Powrót do pierwszej strony

Mówi się!

Ocena: 3.53/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fot. Shutterstock

Mam swoje (pierwsze) zdanie! (dziecko od 2. do 3. roku)

Tak się składa, że swoje pierwsze zdanie dziecko wypowiada mniej więcej w okresie, kiedy najbardziej pragnie podkreślić i zakomunikować całemu światu swoją opinię, czyli w okresie buntu dwulatka (zwykle zaczyna się przed drugimi urodzinami i trwa do połowy trzeciego roku życia). Można odnieść wrażenie, że w tym okresie komunikacja dziecka sprowadza się głównie do wyrażaniu sprzeciwu. Nie tylko przy pomocy ulubionego słówka "nie", ale także krzyku, płaczu i tupania nogami.

W trzecim roku życia, a zwłaszcza drugiej jego połowie, wypowiedzi dziecka stają się naprawdę bardzo skomplikowane. Malec nie tylko buduje zdania proste, ale też złożone (współrzędnie i podrzędnie). Używa czasu przeszłego, liczby mnogiej, zaczyna dobrze odmieniać wyrazy. Potrafi je też już całkiem nieźle wymówić. Oczywiście nie ze wszystkimi głoskami sobie radzi, ale nawet jeśli nie jest w stanie ich poprawnie wypowiedzieć, wie jak powinny brzmieć. Zdarza mu się nawet poprawić kogoś dorosłego, kto stara się powiedzieć coś w "dziecięcym języku". Zachowuje się jak ktoś, kto słyszy, że fałszują, ale sam nie potrafi czysto zaśpiewać.

Pod koniec tego roku nie tylko bliskie osoby są w stanie dobrze zrozumieć dziecko. Słownik wypowiadnych przez trzylatka słów liczy od 1000 do 1500 sztuk.

Tematy: rozwój mowy, głużenie, gaworzenie, pierwsze słowa, rozmowa z dzieckiem

Komentarze