Powrót do pierwszej strony

Scenariusze wizyt ginekologicznych w ciąży

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fot. Shutterstock

Czwarta wizyta u ginekologa – między 21. a 26. tygodniem ciąży

Przygotuj się na ważenie i pomiar ciśnienia oraz badanie ogólnolekarskie i ginekologiczne, a także ocenę ryzyka ciążowego. Podczas tej wizyty lekarz pobierze materiał do badania cytologicznego (jeśli nie zrobił tego poprzednioj) i oceni czynność serca płodu (można już usłyszeć jego bicie :). Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży trzeba też wykonać drugie obowiązkowe USG - tzw. połówkowe, podczas którego, poza oceną budowy płodu, określa się też wagę i płeć dziecka. Jeśli lekarz nie wykona USG podczas wizyty kontrolnej, da ci skierowanie na to badanie. 

W najbliższym czasie powinnaś też zrobić morfologię, badanie moczu, doustny test obciążenia glukozą (między 24. a 28. tygodniem) i, jeśli twoja krew ma czynnik Rh (-), także przeciwciała anty-Rh. Jeśli pierwsze badanie w kierunku toksoplazmozy dało wynik ujemny, teraz trzeba powtórzyć ten test.

Lekarz poinformuje cię też o tym, że warto zgłosić się do szkoły rodzenia lub na spotkanie z położną, by przygotować się do porodu i początków macierzyństwa oraz zapyta o stan zębów.

Sprawdź, jak przygotować się do doustnego testu obciążenia glukozą

Tematy: badania w ciąży, ginekolog, wizyta u ginekologa, wizyta u ginekologa w ciąży, prowadzenie ciąży

Komentarze