Czego nie jeść w ciąży? Lista produktów, których nie powinna spożywać ciężarna

Ciąża to wyjątkowy okres dla kobiety, podczas którego należy zadbać nie tylko o regularne badania i wizyty lekarskie, lecz także o prawidłowy sposób odżywiania się. Będąc w ciąży, kluczowe jest więc zwracanie uwagi na rodzaj i jakość spożywanego pokarmu. Co ważne, część produktów spożywczych należy ograniczyć, a część najlepiej w ogóle wyeliminować z diety na ten czas, ponieważ mogą wpływać niekorzystnie na rozwój i zdrowie dziecka. Co zatem można jeść i jakich produktów lepiej unikać w ciąży?

Dieta kobiety ciężarnej – o czym należy pamiętać?

Dla prawidłowego przebiegu ciąży istotne jest przestrzeganie zdrowej i zrównoważonej diety. W tym czasie u kobiet zwiększa się zapotrzebowanie na niemal wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do budowy i rozwoju tkanek dziecka.

Należy jednak pamiętać o tym, aby nie wprowadzać w swoje życie rady, która od lat jest zalecana kobietom ciężarnym, a mianowicie – w czasie ciąży trzeba jeść za dwoje. Takie podejście niestety wiąże się ze spożywaniem nadmiaru kalorii, co zwykle skutkuje wysokim przyrostem masy ciała.

Na szczęście, coraz więcej kobiet rozumie, że popularne dawniej rozwiązania mogą nieść za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych, dlatego bardziej świadomie wybierają produkty do swojego codziennego jadłospisu. Oprócz wiedzy o zdrowej diecie na czas ciąży warto dowiedzieć się, jakich produktów należy unikać.

Czego nie jeść w pierwszych tygodniach ciąży?

Żywienie kobiet w pierwszym trymestrze ciąży nie różni się znacząco od sposobu żywienia sprzed ciąży. Dobowe zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie w dalszym ciągu pozostaje takie samo. Jednakże warto już zacząć przestrzegać pewnych zaleceń, aby od pierwszych tygodni wspierać rozwój dziecka.

Przede wszystkim należy wyeliminować alkohol, żywność przetworzoną, a także surowe produkty pochodzenia zwierzęcego. Warto też wstrzymać się z piciem ziół, ponieważ większość z nich nie została odpowiednio przebadana w tej grupie kobiet i nie jest znany ich wpływ na rozwijający się płód.

Dodatkowo, zaleca się ograniczyć picie kawy. Nadmiar kofeiny zwiększa ryzyko poronienia. Maksymalna dobowa dawka kofeiny dla kobiet w ciąży wynosi 200 mg. Przykładowo, w jednej filiżance kawy znajduje się ok. 70 mg kofeiny.

Czego nie można jeść w okresie ciąży?

Kobiety ciężarne powinny zwracać uwagę nie tylko na zdrowe i wartościowe pokarmy, ale także na te, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ich i dziecka. Oto czego szczególnie należy unikać w czasie ciąży.

  • Produkty odzwierzęce – surowe mięso, surowe ryby, surowe jaja oraz owoce morza. Mogą one zawierać groźne dla zdrowia dziecka bakterie Salmonelli, E. coli czy Listerii. Należy także unikać żywności z mleka niepasteryzowanego (np. oscypki), a także serów pleśniowych.

  • Słodycze i wyroby cukiernicze – zbyt duża ich ilość w diecie kobiety ciężarnej sprzyja zaburzeniom glikemii, które w konsekwencji mogą doprowadzić do rozwoju cukrzycy ciążowej. Ponadto nie dostarczają one żadnych wartościowych składników odżywczych. Z diety należy wyeliminować również lody, ciasta z kremem i koktajle, które mogą zawierać niepasteryzowane mleko, co zwiększa ryzyko zakażenia Listerią.

  • Słone przekąski – sól w nadmiarze może powodować obrzęki, a także przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.

  • Żywność o wysokim stopniu przetworzenia – tego typu produkty spożywcze zawierają szkodliwe dla zdrowia dodatki do żywności, tłuszcze trans, a także wysokie ilości cukru i soli.

Czego nie wolno pić w czasie ciąży?

Napoje niewskazane w czasie ciąży to przede wszystkim:

Będąc w ciąży, należy unikać również niektórych ziół. Obecne w nich składniki mogą doprowadzić do skurczów macicy, poronień, a także przedwczesnego porodu. Są to m.in.:

  • aloes,
  • szałwia,
  • tymianek,
  • żeń-szeń,
  • ziele piołunu,
  • ginkgo biloba,
  • ziele krwawnika,
  • mącznica lekarska.

Czego jeść najwięcej w ciąży?

W diecie kobiety ciężarnej powinny znajdować się zwłaszcza takie produkty spożywcze, jak:

  • Warzywa i owoce – warto, aby stanowiły podstawę diety kobiet ciężarnych. Ich zadaniem jest dostarczać witamin, składników mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia przyszłej mamy. Najlepiej wybierać te świeże i dojrzałe. Sprawdzą się tu także mrożonki i kiszonki.

  • Ryby i drób – są źródłem żelaza i białka. Ryby dostarczają ponadto kwasów tłuszczowych omega-3. Ważne jest, aby produkty te pochodziły ze sprawdzonych źródeł.

  • Oleje roślinne – zawierają niezbędne dla rozwoju układu nerwowego dziecka kwasy tłuszczowe omega-3. Polecany jest zwłaszcza olej lniany, oliwa z oliwek, olej rzepakowy.

  • Błonnik – reguluje rytm wypróżnień i wspiera pracę jelit. Jego źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, kasze, brązowy ryż, otręby, warzywa, owoce.

  • Zielone warzywa liściaste – są jednym z lepszych źródeł kwasu foliowego. Warto więc sięgać po szpinak, sałatę rzymską, kapustę czy pietruszkę.

  • Dobrej jakości źródła białka – białko zapewnia prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. Znajduje się ono w roślinach strączkowych, tofu, rybach, nabiale, drobiu, mięsie i jajkach.

Jaka jest najlepsza dieta w ciąży?

Najlepsza dieta dla kobiety w ciąży to taka, która jest indywidualnie zbilansowana i dobrana do potrzeb jej i dziecka. Ważne jest też, aby bazowała na zasadach zdrowego odżywiania, co umożliwi dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Kobiety w ciąży powinny unikać popularnych i modnych diet, ponieważ często są one niedoborowe i niskokaloryczne. Takie diety mogą nie pokrywać dziennego zapotrzebowania na poszczególne składniki, które są kluczowe dla zdrowia matki i dziecka. Kobiety, które planują ciążę lub już są w ciąży, mogą rozważyć konsultację z dietetykiem. Pomoże on stworzyć zdrowy jadłospis dostosowany do stanu zdrowia i preferencji żywieniowych.

Bibliografia

 
  1. Barańska M. i wsp.: Żywienie kobiet w okresie ciąży – teoria i praktyka, Instytut Matki i Dziecka, Wydawnictwo PZWL, Warszawa, 2021.
  2. Świątkowska D., Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, 2014.
Opublikowano: ; aktualizacja: 03.01.2024

Oceń:
0.0

Agata Soroczyńska

Agata Soroczyńska

Dietetyczka

Dietetyk kliniczny i sportowy, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Interesuje się dietą roślinną, dietą w sporcie, suplementacją oraz psychodietetyką. Istotne jest dla niej całościowe podejście do pacjenta. Wierzy, że do osiągnięcia celów nie zawsze wymagany jest jadłospis. Od kilku lat zajmuje się edukacją żywieniową. Autorka wielu artykułów, wykładów oraz webinarów, podczas których poruszała tematy związane z profilaktyką zdrowotną, dietoterapią, zdrowym odżywianiem oraz dietetyką sportową. Pasjonatka fitnessu, książek historycznych i fantasy oraz górskich wędrówek.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Lody w ciąży – czy można je jeść?

 

Owoce morza w ciąży – czy można je jeść?

 

Suplementacja w ciąży – jakie witaminy i składniki mineralne przyjmować w czasie ciąży?

 

Czy nadwaga w ciąży jest niebezpieczna?

 

Czy w ciąży można jeść grzyby?

 

Więcej na temat: Dieta w ciąży
Brak artykułu
sekcja/dieta-w-ciazy-section-big-1
Brak artykułu
sekcja/dieta-w-ciazy-section-small-1
Brak artykułu
sekcja/dieta-w-ciazy-section-small-3
Brak artykułu
sekcja/dieta-w-ciazy-section-small-4
Brak artykułu
sekcja/dieta-w-ciazy-section-small-5
Brak artykułu
sekcja/dieta-w-ciazy-section-small-6
Brak artykułu
sekcja/dieta-w-ciazy-section-small-7
Brak artykułu
sekcja/dieta-w-ciazy-section-small-8
Brak artykułu
sekcja/dieta-w-ciazy-section-big-2