Powrót do pierwszej strony

Jak zrozumieć kilkutygodniowe niemowlę?

Ocena: 3.36/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fot. Shutterstock

Faza szósta - płacz

Teoretycznie nie ma rodzica, który nie umiałby tej fazy sam opisać. A jednak warto poznać jej charakterystyczne cechy, by uświadomić sobie czym różni się płacz od marudzenia. Powód? Kiedy dziecko płacze, zwykle wymaga naszej natychmiastowej interwencji. W tej fazie (w przeciwieństwie do fazy marudzenia), nie ma większych szans na to, by malec sam się uspokoił. Kiedy więc dziecko głośno płacze - trzeba działać!

  1. Dziecko ma mocno zaciśnięte albo szeroko otwarte, ale jakby niewidzące oczy.
  2. Porusza się bardzo gwałtownie i w jego ruchach nie ma płynności.
  3. Jego oddech jest nieregularny.
  4. Z każdą chwilą płacz się nasila.
  5. Każdy negatywny bodziec np. powiew chłodnego wiatru czy ostry promień słońca wywołują szybką i bardzo silną negatywną reakcję.
  6. Skóra dziecka robi się czerwona.

Co robić? Jeśli nie znasz przyczyny płaczu (głód, chłód, mokra pielucha), pochyl się nad malcem i spróbuj skupić na sobie jego uwagę. Mów do niego spokojnym głosem, połóż swoją rękę na jego klatce piersiowej i delikatnie przytrzymaj jego rączki. Jeśli malec nadal płacze, weź go na ręce i przytul, (cały czas mów i przytrzymuj rączki). To wszystko zwykle pozwala się dziecku wyciszyć. Jeśli tym razem nie pomaga, zawiń dziecko w kocyk lub dużą pieluszkę. Pamiętaj, by rączki malca były blisko twarzy, bo to ułatwi mu włożenie ich do ust (to pomaga się uspokoić). Jeśli to też nie zadziała, możesz dać dziecku coś do ssania np. smoczek.

 

Tematy: sen, noworodek, płacz niemowlęcia, język niemowlaka

Komentarze