Antykoncepcja po porodzie – wybór antykoncepcji po porodzie

Jeśli właśnie urodziłaś dziecko, raczej nie marzysz w tej chwili o kolejnej ciąży. Dlatego jeszcze zanim rozpoczniesz współżycie seksualne po porodzie, zastanów się nad wyborem najlepszej metody antykoncepcji. Jak dobrać skuteczny środek antykoncepcyjny dla siebie? Który z nich będzie najwygodniejszy i nie przeszkodzi w karmieniu piersią?

Jak się chronić przed ciążą w okresie karmienia piersią?

Chociaż teoretycznie przez pierwsze tygodnie lub miesiące po porodzie młoda mama karmiąca piersią jest w stanie niepłodności laktacyjnej, spowodowanej przez wysokiej stężenie prolaktyny, jest to bardzo niepewna metoda zapobiegania kolejnej ciąży. Karmienie piersią nie uchroni więc przed kolejną ciążą. Nie można ufać, że w czasie karmienia na pewno nie zajdzie się w ciążę, szczególnie jeżeli podawanie piersi nie jest regularne, dziecko jest również pojone mlekiem z butelki czy uspokajane smoczkiem. Najlepiej wraz z ginekologiem dobrać metodę antykoncepcji, która będzie bezpieczna dla malucha, a także efektywna.

Jeżeli kobieta karmi piersią, to niedozwolone są wszelkie metody hormonalne zawierające estrogeny. Te hormony przenikają bowiem do mleka matki, a wraz z nim dostają się do ciała dziecka, co jest niezwykle niebezpieczne. Wykluczone więc jest zabezpieczanie się tradycyjną pigułką antykoncepcyjną czy pierścieniem dopochwowym.

Niektóre metody hormonalne są jednak dozwolone. Wiele kobiet wybiera je w okresie laktacji ze względu na to, że posiadają naprawdę wysoki wskaźnik skuteczności.

Przeczytaj też: Jakie majtki poporodowe wybrać?

Jaka antykoncepcja w czasie karmienia piersią?

Minipigułka

Jest to środek zawierający progestagen, który nie przenika do mleka matki. Należy pamiętać, że stosowanie minipigułki zabezpiecza skutecznie przed ciążą tylko wtedy, kiedy minipigułkę stosuje się codziennie o tej samej porze, bez żadnych odstępstw.

Zastrzyk hormonalny

Zawiera progesteron, który również nie przenika do mleka matki. Zastrzyk aplikuje się raz na 3 miesiące, więc w tym czasie można zapomnieć o konieczności stosowania antykoncepcji. Jest także bardzo skuteczny, ponieważ praktycznie całkowicie wyklucza zajście w ciążę ze względu na to, że stosowanie tej metody nie jest obarczone ryzykiem błędu.

Wiele kobiet ceni sobie także metody mechaniczne. Nie wymagają wizyty u lekarza, a także nie mają żadnego negatywnego wpływu na dziecko. Są jednak nieco mniej skuteczne niż metody hormonalne. Można zaliczyć do nich takie środki jak:

Prezerwatywa

Bez problemu można jej używać w trakcie aktywności seksualnej od razu po porodzie. Jest neutralna dla dziecka i zdrowia kobiety. Dodatkowo zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Przeczytaj też: Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Diafragma

Środek, który nie jest jeszcze bardzo popularny w Polsce, nazywany damską prezerwatywą, to również mechaniczny sposób zapobiegania ciąży, który można stosować w trakcie karmienia piersią.

Dodatkowo od razu po połogu można zdecydować się na metodę „mieszaną”, czyli mechaniczną i hormonalną.

Wkładka domaciczna z hormonem

Zawiera progestagen, który nie przenika do mleka matki. Można ją założyć praktycznie od razu po połogu i cieszyć się bezpiecznym seksem przez kolejne 5 lat. W przypadku planowania kolejnego dziecka, wkładkę można wyjąć wcześniej. Wymaga wizyty w gabinecie lekarza ginekologa, który ją zakłada i wyjmuje.

Jaka antykoncepcja po porodzie dla kobiet, które nie karmią piersią?

Jeżeli młoda mama od początku karmi dziecko mlekiem modyfikowanym z butelki, to nic nie stoi na przeszkodzie, by mogła używać wszystkich metod wymienionych powyżej oraz metod niedozwolonych dla kobiet karmiących piersią, takich jak tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Do metod tych należą również:

Krążek dopochwowy

Zawiera dwa rodzaje estrogenów. Aplikuje się do pochwy raz na 21 dni i na 7 dni wyjmuje. W tym czasie następuje krwawienie.

Tradycyjna pigułka antykoncepcyjna

Również zawiera dwa typy estrogenów. Przyjmuje się nią codziennie przez 21 dni, po tym czasie robiąc przerwę na krwawienie. W przeciwieństwie do minipigułki nie wymaga aż tak ostrego reżimu w przyjmowaniu i możliwe są nawet kilkugodzinne odstępstwa, jednakże by można było liczyć na największą skuteczność pigułki, najlepiej przyjmować ją codziennie o podobnej porze. Jeżeli stosuje się ją bez zapominania, dobrze chroni przed nieplanowaną ciążą.

Opublikowano: ; aktualizacja: 24.03.2022

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Czy podczas porodu trzeba przeć? Wszystko, co musisz wiedzieć o parciu

 

Jak wybrać antykoncepcję po porodzie?

 

Przewodnik po antykoncepcji naturalnej

 

Karmienie piersią metodą antykoncepcji?

 

Co robić, jeśli zapomnę wziąć pigułkę antykoncepcyjną?

 

Historia antykoncepcji

 

Seks po porodzie

 

Zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej