Powrót do pierwszej strony

Ćwiczenia w ciąży – bezpieczne ćwiczenia dla ciężarnych

Ocena: 4.65/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fotolia

Ćwiczenia w II trymestrze ciąży

W drugim trymestrze ciąży powiększająca się macica zaczyna naciskać na płuca i pęcherz moczowy. Pojawiają się zadyszki, szybsze męczenie się i częste wizyty w toalecie. Ćwiczenia na tym etapie ciąży powinny być już teraz spokojniejsze i mniej intensywne.

Brzuch zaczyna się robić coraz bardziej widoczny, zatem ćwiczenia w leżeniu na brzuchu stają się już niewygodne. W drugim trymestrze unika się już zbyt długiego leżenia na plecach. Wszystko przez syndrom hipotoniczny w leżeniu, objawiający się obniżeniem ciśnienia krwi w pozycji leżenia tyłem, spowodowany najprawdopodobniej przez ucisk płodu na żyłę wrotną. Ćwiczenia na plecach ogranicza się zatem do maksymalnie 3 minut.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży w drugim trymestrze nie powinny obejmować tych angażujących mięsień prosty brzucha. Powiększający się brzuch rozciąga mięsień prosty brzucha, jednocześnie powodując rozejście się kresy białej łączącej obie jego części. Powstaje w ten sposób rozstęp mięśnia prostego brzucha. Ćwiczenia angażujące i skracające ten mięsień mogą zwiększyć wielkość rozstępu.

A zatem, jak ćwiczyć w ciąży na tym etapie? Ćwiczenia można wykonywać w pozycjach stojących, siedzących, klęcznych, na boku, w klęku podpartym. Świetnie sprawdzają się ćwiczenia w oparciu placami o ścianę lub w siadzie na piłce.  Pozycje stojące powinny być aktywne, aby uniknąć obniżenia ciśnienia wywołanego zbyt długim staniem nieruchomo.

Tematy: ćwiczenia w ciąży, ćwiczenia dla ciężarnych, jak ćwiczyc w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, sport w ciąży, aktywność fizyczna w ciąży

Komentarze