Powrót do pierwszej strony

Mówi się!

Ocena: 3.53/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fot. Shutterstock

Coś wydobywa się z mojego gardła (etap głużenia - dziecko od 3. do 6. miesiąca)

Mniej więcej w 3. miesiącu życia dzieci zaczynają wydobywać z siebie gardłowe dźwięki nazywane głużeniem. Logopedzi uważają to za ważne ćwiczenie przygotowujące aparat mowy do działania. Na całym świecie dzieci głużą tak samo, "w tym samym języku". Kiedy dziecko głuży (bez względu na to, jakie samogłoski czy spółgłoski z siebie wyrzuca) przekazuje nam ważny komunikat - "jest mi dobrze". Oczywiście dziecko w drugim kwartale życia ma już bardziej wyraźne sposoby na okazanie swojej aprobaty - uśmiecha się, parska i prycha z radości, a nawet wybucha śmiechem.

Przełom 3 i 4 miesiąca jest uważany za bardzo ważny z punktu widzenia komunikacji. Naukowcy sprawdzili, że w tym okresie dochodzi do największej liczby interakcji twarzą w twarz między mamą a dzieckiem. Rozmowa bywa już czasem inicjowana przez niemowlę. Dziecko zaczepia mamę wydając z siebie jakieś dźwięki. Mama słucha z uwagą i potem zwykle stara się powiedzieć coś w języku dziecka oraz dodać coś od siebie. Kiedy ona mówi, malec zwykle uważnie słucha, a potem opowiada.

W tym wieku niemowlę nadal używa też całego ciała, by przekazać ważną wiadomość np. leżąc energicznie potrząsa nogami i rękami, jeśli chce, by rodzic wrócił do przerwanej zabawy.

10 rzeczy, których nie toleruje niemowlę.

Tematy: rozwój mowy, głużenie, gaworzenie, pierwsze słowa, rozmowa z dzieckiem

Komentarze