Powrót do pierwszej strony

Jak zgubić brzuch po ciąży? Jakie ćwiczenia na brzuch po porodzie?

Ocena: 4.15/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fotolia

Brzuch w ciąży – jak się zmienia?

Ciąża ma olbrzymi wpływ na wygląd skóry brzucha i jego mięśni. To pewnego rodzaju test dla sprężystości tkanek skóry.

Od piątego miesiąca powiększający się z tygodnia na tydzień obwód brzucha powoduje rozejścia się oraz pękania włókien kolagenu i elastyny w tkankach skóry. Bardzo często widocznym efektem tego procesu są rozstępy na brzuchu w ciąży.

Zmianie ulega również długość mięśni brzucha, w tym mięśnia prostego brzucha, który biegnie pionowo przez sam środek, od mostka po kość łonową. Ponieważ mięsień ten składa się z dwóch pasm złączonych ze sobą w linii, w której znajduje się pępek, w wyniku ich rozciągnięcia, dochodzi do rozejścia mięśnia na boki i stworzenie tak zwanego rozstępu mięśnia prostego brzucha.

Rozstępy na brzuchu bardzo łatwo zauważyć podczas codziennej kąpieli i pielęgnacji ciała, natomiast rozejście mięśni już nie zawsze. Jest ono widoczne w momencie, kiedy brzuch zostanie mocno napięty – wtedy (na środku brzucha) pojawia się stożkowaty fałd skóry. Można go wyczuć palcami, dotykając brzucha nad i pod pępkiem – miękka tkanka, w której zapadną się palce, oznacza miejsce rozejścia mięśnia.

Tematy: ćwiczenia na brzuch, ćwiczenia na brzuch po ciąży, jak zgubić brzuch po ciąży, ćwiczenia na brzuch po porodzie, brzuch po ciąży, brzuch po porodzie

Zobacz też

Komentarze