Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2022 roku

Wybór imienia dla dziecka jest jednym z... najtrudniejszych momentów w okresie ciąży! Niektórzy świeżo upieczeni rodzice nawet po narodzinach dziecka nie są pewni, jakie nadać mu imię, inni już na etapie planowania ciąży mają wybrane imię zarówno dla syna, jak i dla córki. Nie ma reguły na to, kiedy należy pomyśleć nad imieniem, ale pewne jest to, że znalezienie idealnego jest naprawdę trudne. Czym się kierować? Jakie imiona dla dzieci były i są najpopularniejsze? Oto kilka podpowiedzi, które mogą ułatwić wybór imienia dla dziecka.

Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Dlaczego nadanie dziecku imienia nasuwa tyle kłopotów? Ponieważ imię determinuje to, jak postrzegają nas inni oraz to, jak czujemy się sami ze sobą. Niektórzy wierzą, że imię ma wpływ również na charakter i trzeba przyznać, że coś w tym jest. Najważniejszy jest jednak fakt, że imię nadaje się na całe życie i choć jego zmiana jest możliwa nawet w dorosłym życiu, to jednak mało kto się na to decyduje. Można więc powiedzieć, że wybór imienia jest ostateczny, co jeszcze bardziej utrudnia znalezienie odpowiedniego. Bo skąd wiadomo, że dziecko będzie się z nim dobrze czuło?

Wybierając imię dla dziecka, warto mieć na uwadze takie kwestie, jak dobre brzmienie w połączeniu z nazwiskiem, a także kulturę, w jakiej dziecko będzie wychowywane. Imię nie może być ośmieszające, natomiast oryginalność jest już pojęciem względnym – w granicach pewnej tolerancji jest akceptowalna w urzędach, dyskusyjne są natomiast kwestie społeczne. Imię może być obcojęzyczne, rzadkie, krótkie lub długie, a przede wszystkim – takie, które rodzice „czują”, które wydaje się być idealne dla dziecka. Wielu rodziców szuka także imion, które mają wiele mile brzmiących dla ucha zdrobnień. Niektórzy stawiają na rodzinne tradycje – wybierają imię po dziadku dla chłopca czy po babci dla córki. Warto również mieć na uwadze kwestię tego, że dziecko, a potem dorosły, żyje w określonej kulturze, a imię będzie jego wizytówką i nie powinno być powodem trudności i problemów.

Zobacz też: Urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy – czym się różnią?

Najpopularniejsze imiona dla dzieci

Jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona dla dzieci, to z pewnością klasyczne imiona zaliczyły awans, nadal natomiast wielu rodziców stawia na niespotykane imię dla dziecka. Jest też grupa imion, które od lat cieszą się popularnością i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmieniać. W pierwszej dziesiątce już od wielu lat królują te same imiona, co doskonale słychać na placach zabaw i widać w szkołach czy przedszkolach. Sporo z nich regularnie się powtarza, ale nie wydaje się to być problemem. Dla wielu rodziców nie ma znaczenia popularność imienia, a jego wydźwięk – pozytywny, ponadczasowy i po prostu ładny. Pojawiają się także stosunkowo nowe imiona, zapożyczone lub też do łask wracają te uznawane za przestarzałe.

Najrzadziej, choć widać pewne zmiany w tym trendzie, nadawane są imiona obcobrzmiące, głównie dlatego, że jednak większość rodziców zwraca uwagę na dopasowanie do nazwiska, a także chce, by było dobrze osadzone w naszej kulturze.

To też może Cię zainteresować: Imię dla dziecka – czym się kierować przy wyborze?

Płeć dziecka – czy ma znaczenie dla imienia?

To wydaje się oczywiste, że decydująca przy wyborze imienia jest płeć dziecka – zazwyczaj wybiera się imiona, które jasno ją określają, ponieważ tak nakazuje polskie prawo. Ale zdarzają się wyjątki, takie jak imiona Nicol czy Alex, które są zarówno damskie, jak i męskie, a które rejestruje się w Polsce. Sporo emocji wzbudza imię Kosma, które na podstawie brzmienia zazwyczaj dopasowuje się do kobiet, co jest pomyłką – jest to bowiem męskie imię. Często także, jeśli chodzi o dziewczęce imiona, wybiera się takie, które są pochodną imion męskich, np. Michalina, Janina, Antonina.

Sprawdź też: Rzadko spotykane imiona dla dzieci – tak czy nie?

Najpopularniejsze imiona żeńskie

Na pierwszym miejscu znalazła się Zuzanna, która wyprzedziła ubiegłoroczną liderkę Julię. Trzeba jednak przyznać, że różnica jest bardzo niewielka – literacka miłość Romea nadal stanowi inspirację dla wielu rodziców, z kolei liderka zestawienia cieszy się sporą popularnością ze względu nie tylko na brzmienie, ale i ilość ciekawych, ładnych zdrobnień. W ubiegłym roku wielu rodziców wybierało również takie imiona, jak Zofia, Hanna i Maja. Dużym zainteresowaniem cieszą się również takie imiona dla dziewczynek, jak Laura czy Pola, bardzo kobiece, delikatne i pełne uroku. W naszym kraju na liście imion dla dziewczynki znajduje się również Lena. I choć nie zajmuje miejsca na podium, z pewnością każdy wskaże je jako jedno z najczęściej wybieranych. Co ciekawe – imię Lena pochodzi od imienia Helena, a więc to obecnie bardzo modne imię ma swoje źródło w bardzo starym i tradycyjnym imieniu, które obecnie wraca do łask, ale nadal nie jest zbyt popularne.

Zobacz też: Chiński kalendarz płci – jak działa?

Najpopularniejsze imiona dla chłopców

Jeśli chodzi o imiona dla chłopców, tutaj również nie widać zbyt wielu zmian. Stałe miejsce na podium zajmuje Antoni – lider również z zeszłego roku. To samo miejsce zajmuje też Jan. Awans zaliczyły takie imiona, jak Aleksander i Franciszek. Do listy popularnych imion nadawanych chłopcom dołączyły Stanisław oraz Leon. Na tej samej pozycji co w zeszłym roku znajduje się również imię Szymon, które także od wielu lat cieszy się dużą popularnością. W zestawieniu najpopularniejszych imion męskich od wielu lat znajduje się też Jakub, choć nie jest to już tak wysokie miejsce, jak jeszcze kilka lat temu. Jedną z najpopularniejszych liter rozpoczynających imiona dla chłopców jest M. Mikołaj, Marcel, Maksymilian czy Miłosz to obecnie bardzo popularne imiona. Sporym zainteresowaniem cieszą się również Borys i Tymon.

Skąd wiadomo, czy imię jest właściwe?

Dużą rolę odgrywa... pierwsze wrażenie! Często bowiem jest tak, że rodzice wymyślili sobie piękne imię, być może planowane już na długo przed poczęciem, a tymczasem po porodzie okazuje się, że maluch wcale nie wygląda na Julię czy Szymona, pojawiają się wątpliwości i trzeba wybrać imię zupełnie inne, lepiej do niego pasujące. Taka sytuacja bywa trudna – rodzice bowiem przyzwyczajają się do imienia swojego dziecka, posługują się nim jeszcze przed narodzinami i kiedy okazuje się, że jednak to nie jest TO, muszą się szybko zdecydować, by znaleźć inne. Bywa jednak, że nagłe i spontaniczne decyzje okazują się znacznie lepsze niż te podjęte z dużym wyprzedzeniem.

Popularne imiona dla dzieci – czy warto kierować się modą?

W przypadku wyboru imion moda nie powinna mieć żadnego głosu. Ważne jest bowiem znaczenie imion, ich brzmienie, dopasowanie do nazwiska czy jego ogólny wydźwięk – to, jakie budzi skojarzenia i emocje oraz, co najważniejsze, czy pasuje do dziecka. Ministerstwo Cyfryzacji, publikując ranking imion, wskazuje wyłącznie na częstotliwość ich nadawania, nie zaś na to, co stoi za decyzjami, by je nadawać, dlatego wybierając imię dla swojego potomka nie warto kierować się tym, czy jest popularne, sławne, często i ogólnie dobrze przyjmowane, a tym, jakie budzi konotacje.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci dawniej

Moda na imiona co jakiś czas się zmienia. Imiona popularne 20 lat temu, dziś odchodzą już do lamusa. Co nie oznacza, że za jakiś czas ponownie nie staną się modne.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze imiona dla dzieci w latach ubiegłych:

  • rok 2010 (imię, liczba nadań danego imienia w danym roku w Polsce – imiona dla dziewczynek: Julia (14347), Maja (11588), Zuzanna (9721), Lena (8128), Wiktoria (7499), Amelia (7028), Oliwia (6863), Aleksandra (6841), Natalia (6601), Zofia (4981), Nikola (4564), Martyna (4535), Emilia (4115), Hanna (4064), Alicja (3989), Anna (3946), Gabriela (3626), Weronika (3601), Maria (3525), Magdalena (3443); imiona dla chłopców: Jakub (12981), Szymon (10005), Kacper (8382), Filip (8106), Michał (7351), Mateusz (7007), Bartosz (6480), Wojciech (5358), Adam (5169), Wiktor (5086), Piotr (5020), Jan (4813), Dawid (4780), Mikołaj (4517), Igor (4169), Maciej (4051), Aleksander (3972), Antoni (3894), Patryk (3499), Dominik (3462);
  • 2013 r. – imiona dla dziewczynek: Lena, Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Amelia, Hanna, Aleksandra, Wiktoria, Natalia; imiona dla chłopców: Jakub, Kacper, Filip, Szymon, Jan, Antoni, Michał, Wojciech, Mateusz, Bartosz.
Opublikowano: ; aktualizacja: 28.06.2022

Oceń:
0.0

Roksana Krysa

Roksana Krysa

dziennikarka

Magister filologii polskiej ze specjalizacją z komunikacji społecznej i krytyki literackiej. Jest copywriterem z wieloletnim doświadczeniem, ze szczególnym zamiłowaniem do tematyki parentingowej, którą realizuje w oparciu o samodzielnie zdobywaną wiedzę i własne doświadczenia. Szczególnie bliskie są jej założenia pedagogiczne Korczaka, Montessorii i Freineta oraz idea rodzicielstwa bliskości.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kolor oczu u noworodka – jak i dlaczego się zmienia?

 

Drugie imię – po co? Kiedy nadaje się drugie imię?

 

Zespół Patau – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

 

Bliźniaki – jak sobie radzić z bliźniętami?

 

Niedoczynność tarczycy u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

 

Pocałunek anioła – co to jest, jak wygląda, czy wymaga usunięcia?

 

USG przezciemiączkowe (badanie ciemiączka u noworodka) – kiedy wykonać?

 

Wodniak powrózka nasiennego i wodniak jądra u dziecka