Powrót do pierwszej strony

Ćwiczenia w ciąży – bezpieczne ćwiczenia dla ciężarnych

Ocena: 4.65/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fotolia

Ćwiczenia w III trymestrze ciąży

Ostatni trymestr wymaga już zwrócenia dużej uwagi na to, jak ćwiczenia wpływają na samopoczucie ciężarnej. Mają one coraz mniej powtórzeń, pojawiają się coraz to dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi partiami. 

Zdecydowanie unika się ćwiczeń angażujących mięsień prosty brzucha. Jeśli rozstęp jest dość duży (powyżej 2 cm), należy zrezygnować nawet z ćwiczeń w klęku podpartym. Ze względu na spory rozmiar biustu i jego dużą tkliwość, unika się także ćwiczeń z dużym zakresem ruchu w barkach i klatce piersiowej. Powodują one rozciągnięcie skóry i mięśni w rejonie piersi, mogąc wywołać uczucie dyskomfortu, a nawet bólu.

Warto zwrócić uwagę na rozejście się spojenia łonowego. Może ono być na tyle duże i nieprzyjemne, że będzie trzeba zrezygnować z ćwiczeń w siadzie na piłce.

Ból stawów krzyżowo-biodrowych mogą się pojawić w trzecim trymestrze i wtedy należy zrezygnować z ćwiczeń odwodzących nogi, w tym z siadu po turecku czy siadu okrakiem.

Trzeci trymestr jest takim czasem, tuz przed porodem, kiedy warto skoncentrować się na rozluźnianiu mięśni dna miednicy, pracy nad oddechem i przygotowaniach do poczęcia.

Tematy: ćwiczenia w ciąży, ćwiczenia dla ciężarnych, jak ćwiczyc w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, sport w ciąży, aktywność fizyczna w ciąży

Komentarze