więzi rodzinnych. Sam fakt, że zajączek przynosi prezenty, odwołuje się do wątku Zmartwychwstania – pełnego radości, nadziei i odrodzenia, które symbolizuje Wielkanoc.

Drobne upominki dawane dzieciom w okresie świątecznym wprowadzają atmosferę entuzjazmu i oczekiwania na coś wyjątkowego. Przekazują wartość, jaką niesie ze sobą fakt dzielenia się oraz podkreślają istotę wspólnego spędzania czasu. To również sposób na kształtowanie tradycji, która powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Pomysłowe prezenty wielkanocne dla dorosłych

Prezenty na Wielkanoc nie muszą być zarezerwowane jedynie dla dzieci. Również dorośli mogą otrzymać specjalny podarunek, niekoniecznie jako prezent na zajączka. Taki upominek będzie miłym akcentem, jeżeli idziemy do kogoś w odwiedziny. Co zatem można podarować sobie nawzajem z okazji świąt?

  • Kosz upominkowy z produktami gourmet – zamiast tradycyjnych słodyczy, można stworzyć kosz z wysokiej jakości produktami gourmet, takimi jak specjalne herbaty, kawy, czekolady, oliwy z oliwek czy regionalne przysmaki. To elegancki prezent wielkanocny dla miłośników kulinariów.
  • Voucher na warsztaty kulinarne lub degustację wina – dostarczy nie tylko smakowych doznań, ale także emocji i gwarantuje zdobycie nowych umiejętności.
  • Miniogródek w doniczce z kwiatami, ziołami lub roślinami ozdobnymi – to pomysłowy prezent, który gospodarze z miłą chęcią postawią na kuchennym parapecie. Wprowadzi wiosenny nastrój do domu.
  • Personalizowane akcesoria kuchenne – takie jak deski do krojenia, noże czy ręczniki kuchenne z wygrawerowanym imieniem lub ciekawą sentencją.
  • Kosz SPA lub zestaw do relaksu – zawierający produkty do pielęgnacji ciała, świeczki, olejki eteryczne czy koc. To doskonały prezent na zajączka, który pozwoli obdarowanemu na chwilę relaksu i odprężenia.

Bibliografia

 
  1. K. Graczyk, Prawdziwa istota Wielkanocy w obliczu wybranych zwyczajów [w] Społeczeństwo. Studia, prace badawcze i dokumenty z zakresu nauki społecznej Kościoła, Rok XXXIII 2023 nr 1 (161) str. 30-37.
  2. M. Kowalczyk, Geneza i obchód Wielkanocy w Polsce. Zarys problematyki [w:] Studia Elbląskie, 2020 nr 21, str. 273-293.
  3. J. Pasikowska-Klica, Wielkanocno-wiosenne zestawienie książeczek dla dzieci, Bajkochłonka.pl, dostęp z dn. 09.02.2024.
Opublikowano: ; aktualizacja: 16.02.2024

Oceń:
0.0

Magdalena Krajewska-Sochala

Magdalena Krajewska-Sochala

pedagog

Magdalena Krajewska-Sochala – żona oraz mama dwóch córek, muzyk i pedagog z wykształcenia, animatorka kultury, copywriterka, od niedawna również, po tranformacji zawodowej, rekruterka realizująca się w dziedzinie HR. Romantyczna i kreatywna osobowość, łącząca elementy z natury trudne do połączenia. Interesuje się wychowaniem bliskościowym, zdrowiem, rozwojem osobistym oraz... grą na XIX-wiecznym drewnianym flecie irlandzkim. 

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Lodówka No Frost – jaką wybrać? Ranking 2022

 

Dziecięce sandały – niezastąpione podczas upalnych dni

 

Ponczo kąpielowe – jakie wybrać, czym się kierować przy zakupie?

 

Zabawki do kąpieli – rodzaje, ceny, jakie wybrać dla dziecka?

 

Buty dla małych dzieci – na co zwracać uwagę?

 

Poduszka do spania w ciąży – rodzaje, jaką wybrać, cena

 

Zabawki, które rozwijają kreatywność dziecka

 

Jak wybrać oryginalny prezent na Dzień Matki?