Powrót do pierwszej strony

Mówi się!

Ocena: 3.53/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fot. Shutterstock

Mówię pierwsze słowa (dziecko od 1. do 2. roku)

Najczęściej tuż po skończeniu 1. roku życia dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa czyli jakąś sylabę albo dwie, którym nadaje znaczenie. Na początku jest to coś prostego np. "daj" lub "lala". Oczywiście brzmienie słów i ich znaczenie są przez dziecko często modyfikowane. Maluchy skracają niektóre wyrazy, by łatwiej im było je wymówić np. zamiast "krowa" mówią "kowa", czasem wypowiadają tylko pierwszą sylabę i zwykle nadają słowom szersze znaczenie np. każdą dziewczynkę i lalkę, nazywają lalą. To normalne i świadczy o tym, że dziecko, które z jednej strony chce opowiedzieć o tak wielu rzeczach, a z drugiej ma jeszcze stosunkowo niewielki zasób słów, stara się jakoś z tą nierównowagą poradzić.

Bardzo często pierwszymi słowami są wyrazy dźwiękonaśladowcze np. "bach" (dziecko może używać go np. zamiast słowa "spadać")

Półtoraroczne dziecko zwykle potrafi powiedzieć około 20 słów . Niektóre może nawet odmieniać, ale często robi to niepoprawnie. Czasem łączy już ze sobą 2 wyrazy. Nie potrafi jednak stosować reguł gramatycznych.

Tematy: rozwój mowy, głużenie, gaworzenie, pierwsze słowa, rozmowa z dzieckiem

Komentarze