Powrót do pierwszej strony

Ćwiczenia w ciąży – bezpieczne ćwiczenia dla ciężarnych

Ocena: 4.65/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!
Fotolia

Ćwiczenia w I trymestrze ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy można ćwiczyć w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie mogą pojawić się mdłości, wymioty, osłabienie, szybkie męczenie się, nadmierna senność. Nie warto wtedy zmuszać ciała do wysiłku fizycznego. Ćwiczenia w ciąży nie mogą być traktowane jako chwilowa zachcianka. Jeśli kobieta do tej pory nie była aktywna fizycznie, lepiej by z rozpoczęciem ćwiczeń zaczekała do zakończenia pierwszego trymestru. Jeżeli jednak była aktywna i regularnie ćwiczyła, śmiało może to kontynuować, jedynie zmieniając formę ruchu, na tę, która będzie dla jej obecnego stanu zdrowia i formy lepsza. Ta szczególna ostrożność, jaką trzeba zachować na początku ciąży, jest związana także z wysokim ryzykiem poronienia.

Ćwiczenia na początku ciąży mogą obejmować aktywności wykonywane w leżeniu na brzuchu, gdyż rozwijający się płód jest na tyle mały, że nie powoduje zmian w obrębie brzucha, a leżenie na nim nie jest dyskomfortem. Można także wykonywać ćwiczenia w leżeniu na plecach, gdyż wielkość rozwijającej się macicy nie wywołuje jeszcze dużego nacisku na kręgosłup i żyłę główną dolną.

Pierwsze tygodnie ciąży to okres, kiedy należy zacząć wykonywać ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz ćwiczenia stabilizacyjne. Ta wiedza przyda się w późniejszych etapach ciąży. Natomiast na początku ciąży (jak i na późniejszych etapach) zaleca się unikanie ćwiczeń rozciągających. W czasie ciąży wydziela się hormon zwany relaksyna, który powoduje zwiększenie elastyczności więzadeł (aby miednica mogła zmieniać swoją objętość na potrzeby rosnącego dziecka). Potrzeba zatem ćwiczeń wzmacniających mięśnie i stabilizujących stawy, aby zabezpieczyć przed nadmiernym ich rozluźnieniem.

Brzuszki w ciąży można wykonywać do około 13 tygodnia. Należy zadbać jedynie o to, by były one bardziej skoncentrowane na mięśniach skośnych i poprzecznym brzucha, niż bezpośrednio na mięśniu prostym.

Tematy: ćwiczenia w ciąży, ćwiczenia dla ciężarnych, jak ćwiczyc w ciąży, ćwiczenia dla kobiet w ciąży, sport w ciąży, aktywność fizyczna w ciąży

Komentarze